İSTANBUL (AA) - Sanofi, uluslararası derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P) tarafından sürdürülebilirlik konusunda en kararlı hareket eden şirketlerden biri olarak kabul edildi.

Sanofi'den yapılan açıklamaya göre, sağlam temellere dayanan sürdürülebilirlik politikası, riskler ve fırsatlar konusundaki farkındalığı, uzun vadeli riskleri öngörme ve bunlara uyum sağlama kapasitesiyle Çevresel, Sosyal ve Yönetimsel (ÇSY) değerlendirmesinde 100 üzerinden 86 puan aldı. Sanofi'nin layık görüldüğü bu puan dünya çapında tüm sektörlerdeki alınmış en yüksek puanlardan biri oldu. Sanofi aynı zamanda, S&P’nin ÇSY puanlama metodolojisi ile değerlendirilen ilk büyük biyoteknolojik ilaç şirketi olma özelliğini taşıyor.

Değerlendirmede Sanofi'nin Sosyal Etki Profili, topluluklar kategorisinde lider olarak derecelendirildi. Sanofi, bu liderliği, en düşük gelir düzeyine sahip 40 ülkedeki hastaların temel sağlık ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulan ve geniş tedavi alanlarını kapsayan 30 ilacı bu ülkelere ulaştıran küresel sağlık birimi ile elde etti. Raporda ayrıca Sanofi'nin çocuk felci, uyku hastalığı ve sıtma gibi bulaşıcı hastalıkları ortadan kaldırma taahhüdü de belirtildi.

Sanofi, S&P’nin değerlendirmesinde özellikle hassas topluluklarda ilaçlara erişim konusundaki kararlılığıyla öne çıkıyor. "Tüm coğrafyalarda sağlık hizmetlerinde artan zorlukları ve eşitsizlikleri" işaret eden araştırma, en yoksul ülkelerde temel ilaç ihtiyaçlarını karşılayan ve kâr amaçlı olmayan küresel bir birimin oluşturulmasını "Sanofi'nin farklılaştığı önde gelen alanlardan biri" olarak tanımladı.

- "Başarıların gerçek bir takdiri"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Sanofi Global Kurumsal Sosyal Sorumluluk Başkanı Sandrine Bouttier-Stref, S&P tarafından en sürdürülebilir şirketler arasında gösterildikleri için çok mutlu olduklarını belirterek, "ÇSY değerlendirmesinin sonuçları, ‘toplumsal taahhüdümüz' olarak adlandırdığımız, 2021’de yenilenen sürdürülebilirlik stratejimizi uygulamaya başladığımız günden bu yana ekiplerimizin elde ettiği başarıların gerçek bir takdiridir. Topluma ve yardıma muhtaç nüfusların desteklenmesine yönelik kararlılığımızı yansıtan ve yeni oluşturulan Global Sağlık Birimimizle gurur duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

S&P, değerlendirmesinde şunlar kaydedildi:

"ÇSY değerlendirmesi, Sanofi'nin sektörü ileriye taşımaya yardımcı olacağını düşündüğümüz inovasyon kapasitesi ve stratejisini uygulamada halihazırda atmış olduğu somut adımlar hakkındaki değerlendirmemizi yansıtıyor. Sanofi'nin sosyal etki stratejisi, şirketin fark yaratmak için konumlandığı dört temel değere dayanıyor. Birincisi, eğitim programları da dahil olmak üzere, sağlık sistemlerinin sürdürülebilirliğine katkıda bulunan, global sağlığa erişim. İkincisi, en çok yardıma muhtaç nüfuslar için inovasyon. Üçüncüsü, hastaların ilaçlara erişimini sağlarken gezegenin sağlığını da düşünmek. Dördüncüsü, topluluklara katkı sağlayan, kapsayıcı bir iş yeri inşa etmek."