banner14

EMEP Genel Başkanı Akdeniz, Dersim'de

Dersim'de halk toplantısında konuşan Emek Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz; zamlara, hayat pahalılığına, işsizliğe karşı her yerde güçlü mitingler yapma önerisinde bulundu.

Politika 16.10.2021, 19:06
288
EMEP Genel Başkanı Akdeniz, Dersim'de

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz Dersim'de "Türkiye nereye gidiyor? Ne yapmalı?" konulu halk toplantısına katıldı. Belediye konferans salonunda düzenlenen toplantıda konuşan Akdeniz,  seçim tartışmalarından, ittifak görüşmelerine zamlara ve hayat pahalılığına kadar bir çok konuya değinirken, yaşananlar karşısında beklemeyip harekete geçme çağrısı yaptı. Akdeniz, zamlara, hayat pahalılığına, işsizliğe karşı her yerde güçlü mitingler yapma önerisinde bulunarak, "Bu iktidara sandıkta kırmızı kart göstermek için beklemeyeceğiz, meydanlarda göstereceğiz kırmızı kartı" dedi.

"GÜLİSTAN DOKU NEREDE SORUSUNA CEVAP BULMALIYIZ"

10 Ekim katliamıyla, Dersim katliamıyla yüzleşmeden  Türkiye'yi karanlık tünelden çıkarılamayacağına vurgu yapan Akdeniz, "Gülistan  kardeşimiz kaybedildi, kayboldu, Gülistan Doku'ya ne oldu? Bu soruyu  partim adına da soruyorum. Gülistan Doku nerede? Biz bu soruya cevap bulamazsak güven içinde çocuklarımız gezemez. Geleceğimiz güven altında olamaz. Bu soruyu sadece sormayacağız akıbetini öğrenene kadar mücadele edip sesimizi yükselteceğiz" dedi.

"BARINMA SORUNU AYNI ZAMANDA LAİKLİK SORUNUDUR"

Dersim'de öğrencilerin barınma sorunu için yaptıkları eylemlere değinen Akdeniz, "Konut sorunu ağır bir sorun sadece Dersim'de değil İstanbul'da geçen yıl 2 bin TL olan kira bu yıl 4600 TL. Betonistan yarattılar, yüzbinlerce konut yaptılar bu daireler boş, milyonlarca insan bir çatıdan yoksun. Kiralar almış başını gidiyor. Çünkü kapitalistler, inşaat baronları barınak, ev, konut değil meta üretiyor. Onlar için, o dairelerde kimlerin oturduğunun önemi yok. İnsanlığa düşman, insanlığa yabancı, insanın iliklerini sömüren bir sistem bu. Onun için bizim mücadelemiz bu insanlık dışı kapitalist sisteme karşı olmak zorunda. Niye ev yapmadınız dediğimizde yurt yaptık diyorlar. Cemaat yurtları yapıyorlar. Güç kaybettiği için her türlü gericiliğe çocukları mahkum edip mecbur ediyorlar. Gençlerin barınma sorunu aynı zamanda laiklik sorunudur. Laiklik ve kamusal barınma hakkı için hepimizin mücadele etmesi gerekiyor" diye konuştu.

"KAYYUM REJİMİ SON BULMADAN ÜLKE DÜZE ÇIKAMAZ"

Gezdiği yerlerde milyonlarca insanın oy verdiği Belediye başkanlarının, milletvekillerinin,  seçildiği ama seçilmişlerin görevden alındığına değinip kayyum rejimini eleştiren Akdeniz, "Halkın iradesine darbe vurulan yerleri  geziyoruz. Aynı baskıyı Büyükşehir Belediyeleri de yaşıyor. Projeleri kabul edilmiyor. Büyükşehirlerin desteğiyle küçük belediyeler ayakta kalır hale gelmiş. İlkokul 1. sınıf öğrencisi sınıf başkanını seçiyor da üniversiteler neden kendi rektörünü seçemiyor? Niye kayyum rektör atıyorsunuz? Halkın kendi seçtiği belediye başkanını neden görevden alıyorsunuz. Ülkenin düze çıkması kayyum rejimin son bulmasıyla mümkün olabilir" diye konuştu.

