Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Dersim Şubesi, Şebnem Korur Fincancı'nın tutuklanmasına basın açıklaması yaparak tepki gösterdi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri (SES) Sendikası Dersim Şubesi, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın tutuklanmasına basın açıklaması yaparak tepki gösterdi. Sanat Sokağı’nda yapılan açıklamada sağlık emekçileri, Şebnem Korur Fincancı'nın yanında olduklarını dile getirdi. "TTB Susturulamaz, İfade Özgürlüğü Yok Edilemez, Karanlık Gidecek Biz Kalacağız" pankartının açıldığı açıklamaya Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri de destek verdi.

Katılanlar adına basın açıklamasını SES Dersim Şube Eş Başkanı Serap Kahraman okudu. Kahraman, "Bir hekim ve insan hakları savunucusu olarak ömrünü halkın sağlığını korumaya ve insan hakları ihlalleriyle mücadeleye adayan, Türkiye’nin bu konularda kilometre taşlarından birisi olan bilim insanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı asla yalnız değildir" dedi.

Kadınlardan ‘Yürüyüş Yasağına’ halaylı cevap Kadınlardan ‘Yürüyüş Yasağına’ halaylı cevap

"YALNIZ DEĞİLDİR"

Medyaya yansıyan kimyasal silah iddiaları hakkında mikrofon uzatılacak ilk isim o ülkenin hekim meslek örgütü olduğunu söyleyen Kahraman, "Şebnem Korur Fincancı bir hekim olarak mesleki açıdan değerlendirmiş, kimyasal silah kullanıldığı iddiası varsa ve buna bağlı ölümler meydana gelmiş ise bununla ilgili olarak Minnesota Protokolü’ne göre etkili bir şekilde soruşturma yapılması gerektiğini belirtmiştir. Bu uluslararası hukuka aykırılık iddiaları ancak etkin ve bağımsız soruşturma yoluyla açıklığa kavuşturulabicek iken, iktidar araştırmanın yapılmasını talep etmek yerine, Şebnem Korur Fincancı nezdinde bilimi, hekimlik bilirkişiliğini hedef almıştır. Medya yoluyla yapılanlar da dâhil olmak üzere bir hekim ve insan hakları savunucusu olarak Şebnem Korur Fincancı’nın itibar ve güvenilirliğine zarar veren bir damgalama faaliyeti sürdürülmektedir. Bu yöndeki karalamalar, idari ve yargısal tacizler hiçbir şekilde kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

"HALK SAĞLIĞINI SAVUNMAK SUÇ DEĞİLDİR"

SES Dersim Şube Eş Başkanı Kahraman, TTB Hukuk Bürosu tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ile görüşme yapılmış, savcılığa medyadan soruşturma başlatıldığının öğrenildiği belirtilerek talep halinde Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın uygun bir zamanda ifadeye gelebileceğinin bildirildiğini hatırlattı. Kahraman sözlerini şöyle sürdürdü:

“ Bununla birlikte 21 Ekim 2022 tarihinde Türk Tabipleri Birliği Hukuk Bürosu tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ile görüşme yapılmış, savcılığa medyadan soruşturma başlatıldığı belirtilerek talep halinde Dr.Şebnem KORUR FİNCANCI’nın uygun bir zamanda ifadeye gelebileceği bildirilmiştir. Bunun üzerine savcılık tarafından ifade için uygun bir vakitte davet edileceği bildirilmiş olmasına rağmen başsavcılık, Dr. Şebnem KORUR FİNCANCI’nın gözaltına alınması sürecini başlatmıştır. Bazı siyasiler tarafından hedef haline getirilmesine  rağmen yurtdışından dönerek ifade vermeye gidecek iken şafak baskınıyla gözaltına alınması  kabul edilemez. Dr. Şebnem Korur Fincancı nezdinde TTB yönetimine de tehditler sürmektedir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bahsettiği yeni düzenleme yapma söylemi TTB ile diğer muhalif meslek örgütlerinin varlığına tehdit teşkil etmektedir. Bu bağlamda Dr. Şebnem KORUR FİNCANCI’nın gözaltına alınması, tutuklanması ve Türk Tabipleri Birliği üyelerinin görevden uzaklaştırmakla tehdit edilmesi kesinlikle kabul edilemez. Halk sağlığını savunmak, savaşa karşı olmak, bilimin gerçekliğinde yapılması gerekenleri söylemek suç  değildir. Son olarak Bizler Dersim Emek ve Demokrasi Platformu olarak pandemide, sağlık  hakkı ve emek mücadelesinde yan yana olduğumuz Türk Tabipleri Birliği ve her zaman yaşamdan, Hakikatten yana olan Dr. Şebnem KORUR FİNCANCI’nın yanında olduğumuzu bir kere daha beyan ediyoruz”