Türkiye 14 Mayıs'ta yapılacak seçimlere hızla yaklaşırken,   day adaylığı başvuruları da hız kazandı. CHP Tunceli bir önceki dönem kadın kolları başkanı ve iş insanı Sakine Çetin,  Ankara’da aday adaylık başvurusunu yaptıktan sonra Tunceli İl Başkanlığı’nda düzenlenen basın açıklamasıyla  CHP’den Tunceli milletvekilliği için aday adaylığını açıkladı. İl Başkanlığında düzenlenen basın açıklamasına, CHP Tunceli İl Başkanı, Kadın Kollar Başkanı, partililer ve çok sayıda kadın katıldı.

‘DEMOKRASİ İSTİYORSAK SİYASETTE KADININ TEMSİLİYETİNİ ARTTIRMALIYIZ’

Kadın temsiletinin artması gerektiğini belirten Sakine Çetin, “Bir ülkenin gelişmişlik seviyesinin göstergesi,  kadının o ülkedeki konumudur. Kadın; siyasette yönetilen değil yöneten olursa o ülkede demokrasiden, gelişmişlikten bahsedilebilir. Siyaset, toplumun tamamı için var olmalıdır, Demokrasi istiyorsak siyasette kadının temsiliyetini arttırmalıyız.  Türkiye’de ve de kentimizde kadınlar, yaşamın birçok alanında zorluklarla karşılaşmaktadır. Kadına sadece seçim çalışmalarında yer vermekle yetinilmeyip belli kademelerde ön plana çıkmalarının önü açılmalıdır. Kadın siyasetin nesnesi değil öznesi olmalıdır. Dünyada uzmanlar: “iktidar olmak isteyen partilere mesajlarınızı kadınlar üzerinden vermelisiniz.” diyor. Kadına yönelik şiddetin en fazla olduğu ülkelerin başında gelen Türkiye’ nin bir gece yarısı çıkarılan kararname ile İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’ nden geri çekilmesi kadın cinayetlerini ve kadına yönelik şiddeti görmezden gelerek, cinsiyetçi saldırılarıyla kadın üzerinden iktidar kurmaya çalışan yönetim anlayışını kabul etmiyor ve İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz. Unutulmasın ki kadınlar dünyanın her yerinde emekleri, bedenleri ve kimlikleri için direnmektedirler. Kadınlar, değişimin ve dönüşümün dimağı, yaşamın rengidir. Bu mücadele sürecinde, kadınların önündeki barikatlar kaldırılmalı, eşit mücadele koşulları oluşturulmalıdır. Kadınlar;  huzurlu, güçlü ve mutlu toplumları yaratan temel yapı taşlarıdır. Kadın güçlüyse aile, aile güçlüyse toplum da güçlü demektir” dedi.

AMACINI SIRALADI

Milletvekili olmak için amaçlarını sıralayan Çetin, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Bilinsin ki Dersim’in kadınları, ekonomik ve sosyal anlamda kendine güvenen ve üreten kadınlardır. Siyasette de önü açıldığı takdirde Kadın gücünü ve cesaretini göstererek, Dersimli kadınlar olarak siyasetteki yerimizi almak, çocuklarımızın geleceğine ışık tutmak istiyoruz.

Amacımız; Öncelikle Engelli vatandaşlarımızın yaşam kalitesini arttırmak için sağlık ve eğitim başta olmak üzere eşit temelde toplumun her alanında bağlantı kurabilecekleri, sosyal faaliyetlerini gerçekleştirebilecekleri alanların sağlanarak engellerin sınır tanımadığını, yaşamda var olduklarını hep birlikte kanıtlayacağız.

Kaygılardan uzak, geleceğe umutla bakan, kendinin ve potansiyelinin farkında olan gençliği partiye kazandırmaktır. Bunun alt yapısını oluşturmak için gençlere yönelik bilgi becerilerini geliştirici, yaratıcı düşünmesini sağlayacak kültür sanat alanlarında çalışma atölyelerin kurulması ve akademik seminerlerin verilmesiyle sorgulayan, araştıran kendine güvenen, güçlü, mutlu bireyler ile yola devam edeceğiz.

Dersim’de seçmenler sandık başında Dersim’de seçmenler sandık başında

Organik köy ürünleri, arıcılık ürünleri, tarımsal ürünlerine kadar genişleyen coğrafi ürünlerimizle üretim kapasitesini geliştirmeye yönelik atölyeler kurularak Kadın kooperatiflerinin geliştirilmesi, projelerle desteklenerek ülkemizde yaşanan ekonomik krizin en büyük yükünü çeken kadınların gücüne güç katacaktır.

Sosyo ekonomik nedenlerle ilimizden göç eden vatandaşlarımızın köylerine dönüşlerinde yanında olup yapılacak hayvancılık ve tarımsal faaliyetlerde ekonomik anlamda destek verilmelidir. Biliyoruz ki üretim, bir ülkeyi ayağa kaldıracak en önemli dinamiklerdendir. Milletvekili, gerçek anlamda milletin vekili olmaktır. Halk tarafından seçilerek göreve geldiği günden itibaren, önceliği halkı olmalıdır. 14 Mayıs’ ta Cumhurbaşkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile beraber bu düzeni değiştirip yeni bir TÜRKİYE inşa edeceğiz.  Şeffaf, çağdaş, demokratik bir gelecek; karanlıklardan uzak ve aydınlık yarınlar için, bu zorlu mücadele içinde ben de varım.”