Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) yönetim kurulu, yönetime geldikleri bir aylık süreçteki temaslarını ve faaliyetlerini anlatan bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, kentteki STK’ların, siyasi partilerin, meslek odalarının ve bürokratlarının kent için bir araya gelmesi gerektiğini söyleyerek ‘birlik’ çağrısında bulundu.

Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Coşkun, Meclis Başkanı Sevim Şengezer, yönetim Kurulu başkan yardımcısı Ali Ateş, Sönmez Aydın , yönetim kurulu üyesi İsmail Candemir ile Güven Çetin kentteki basın mensuplarıyla bir araya gelerek açıklamalarda bulundu.

TSO’DAN BİRLİK ÇAĞRISI

TSO yönetim kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Coşkun, kent için birlik çağrısında bulunarak, “Biz gerek yerel yönetim gerek merkezi yönetimi temsil eden kurumlar gerekte meslek odası olarak çağrı yapıyoruz. Bir araya gelelim kolektif bir çalışma ruhu ortaya koyalım. Memlekette yaşanan her sorunla alakalı gerek eğitim gerek sağlık gerek ekonomik konularda bir araya gelelim. Birlikten kuvvet doğar, birlik olursak kentle alakalı çok güzel işler yaparız. Eğer birlik ve beraberlik olmazsa ciddi sıkıntılar yaşarız. Kentin gelişimi için bir şeylerden sonuç alınması için bir arada olmamız lazım. Kolektif çalışma ruhunu ortaya koymamız lazım” dedi.

ANKARA’DA Kİ TEMASLARINDAN BAHSEDİLDİ

TSO yönetim kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Coşkun, kısa süre önce Ankara’da çeşitli temaslarda bulunduklarını belirtti. Coşkun Ankara’daki temaslardan şu şekilde bahsetti:

 “ Tunceli Ticaret  ve Sanayi odası olarak ilimizin ticaretini güçlendirmek gayesi ile Ankara'da birtakım temaslarda bulunduk. İlk ziyaretimizi Ankara Tunceli Dayanışma ve Kültür Vakfına gerçekleştirdik. Başkan  Ali Rıza Olcay  ile yapılan görüşmede Tunceli’nin sorunlarının çözümünde görev alan sivil toplum örgütlerinin birlikte hareket etmesi gerektiği, özellikle ihtiyaç sahibi öğrencilerimize burs veren vakıflarımızın birlikte hareket etmesinin daha fazla ihtiyaç sahibi öğrencinin  bu haktan yararlanmasını sağlayacağı sonucuna varıldı.  Tunceli Ticaret ve Sanayi odası olarak ilimiz ile ilintili faaliyet gösteren tüm dernek ve vakıfların birlikte hareket etmelerinin önemine değinerek bu konuda oda olarak  üstümüze  düşen sorumluluğu  almaya hazır olduğumuzu belirttik.

İkinci ziyaretimizi Ankara Sanayi Odası başkanlığına  gerçekleştirdik. Yaptığımız görüşmede Ankara Sanayi Odası  bünyesinde bulunan Ankara Organize Sanayi Bölgesi ile Tunceli Organize Sanayi Bölgesinin kardeş OSB olmasına karar verildi. Alınan bu karar ile Tunceli OSB’nin tüm teknik ihtiyaçları Ankara OSB tarafından karşılanacak bu da ilimizde sanayi ve ticaretin güçlenmesine ciddi katkı sağlayacaktır. Kardeş OSB olma vesilesiyle aynı zamanda hemşehrimiz olan Ankara Sanayi Odası Başkanı Seyit ARDIÇ, mayıs ayında ilimize ziyarette bulunacak.

Üçüncü ziyaretimizi üyesi olduğumuz TOBB başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’na gerçekleştirdik. Sıcak bir atmosferde gerçekleşen görüşmede odamızın ihtiyacı olan yeni hizmet binasının yapımında gerekli desteği vereceklerini belirtiler. Oda üyelerimizin  KGF kredisi kullanırken karşılaştıkları sıkıntılar dile getirilmiştir. Bizzat KGF başkanı Erdoğan ÖZEGEN karşılaşılan sorunların çözümünde tüm sıkıntıların kendisi tarafından giderileceği sözünü  vermiştir. Yine TOBB başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’da sorunların çözümünün takipçisi olacağını, Mayıs ayında da odamız hizmet binasının temel atma  törenine katılacağı sözünü vermiştir.

 Ankara Ticaret Odası Başkanlığına yaptığımız ziyarette Başkan Gürsel BARAN 'dan mayıs ayı içinde yapacağımız hizmet binasının temel atma törenine katılacağı, ayrıca  hizmet binasının yapımında da  üstüne düşeni yapacağının sözü alınmıştır.   İkinci gün ziyaretlerimizin durağı  TBMM idi.

