CHP’li Polat Şaroğlu, Tarım ve Orman Bakanı Sayın Vahit Kirişci’nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, Tunceli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Merkez ve 7 ilçe genelinde üreticilerin ihtiyacı doğrultusunda Bakanlık’tan talep edilen hibe destekli sertifikalı nohut ve kuru fasülye tohumunun, yetersiz düzeyde kaldığını kaydetti. 

Tunceli’nin tarımsal üretim açısından desteğe en fazla ihtiyaç duyulan illerden biri olduğunu belirten Şaroğlu, tohum fiyatlarındaki artışın üstüne üreticinin beklentisinin karşılanmamasının mağduriyetlere yol açtığını vurgulayarak, Bakan Kirişci’ye şu soruları yöneltti:

"-Tunceli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından üreticilere dağıtmak amacıyla hibe destekli sertifikalı nohut ve kuru fasülye tohumu için bakanlığınıza ne düzeyde başvuru yapmıştır ve bunun ne kadarı karşılanmıştır?

-Tunceli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, ilk defa ekim yapacak üretici başta olmak üzere Merkez ve 7 ilçe genelindeki üreticiler için yaptığı başvurunun, ihtiyaca ve talebe göre karşılanmamasının sebebi nedir? 

Gazeteci Caner Aktan’ın gözaltına alınmasına tepki Gazeteci Caner Aktan’ın gözaltına alınmasına tepki

-Tarım Müdürlüklerine aylar öncesinde yaptığı başvurunun karşılanacağını düşündüğü için tohum alımı yapmayan ve şu an tohum bulamayan çiftçinin, ürün ekiminin hemen öncesinde yaşadığı bu mağduriyeti nasıl gidereceksiniz? 

-Bakanlığı'nızın 2019-2023 yılları stratejik planları doğrultusunda, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen "Tarım Arazilerinin Etkinleştirilmesi" projesi kapsamında, Tunceli iline dönük hangi çalışmalar yapılmıştır? Tarımsal desteklemeler kapsamında üreticiye verilen sertifikalı ürün kullanım desteği ne kadardır?”