"YANGINLARA MÜDAHALEYE İZİN VERİLMEDİ"

Dersim'de yaşanan orman yangınlarına değinen Akdeniz, "Orman yangını trajedisini Ege ve Marmara da yaşadı. Hayvanın otlayacağı yer yok, arıcılık için yer yok buralarda maden sahaları var, taş ocakları var yeşil ormanlar kel tepelere dönmüş. Burada yangına müdaheleye izin vermeyenler Ege ve Akdeniz de de aynı mantığı güttü orada da izin vermedi. Giremezsiniz dediler. Yanan her bir ağaç bizim sorumluluğumuzdadır. Oraya tek bir çivi çakılmaması, korunması için herkesin çaba harcaması gerekiyor. Barajlara karşı çok güzel bir mücadele yürüttünüz en azından şimdilik kazandınız bu aynı zamanda Ege ve Karadeniz köylülerini de umutlandıran bir mücadele. Ama bunlarda oyun bitmez" dedi

"ÜLKEDE İÇ GÖÇ VAR"

Maden  ocakları ile insanların yaylalarını temel üretim yerlerini, yerleşim yerlerini kaybettiğini dile getiren Akdeniz, "Ne yapacak bu insanlar ne yiyecek, ne içecek, ne üretecek  göçe zorluyorsunuz bu insanları. İç göç var bu ülkede. Tarımda dışa bağımlılık artarsa göç de artar" diye konuştu.

GÖÇ SİYASİ BİR SORUNDUR

Göçün siyasi bir sorun olduğuna değinen Akdeniz "Bölgede de göçmenler var. Suriye'den, Afganistan'a sürdürdürülen savaş politikalarının sonucudur. Göçmenlere de etinden sütünden ne kadar yararlanabiliriz diye bakıyorlar. Gelenlerin çoğu düşük ücrete çalışan, o parayı da alamayan insanlar onun mücadelesini de vermek zorundayız" dedi.

KIRMIZI KARTI SANDIKTA DEĞİL MEYDANLARDA GÖSTERECEĞİZ

Hükümetin açıkladığı ekonomi programının halka borç yüklediğine dikkat çeken konuşmasında Akdeniz ,"Orta vadeli program açıklandı. Bu programın sadece önümüzdeki 4 yılda borç ödemesi 1 trilyon lira bunu biz ödeyeceğiz, vergilerle faturalarla. 2022 yılında borç faizi tutarı 240  milyar lira. Erdoğan ekonomi uçacak diyor, zam geliyor. Doğalgaza, elektriğe, kömüre, tohuma, mazota, gübreye zam. Zam yağmuru devam ediyor. Şu an belki de iyi günümüzdeyiz bu kış daha kötü olacak" diye konuştu.

Halk içerisinde seçim tartışmalarının yoğun olduğuna değinen Akdeniz, burjuva muhalefet cephesinden dillendirilen 'Sokağa çıkmayın provakasyon olur. Sokağa çıkmayın ilk seçimde gidecekler' gibi söylemlere dair, "İnsanların bir buçuk yıl daha bekleyecek zamanı yok. Partimizin çağrısı 'Seçimleri bekleme harekete geç'tir" dedi. Hayat pahalılığına, yeni zam dalgasına, işsizliğe karşı her yerde güçlü mitingler yapma önerisinde bulunan Akdeniz, "Bu iktidara sandıkta kırmızı kart göstermek için beklemeyeceğiz, meydanlarda göstereceğiz kırmızı kartı. 1 Mayıs'a kadar halkın en acil demokratik, ekonomik taleplerini dile getirelim.Yoksa bu karanlık tünelden çıkamayız" diye konuştu.

"KÜRT HALKININ TALEPLERİNİ YOK SAYAMAZSINIZ"

Kürt sorununa dair yaklaşımlara değinen Akdeniz, "Erdoğan Kürt sorununu çözdük diyor. 5 bin siyasetçi içerde, halk ana dilini konuşamıyor, belediye başkanı seçemiyor. Bir halk haklarıyla vardır. Kürt halkının hakları yok sayıldığında var demenin hiçbir anlamı yoktur" dedi.

