Sağlık Emekçi Sendikası (SES) Dersim Şubesi'nin 21 Aralık 2022 tarihinde Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nde yaşanan baskı, mobbing ve sürgünlere dair yaptığı açıklamanın ardından 5 sendika üyesi naklen atama yöntemi ile merkezden Pertek ilçesine sürgün edildi. 

3 psikolog, 1 çocuk eğiticisi ve 1 veri hazırlama ve kontrol işletmeni sosyal hizmet çalışanı eski görev yerlerine dönmesi için Erzincan İdari Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme sürgün edilen çalışanların eski görev yerlerine iade edilmesi kararı verdi. Kararın ardından İl Müdürü Ali Ekber Yurt, Pülümür Sosyal Hizmet Merkezi’ni açarak 5 çalışanı oraya sürgün ettirdi. Sürgün edilen 5 çalışan Pülümür Sosyal Hizmet Merkezine tahsis edilen kurum aracı ile mesai bitiminde Merkez’e dönmek üzere yola çıktıktan sonra İl Müdürü Ali Ekber Yurt tarafından makam aracı ile yolları kesildi. Yaşanan bu hukuksuz ve olumsuz duruma karşı Sağlık Emekçileri Sendikası(SES), yazılı bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, sağlık emekçilerinin güvenliklerinin riske atıldığı belirtilerek, kurum müdürü hakkında şikayetçi olunduğunu ve 6284 başvurusunun yapıldığı aktarıldı.

“ÜYELERİMİZ KÖTÜ MUAMELEYE MARUZ BIRAKILDI”

SES’in yaptığı yazılı açıklamada sürgün edilen 4 üyesinin kurum aracındayken güvenlikleri riske atılarak ve yolları kesilerek hakarete ve kötü muameleye maruz bırakıldıklarını söyleyerek “İl Müdürü yolunu kestiği kurum aracında bulunan çalışanların yanına gelerek ‘ben sizin kurum aracına binmenizi yasakladım, böyle ahlaksızlık, terbiyesizlik olmaz’ diyerek üyelerimize hakaretler savurmuştur” denildi.

“BOŞ GİDECEK ARACA BİNİLMESİNE İZİN VERİLMİYOR”

Ovacık’ta silahlı kavga: 1 ölü Ovacık’ta silahlı kavga: 1 ölü

Pülümür ilçesine atamaları yapılan sosyal hizmet çalışanlarının il müdürü tarafından ilçeye ulaşım koşulları sebebiyle maddi ve manevi olarak mağdur edildiklerinin aktarıldığı açıklamada “Pülümür Sosyal Hizmet Merkezi için hali hazırda merkeze gidiş geliş yapan kurum aracının, kurum çalışanları tarafından kullanılması nedeniyle il müdürünün çalışanlarına yönelik saldırganca davranışlarda bulunması kabul edilemez. Sürgün edilen Pülümür Sosyal Hizmet Merkezi çalışanlarının, mesai bitiminde Merkeze boş gidecek olan kurum aracına binmelerine izin verilmemesi ve engellenmesi emekçilere daha fazla mağduriyet yaratmak için yapılan bir cezalandırmadır. Oysaki kurum idarecileri kamuya ait kurum araçlarını şahsi otomobilleri gibi kullanırken kamuyu zarara uğrattığını düşünmemektedirler” diye belirtildi.

“HAKSIZ VE HUKUKSUZ UYGULAMALAR TESCİLLENMİŞTİR”

İl Müdürünün giderek artan ve şiddet içeren tutumlarına yönelik araçta bulunan kurum çalışanı 4 SES üyesinin, il müdürünün yollarını kesmesi ve saldırgan tutumları karşısında Nazımiye Jandarma Karakoluna suç duyurusunda bulunduklarının belirtildiği açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı: “2 üyemiz ise il müdürünün hakaret ve aşağılamalarına karşı 6284 sayılı kanuna istinaden önleyici tedbir talebinde bulunmuşlardır. Mahkeme kararları ile haksız ve hukuksuz uygulamalarda bulunduğu tescillenen, Başkanı olduğu inanç kurumunu bu uğurda kendi çıkarları için kullanan Kabadayı müdür Ali Ekber Yurt’a Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ve Tunceli Valiliği’nin herhangi bir müdahalesinin olmaması da ayrı bir cezalandırmadır. Bu kötü muamelenin sosyal hizmet emekçilerine reva görülmesi tehdit, mobbing ve sürgün politikalarını benimseyen liyakatsiz, kabadayı il müdürünün bunca hukuksuzluğa rağmen o koltukta oturmasını bizler kabul etmiyoruz. Üyelerimize yapılan bu kötü muamelenin ve tutumların yasal süreçlerinin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Liyakatsiz idareciler er geç gidecek ve bizler haksızlığa, hukuksuzluğa karşı ses olup sendikal dayanışmamızı sürdürmeye devam edeceğiz.”

FOTO: ARŞİV