Dersim Belediyesi öncülüğünde 7 ilçenin belediye başkanları tarafından Avrupa Birliği'nin de fon desteğiyle Sütlüce köyü yakınlarında 18 hektarlık alana yapımı planlanan 'Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi' projesine köylüler, 55 bin ağaç kesileceği, doğanın tahribata uğrayacağını, inanç yerlerinin çöp altında kalacağını ve tarımsal ile hayvansal faaliyetlerin son bulacağını belirtip, bir çok kez belediye binası önünde eylem yaptılar.

KÖYLÜLER MÜCADELESİNDEN VAZGEÇMİYOR

Geçtiğimiz ay  Belediyenin ‘Katı Atık Bertaraf Tesisi’ projesinden çekilmesine ilişkin meclis oylaması yapıldı. Oy çokluğuyla projeye devam edilmesi yönünde karar çıktı ve köylülerden sert tepki gelerek arbede çıktı. Bugün merkez ve 7 ilçe belediyesi tarafından DER-KAB (Dersim Katı Atık Birliği) toplantısının olacağını öğrenen köylüler, köylerinden getirdikleri eşek, keçi, köpek ve arı kovanlarıyla belediye binası önünde protesto gerçekleştirerek, ilçe ve merkez belediye başkanlarının projeden geri çekilmelerini istedi.

Köylerinde beraber getirdikleri hayvanlarla birlikte yaşadıkları için bugünkü protestoya hayvanları getirdiğini belirten İmam Çelik, “Bu hayvanlarımızı buraya getirmemizin sebebi, biz köylüler bu hayvanlarla birlikte yaşıyoruz ve geçimimizi bunlardan sağlıyoruz. Köyümüz onların da doğasıdır. Bizim orada inanç yerlerimiz var. Bu kurbanlarımızı orada kestiğimiz için bunları da bugün oraya getirdik. Bizim inanç yerlerimizin çöplerin altında kalmaması için bunu yapıyoruz yoksa biz tesise karşı değiliz. İnanç yerlerimizin üzerine çöp tesisi yaptıkları için karşıyız. Herkesi duyarlı olmaya çağırıyoruz, herkes bu mazeretimizi göz önünde bulundursun ve ona göre hareket etsin” dedi.

'EĞER ARILAR ÖLÜRSE SONRAKİ YILLARDA İNSANLAR DA ÖLÜR’

Katı Atık Bertaraf tesisinin köylerinde yapılmasıyla arıcılık faaliyetlerinin sol bulacağını belirten Zülfikat Güçlü, “ Sorunumuzu atlatmanın en güzel yollarından biri buydu. Bizim doğada beraber bulunduğumuz beraber yaşadığımız canlılar bunlar. 18 hektar korkunç büyük bir alan. Canlıları hayatta tutan yeşil bir alan. Burayı yok etmekle bu canlıları yok edeceksiniz. Onlar yok olursa bizlerde yok oluruz. Oraya gidecek yollar bile korkunç bir ağaç katliamına yol açacak. Ben anlayamıyorum o yer konusunda neden bu kadar ısrar ediyorlar. Ben arıcılık yapıyorum. Enstein'in şu lafı sıkça alıntılanır; 'Eğer arılar ölürse sonraki yıllarda insanlar da ölür. Bu söze gerçekten inanıyorum. Arıcılık bu tesisle bitecek” şeklinde konuştu.

‘BİZ MEZARLIKLARIMIZI KENDİMİZE MEZAR EDERİZ GENE BU PROJEYE İZİN VERMEYİZ’

Ali Hıdır Kulu adlı vatandaş, Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin yapılmasıyla atalarının mezarlarının çöp altında kalacağını söyleyerek tepki gösterdi. Kulu konuşmasını şu şekilde devam ettirdi:

 “ Bu tesis yaşamımızı yok etmek demektir. Biz defalarca niye buraya geliyoruz çünkü orası bizim yaşam alanımız. Bizim orada dedelerimiz, babalarımız, abilerimiz ve yeğenlerimizin mezarları var. Biz mezarlıklarımızı kendimize mezar ederiz gene bu projeye izin vermeyiz. Şiddet yok, demokratik hakkımızı sonuna kadar böyle kullanacağız. Birileri duymuyorsa yine tekrar edelim duysunlar. Gelsinler bu halkın huzurunda konuşalım ve tartışalım. Karşılıklı iki arkadaş gibi tartışılım. Doğamızdan ne istiyorlar bilmek istiyorum. Bu tesisin yapılmasını çok istiyorlarsa bir sürü kırsal alan var oralara yapılsın. İlla bizim doğamızı yok edeceklerse biz buna izin vermeyiz.”