Kimyasal silah kullanımı iddialarına dair açıklamaları nedeniyle gözaltına alınan Şebnem Korur Fincancı'nın gözaltına alınması tepki topladı. Dersim Barosu ve İnsan Hakları Derneği açıklama yaparak İnsan hakları savunucuları Fincancı’nın ‘derhal serbest bırakılmasını’ istedi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı'nın gözaltına alınması tepki gösteren İnsan Hakları Derneği Dersim Şubesi(İHD) ile Dersim Barosu, Fincancı’nın yalnız olmadığını belirterek, yazılı açıklama yaptılar. Açıklamada, Fincancı’nın serbest bırakılması gerektiğini belirtiler.

BARO: İNSAN HAKLARI SAVUNUCUSU ŞEBNEM KORUR FİNCANCI DERHAL SERBEST BIRAKILMALIDIR

HDP Dersim İl Örgütü: “ Oylamadan sonra bir grubun partimiz HDP ye yürümesini kınıyoruz" HDP Dersim İl Örgütü: “ Oylamadan sonra bir grubun partimiz HDP ye yürümesini kınıyoruz"

Dersim Barosu Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, gözaltına alınan Fincancı’nın serbest bırakılması gerektiğini belirterek şu ifadelere yer verdi:

“ Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi başkanı Şebnem Korur Fincancı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma çerçevesinde bugün İstanbul'da gözaltına alınmıştır. İnsan hakları savunucusu, hekim ve bilim insanı olan Şebnem Korur Fincancı; bir kısım basın yayın organı ve dijital medya platformlarına yansıyan haber ve iddialar üzerine,  hekim kimliği ile katılmış olduğu bir televizyon programında iddialara yönelik Minnesota Protokolü kapsamında, etkili bir şekilde araştırma yapılması gerektiğini vurgulamıştır.

Bu değerlendirmeler üzerine Şebnem Korur Fincancı, gerek bir kısım basın yayın organında gerekse sosyal medyada hedef haline gelmiş ve linç kampanyası sonucu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca da hakkında soruşturma başlatılmıştır. Başlatılan soruşturmaya rağmen iktidar ve bir kısım siyasi parti yetkililerinin konu hakkında yargıya doğrudan müdahale niteliğinde açıklamaları ve tehditleri devam etmiştir. Hedef gösterilme, kriminalizasyon ve keyfi yargısal taciz ile birlikte bugün itibariyle çağrı usulüyle ifadeye davet edilebilecekken Şebnem Korur Fincancı’ya sabah erken saatlerinde gözaltı işlemi uygulanmıştır.

Türkiye’nin altına imza attığı sözleşme ve belgeler ile bir parçası haline geldiği evrensel insan hakları hukuku, insan hakları savunucularının korunmasını demokratik bir toplumun olmazsa olmaz esaslarından biri olarak kabul eder. Bu belgelerden biri olan Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Savunucularının Korunması Bildirgesi’ne göre taraf devletler, bildirgede amaçlanan hakların meşru kullanımı çerçevesinde insan hakları savunucularını şiddet, tehdit, misilleme eylemi, fiili veya hukuksal ayrımcılık, baskı veya diğer keyfi hareketlere karşı korumakla, tüm bu sıralananları suç olarak kabul etmek ve işlem yapmakla yükümlüdürler.

Yargı makamlarının hukuki dayanaktan yoksun, temel hakları ihlal edici ve öngörülemez pratiği yasal güvencelerin de ihlalini beraberinde getirmektedir. Şebnem Korur Fincancı’nın hekimlik ve hak savunuculuğu kimliğiyle değerlendirmelerinin suçlama konusu yapılması ve ceza soruşturmasının yürütülmesi ve gözaltına alınması ifade özgürlüğü ile özgürlük ve güvenlik hakkının keyfi yargı pratiğiyle ihlal edildiğini göstermektedir. 

Öte yandan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Şebnem Korur Fincancı’nın görevden alınması amaçlı yaptığı başvuru meslek örgütlerine ve sivil topluma açık bir gözdağı olup kabul edilemez.

Biz aşağıda imzası bulunan Barolar olarak; Şebnem Korur Fincancı ile dayanışma halinde sürecin takipçisi olacağımızı; Şebnem Korur Fincancı’nın hak savunucusu ve hekim olmasından kaynaklı değerlendirmelerinin suç oluşturmadığını vurguluyor ve bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyoruz.”

İHD: PROF. ŞEBNEM KORUR FİNCANCI, YALNIZ DEĞİLDİR, ONURUMUZDUR

İnsan Hakları Derneği(İHD) Dersim Şubesinin “İnsan Hakları Savunucusu Prof. Şebnem Korur Fincancı Derhal Serbest Bırakılsın” başlıklı açıklaması şöyle:

Kimyasal silah iddiaları için görüşü sorulan Adli Tıp uzmanı ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Prof. Şebnem Korur Fincancı, görüntüleri izlediğini belirterek, iddialar için bağımsız soruşturma açılması gerektiğini söylemişti. Açıklamasında, bağımsız heyetlerin bölgede inceleme yapmasının uluslararası sözleşmeler gereği zorunlu olduğunu belirten Fincancı, "Uluslararası sözleşmelerin uygulanması ve kimyasal silahların kullanımını yasaklayan Cenevre Sözleşmesi kapsamında böyle bir iddia ortaya çıktığında nasıl bir araştırma yapılacağı da Minnesota Protokolü’nün ilkelerinin ele alınması gerekiyor” demişti. Bu açıklamaları sonrası iktidar tarafından hedef alınan TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, ifadeye çağrılabileceği halde bu sabah saatlerinde İstanbul’da ki evinde gözaltına alınarak Ankara TEM’e götürülmüştür. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamaya göre Fincancı’nın gözaltına alınmasına gerekçe olarak ‘örgüt propagandası yapmak’ gösterildi.

Başsavcılık ayrıca, Fincancı’nın TTB Merkez Konseyi Başkanlığı görevine son verilmesi ve yeni başkan seçilmesi yönünde karar alınmasını mahkemeden talep etti. Bu gözaltı kararı iktidar çevrelerinin uzun zamandır muhalif kesimlere TTB’ye ve TTB yöneticilerine yönelik artırmaya çalıştığı baskının son aşamasını oluşturmuş, kamuoyunda gelişen tartışmalar bu çabaya yönelik bahane olarak kullanılmıştır. Erdoğan ve Bahçeli yaptığı açıklamalarla Şebnem Korur Fincancı’yı hedef göstermiştir. Oysaki Fincancı bilimin ve meslek onurunun gereğini yerine getirmiştir ve kendisi Türkiye toplumunun vicdanıdır. Prof. Şebnem Korur Fincancı derhal serbest bırakılsın! Prof. Şebnem Korur Fincancı, yalnız değildir, onurumuzdur!