Aydın, yazar, gazeteci ve sanatçıların aralarında olduğu 33 kişinin katledildiği Sivas Katliamı’nın 30’uncu yıl dönümünde EMEP Dersim İl Örgütü, Seyit Rıza Meydanı’nda açıklama yaptı. 

'GÖZLER ÖNÜNDE ATEŞE VERİLDİ'

30 yıldır yüreklerin yangınının sonmediğini söyleyen EMEP Dersim İl Başkanı Ergin Tekin "O gün Cuma namazı sonrası şeriat sloganları atarak şehirde dolaşmaya başlayan ve sanatçıların kaldığı Madımak Oteli’ne yürüyerek binayı kuşatan güruh, bulundukları makamda hiçbir şey yapmayarak olayların gelişimine izin veren Vali’nin, Emniyet Müdürünün, Jandarma Komutanı’nın gözleri önünde Madımak’ı ateşe verdiler" dedi. 

'SİVAS KIYIMI UZUN ZİNCİRİN BİR HALKASIDIR'

O sırada iktidarda Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Başbakanın ise kontra özel örgütlere adı karışmış, döneminde sayısız faili meçhullerin ve yargısız infazların yaşandığı Tansu Çiller olduğunu hatırlatan Tekin "Bu katliam sadece Madımak Oteli’nde yaşamını yitiren sanatçı ve aydınlara yapılmadı. Göz yumulan, kışkırtılan gerici güruhun yaktığı ateşle ülkenin bütün geleceğine de yön verildi. Bugün iktidar eliyle kurumlaştırılan faşizm, geçmişin katliamlarına yol yapmıştır. Sivas katliamının gerçekleştiği yıl yaşananlara bakmak yeterlidir. 90’lı yılların ilk yarısında çok sayıda Kürt demokratı, köylüsü, gazetecisi kaybedildi. Gözaltında kayıp vakaları yaşandı, yargısız infazlar gerçekleşti. Sivas kıyımı bu uzun zincirin bir halkasıdır" diye konuştu. 

'İNSANLIK SUÇUNDA ZAMAN AŞIMI OLMAZ'

Katliamdan sonra yıllarca süren davalarda azmettirenlerin, örgütleyenlerin, katilleri koruyanların dışarıda kaldığını söyleyen Tekin  "Az sayıda gösterici göstermelik bir yargılama sonunda cüzi cezalar aldılar. Bunların bir kısmı 3-5 sene içinde tahliye edildi. Hiç ceza almayan elebaşları ise 30 yıllık zamanaşımından yararlandılar ve cezadan kurtuldular. Davanın avukatlarının “İnsan hakları ihlalinde zaman aşımı olmaz” itirazına mahkemenin başkanı, “İnsanlık suçunda zaman aşımı olmaz ama bu suçu işleyenler kamu görevlisi değil sivil oldukları için davanın düşmesine karar verilmiştir” şeklinde yanıt vermişti" dedi.

'SANIKLARIN AVUKATLARI MİLLETVEKİLİ YAPILARAK ÖDÜLLENDİRİLDİ'

Zamanın başbakanı Çiller'in  linççilere bir şey olmadığı için sevindiğini söyleyen Tekin "Erdoğan da zaman aşımından yararlanıp tahliye olan mahkumlar için hayırlı olsun dedi. Sanıkların avukatlarının bir kısmı milletvekili yapılarak ödüllendirildi" dedi. 

'MADIMAK OTELİ MÜZE YAPILSIN'

15 köyde elektrik yok: Şirket, trafoya müdahaleyle arıza meydana geldiği iddia etti 15 köyde elektrik yok: Şirket, trafoya müdahaleyle arıza meydana geldiği iddia etti

Sivas’ta ki yangın sönmediği için 30 yıldan beridir, her 2 Temmuz’da Adalet talebinin yinelendiğini söyleyen Tekin şöyle devam etti: "Yeniden yeniden katliamın gerçek faillerinin cezalandırılması için “adalet talebi”ni ve katliamın mekanı olan Madımak Otelinin “utanç müzesi”yapılması çağrısını dile getiriyoruz. Sivas Katliamı’nın arkasındaki gerçek faillerin ortaya çıkarılması aynı kategoriden onlarca katliamın gerçek faillerinin ortaya çıkarılması mücadelesidir. Bu nedenle de aynı zamanda demokrasi mücadelesinin bir bileşenidir. Bu yüzden de unutmamak, unutturmamak sadece bir hafıza yenilemek değil mücadeleyi de yenileme, yeni bir enerjiyle mücadeleyi teşvik etme anlamına gelmektedir. Bir daha böyle katliamlar ve kıyımlar yaşanmasın diye mücadelemiz sürecek, Sivas ölümsüzleri mücadelemizde yaşayacaktır."