Tunceli İl Emniyet Müdürlüğü’ne bir vatandaşın bir buçuk milyon liraya TIR alırken dolandırıldığı ihbarı üzerine Asayiş Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık Büro Amirliği özel ekip kurdu. 6 şüphelinin araç alım, satım sayfaları ile sosyal medya hesapları üzerinden aracını satmak isteyen vatandaşların ilan bilgilerini kopyalayarak kendi araçları gibi daha düşük fiyattan ilana koydukları, kendilerini arayan vatandaşlara çeşitli bahaneler sunarak vermiş oldukları banka hesap numaralarına para göndertip, sazan sarmalı yöntemiyle dolandırıcılık yaptıkları tespit edildi. 

Türkiye genelinde toplamda 437 kişiyi bu şekilde dolandıran ve yaklaşık 100 milyonluk vurgun yapan şebeke, savcılık koordinesinde emniyette bağlı özel ekip tarafından bir ay boyunca teknik ve fiziki olarak takip edildi.
Mersin ve Batman illerinde düzenlenen operasyonla da 6 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. Şüphelilerin evlerinde çok sayıda ata altın, yabancı para, sim kart, banka hesap kartları ve çok sayıda cep telefonu ele geçirildi. Şüpheliler, Suriye uyruklu vatandaşlar üzerine alınmış telefon numaralarıyla dolandırmak istedikleri kişilerle iletişime geçtiği de öğrenildi.

Öte yandan ekipler şebekenin 9 kişiyi 23 milyon değerindeki araçlarını satmaktan son anda uyarılarıyla kurtardı. 

İHD: Metin Can ve Hasan Kaya’yı unutmayacağız İHD: Metin Can ve Hasan Kaya’yı unutmayacağız

Şüpheliler emniyetteki işlemlerinin ardından savcılığa sevk edildi. İfade işlemlerinin ardından nöbetçi mahkemece 2 şüpheli ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan tutuklanırken 4 şüphelide adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.