"TEK ADAMA KARŞI GÜÇLÜ BİR CEPHE KURMALIYIZ"

Seçim tartışmalarına da değinen Akdeniz, Türkiye'nin iki kutuplu burjuva ittifakına mecbur olmadığını söyleyerek, "Reddediyoruz bu dayatmayı. İkisi de burjuva programa sahip, halka dayanmayan kapalı kapılar ardında kurulan, işçi ve emekçileri temsil etmeyen yapılardır. Giden gidecek de yerine gelen ne olacak. Tek adama karşı güçlü bir cephe kurmak zorundayız. Hem iktidar, hem halk seçeneği kuracağız. Bu ülkenin işçileri emekçileri köylüleri konuşacak bunlar olmadan bir seçeneği konuşamayız. Biz kendi programımızı, kendi yönetimimizi oluşturacağız. Türkiye'nin geleceği; işçi sınıfı ve emekçiler, Kürt halkı, ezilenler, demokrasi güçleri yok sayılarak çizilemez.Türkiye'yi kimseye bırakmayız" dedi.

Akdeniz, halk toplantısının ardından şehir merkezinde esnaf ziyareti yapıp esnafın sorunlarını dinlerken merkezde bulunan halkla da selamlaştı.

SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ VE STK'LARLA BİR ARAYA GELDI

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Dersim’de siyasi parti ve kurum temsilcileriyle bir araya geldi. Mojen Cafe’de düzenlenen buluşmaya Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ile çok sayıda kurumun temsilcisi katıldı.

Toplantıda konuşan EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, "Türkiye iki kutuplu burjuva ittifak cepheleşmesine sıkışmıştır. İkisinden birini seçmeye mecbur değiliz. Devrimci demokratik bir halk seçeneğini yaratabiliriz" dedi. Ekonomide gelinen noktaya dair değerlendirmede bulunan Akdeniz, el ele verilip kitlesel mitingler gerçekleştirmenin, halk toplantıları organize etmenin mümkün olduğunu vurguladı.

"BÜTÜN SERMAYE ÖRGÜTLERİ BU TEK ADAM REJİMİNİN ARKASINDA DURDU"

Türkiye’nin kritik bir virajdan geçtiğini söyleyen Akdeniz, uluslararası güçlerin ve işbirlikçi Türkiye burjuvazisinin tek adam rejiminden henüz tamamen vazgeçmediğini belirtti. Akdeniz, “Çünkü sermayenin önündeki bürokratik engelleri kenara itecek ve son sürat sömürü yasalarını çıkarabilecekleri, yasalarla da yetinmeyip kararnamelerle bu ülkeyi yönetecekleri muazzam zenginleşme olanakları yakaladılar. Bu süreçte oligark yapılar ortaya çıktı. Hükümet adeta baronların kabinesi gibi. Böyle bir ülkeyi bu rejimle gerçekleştirdiler. Bunları sadece yandaşlar olarak ifade etmek yeterli değil, bu sürecin kazananı sadece beşli çete değil, TUSİAD’ıyla, MUSİAD’ıyla, TİSK’iyle bütün sermaye örgütleri bu tek adam rejiminin arkasında durdu" diye konuştu.

"BURJUVA İTTİFAKLARDAN BİRİNİ BİRİNİ SEÇMEYE MECBUR DEĞİLİZ"

Gezdiği şehirlerde “Biz ne yapacağız” sorusunu tartıştıklarını belirten Akdeniz, EMEP’in 9. Genel Kongresi’nden bu yana geçen 10 ayda "Türkiye iki kutuplu burjuva ittifak cepheleşmesine sıkışmıştır. Biz ikisinden birini seçmeye mecbur değiliz" dediklerinin altını çizdi.

Akdeniz, "'Biz ne istiyoruz', bunu beraber tartışmak gerekiyor. İki ittifaktan birine vereceğimiz oy, halkın seçeneği değildir. Onlar sağ cepheyi tercih ettiler. Yine de o tabana konuşmaya devam edeceğiz. Biz üçüncü bir bloku kurmalıyız. Bu seçenek de devrimci demokratik bir halk seçeneği olmalıdır. Türkiye’nin ihtiyacı revizyon değil, restorasyon değildir” dedi.

"BU ÜLKEDE KAYYUM REJİMİ VAR"

Ülkede kayyum rejimiyle yönetildiğini ifade eden Ercüment Akdeniz, “Okullarda öğrenciler başkanlarını seçiyor ama yerellerde halk belediye başkanı seçemiyor. Seçilenin yerine kayyum atanıyor, halk iradesine ipotek konuyor" dedi.