İlk ziyaretimizi ilimiz Milletvekili Sayın Polat ŞAROĞLU’na gerçekleştirdik. İlimizde ticaretin gelişmesi için üstüne düşen tüm sorumluluğu almaya hazır olduğunu belirten  vekilimiz meclis ziyaretimizde  bizlere eşlik etti. İkinci ziyaretimizi hemşehrimiz AKP İstanbul Milletvekili Sayın Mustafa ATAŞ'a gerçekleştirdik. Pertek köprüsü ve Pülümür yol yapımı noktasında kendilerinden talepte bulunduk. Bu iki projenin kentin ekonomisine ciddi anlamda katkı sağlayacağını belirttik. Vekilimiz de konunun takipçisi olduğunu Pertek köprüsünün proje ihalesi aşamasına geldiğini, Mazgirt yolunun bitme aşamasında olduğunu, Singeç köprüsünün bittiğini, Çemişgezek yolununda bitirilmek üzere olduğunu, Nazmiye yolunun  yapımına tekrardan başlanacağını belirtti.

İlimizde ticaret yapan ulusal firmaların muazzam bedellerini Tunceli ili dışında bağlı oldukları vergi dairelerine yatırdıklari  bunu  doğru bulmadığımızı, ticaret hangi ilde yapılıyorsa muazzam bedellerin o ile yatırılması gerektiğini belirttik.   Sayın vekilimiz konunun takipçisi olacağını belirtmiştir. Vekilimiz  odamız  hizmet binasının yapımında gerekli olan desteği vereceğini belirtmiştir.

Üçüncü ziyaretimizi hemşehrimiz aynı zamanda CHP Genel Başkan Baş Koordinatörü Sayın  Erdoğan TOPRAK’a gerçekleştirdik. Görüşmede Tunceli’de sanayi ve ticaretin nasıl güçleneceği konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Kendisi  yapacağımız hizmet binasının yapımında üstüne düşeni yapmaya hazır olduğunu belirtti.

Dördüncü ziyaretimizi HDP Başkan Vekili Sayın Saruhan OLUÇ ile Garo PAYLAN 'a gerçekleştirdik. Tunceli’nin var olan ekonomik  sorunlarına dönük görüş alışverişinde bulunduk.

Beşinci ve son ziyaretimizi CHP Genel Başkanı Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU 'na gerçekleştirdik. Kendisine yakın zamanda kardeşini kaybetmesinden kaynaklı baş sağlığı diledik.”

TSO, turizm ve seyahat fuarına katılacak TSO, turizm ve seyahat fuarına katılacak

‘DERSİM TANITIM GÜNLERİNDE DERSİM ÜRÜNLERİ YOKTU’

Kısa süre önce İstanbul’un Maltepe ilçesinde düzenlenen , 2. Dersim Tanıtım Günleri’nde Dersim’e ait ürünlerin satılmamasını eleştiren TSO Yönetim Kurulu üyesi Sönmez Aydın “Yönetim kurulu başkanımız Hasan Bey, ziyaretlerimizden bahsetti fakat birşeyler eksik kaldı onu da ben söyleyeyim. Biz yeni seçilmiştik oradaki yapılanları görmek adına Maltepe’deki Dersim Tanıtım günlerine katıldık. O etkinlik bizim için önemliydi. Dersim Dernekleri Fedarasyonu, Dersim’in kültürünü, sanatını, inancını ve yöresel ürünlerini tanıtan bir etkinlik yapmıştı. Etkinliğin içerisine baktığımızda kültür alanında yazarlarımız kendini tanıttı. Sanat alanında yöresel sanatçılarımız müzik dinletisi verdi. Bizim en garipsediğimiz nokta. Daha çok iletilen ürünlerin teşhir alanı. Ürünlere baktığımız zaman Dersim’i yansıtan, Dersim’in ürünlerin sergilendiği alan olarak görmedik. Yemek reyonu vardık orda da daha çok dışardan getirilen kişilerin gelip faaliyet yürüttüğü bir alan. Dersim’in markalaşan ürünlerin tanıtımının uygun bir şekilde gerçekleşmediğini gördük. Dersim’de bal, tulum peynirinde öne çıkan bir alan olmasına rağmen. Orada satılan balların çoğunun Dersim balı olmadığını gördük. Bu durumda bizim marka ürünlerin tehlikeye düşmesi anlamına geliyor. Oradaki yönetimle gerekli görüşmelerimizi de yaptık hatta oradan dönerken oda olarak bir yazıda kaleme aldık. Özellikle bizim ilimizdeki basının orada olmaması da ciddi bir eksiklikti” şeklinde konuştu.