Halkın karşısında tutarlı, ilkeli, şeffaf bir programla birlik oluşturmanın önemine değinen Akdeniz, “Kentte Dersim Emek ve Demokrasi Platformu bu tartışmaları yürütmelidir. Tarihi bir fırsat var, sistem kaosta, revizyonlarla nefes almaya çalışıyor, bu şansı tanımamak lazım. Devrimci demokratik halk seçeneğini yaratmamız gerekiyor. 'İlk seçimde gidecekler, aman ha provokasyona gelmeyin' sözleri halk hareketini frenliyor. Halkın, bir buçuk yıl değil, bir buçuk ay bekleyecek zamanı yok" dedi.

"BU ÜLKEDE ZAM YAĞMURU VAR"

Doğal gaza, kömüre, temel gıda ürünlerine gelen zamlara değinen Akdeniz, bu durumu “Zam yağmuru var” sözleriyle özetledi. Enerji patronlarının yüzde 45 zam istediğini hatırlatan Akdeniz, işçilerin, emekçilerin ücretlerinin yüksek enflasyon karşısında bir öneminin kalmadığını söyledi.

“Düzen partilerini, onların atraksiyonlarını beklemeyelim. Asgari bir program etrafında bir alana gelelim” çağrısında bulunan Akdeniz, “Ele ele vererek güçlü mitingler gerçekleştirebilir, halk toplantıları organize edebiliriz. Örgütlü olmayan milyonlar gözümüzün içine bakıyor" diye konuştu.

Akdeniz’in konuşmasının ardından kurum temsilcileri söz alarak Akdeniz’in önerilerine dair fikirlerini beyan ettiler.

Toplantıya, Dersim Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu, Dersim Belediye Başkan Yardımcısı Canan Ay ile Eğitim Sen, Genel-İş, İHD, DAD,  TMMOB, DEDEF, Dersim Barosu, Yenigün Kadın Dayanışma Derneği, Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişimi, Munzur Çevre Derneği, Dersim Kültür ve Doğa Derneği, HDP, SMF, Partizan ve TKP temsilcileri katıldı.

CEM EMİR'İN AİLESİNE ZİYARET

EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Van'da 2011 yılında meydana gelen depremde hayatını kaybeden Gazeteci Cem Emir'in ailesini de Dersim'deki evlerinde ziyaret etti.

Yorumlar (0)
7
açık
İstatistikler
Gösterim Tekil IP
Dün 13470 2254
Bugün 9544 1969
Toplam 3342186 145929
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 14 36
2. Konyaspor 14 26
3. Hatayspor 14 26
4. Fenerbahçe 14 24
5. Alanyaspor 14 24
6. Başakşehir 14 22
7. Karagümrük 14 22
8. Galatasaray 14 22
9. Adana Demirspor 14 20
10. Beşiktaş 14 20
11. Antalyaspor 14 18
12. Gaziantep FK 14 18
13. Altay 14 17
14. Sivasspor 14 16
15. Giresunspor 14 16
16. Kayserispor 14 16
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 14 11
19. Kasımpaşa 14 10
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Ümraniye 13 27
2. Ankaragücü 14 27
3. Eyüpspor 14 27
4. Bandırmaspor 13 25
5. Erzurumspor 12 25
6. İstanbulspor 13 20
7. Tuzlaspor 12 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Samsunspor 13 19
10. Adanaspor 14 18
11. Menemenspor 13 17
12. Gençlerbirliği 13 17
13. Boluspor 13 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 14 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Chelsea 14 33
2. Man City 14 32
3. Liverpool 14 31
4. West Ham 14 24
5. Arsenal 14 23
6. Tottenham 13 22
7. M. United 14 21
8. Wolverhampton 14 21
9. Brighton 14 19
10. Leicester City 14 19
11. Crystal Palace 14 16
12. Brentford 14 16
13. Aston Villa 14 16
14. Everton 14 15
15. Leeds United 14 15
16. Southampton 14 15
17. Watford 14 13
18. Burnley 13 10
19. Norwich City 14 10
20. Newcastle 14 7
Takımlar O P
1. Real Madrid 15 36
2. Atletico Madrid 14 29
3. Real Sociedad 15 29
4. Sevilla 14 28
5. Real Betis 15 27
6. Rayo Vallecano 15 24
7. Barcelona 14 23
8. Athletic Bilbao 15 20
9. Espanyol 15 20
10. Osasuna 15 20
11. Valencia 15 19
12. Villarreal 14 16
13. Celta de Vigo 15 16
14. Mallorca 15 16
15. Deportivo Alaves 14 14
16. Granada 14 12
17. Elche 15 12
18. Cádiz 15 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 15 7