- Petlas Pazarlama Müdürü Esra Ertuğrul Boran:- "Tıpkı canlılar gibi araçlar da kış soğuklarından ve mevsimsel koşullardan etkileniyor. Kış soğukları bastırmadan alınacak önlemlerle hem sürüş güvenliği hem araç performansı korunabilir"

İSTANBUL (AA) - Petlas Pazarlama Müdürü Esra Ertuğrul Boran, kış soğukları bastırmadan alınacak önlemlerle hem sürüş güvenliğinin hem araç performansının korunabileceğini bildirdi.

Petlas'tan yapılan açıklamada, sıcaklıkların düştüğü, yağışlı ve rüzgarlı havaların kendini göstermeye başladığı kış aylarında araçların performansının düşmemesi için kışa mevsimine özel bakımlarının yapılması büyük önem taşıyor.

Petrol Ofisi ile Pegasus, sürdürülebilir yakıtta iş birliğine devam edecek Petrol Ofisi ile Pegasus, sürdürülebilir yakıtta iş birliğine devam edecek

Açıklamada görüşlerine yer verilen Boran, sert hava koşulları bastırmadan genel bakımların yapılması gerektiğini hatırlatarak, özellikle lastik, motor suyu, akü gibi sürüş güvenliği açısından büyük önem taşıyan alanlarda bakımların ihmal edilmemesine dikkati çekti.

Boran, "Tıpkı canlılar gibi araçlar da kış soğuklarından ve mevsimsel koşullardan etkileniyor. Kış soğukları bastırmadan alınacak önlemlerle hem sürüş güvenliği hem araç performansı korunabilir." ifadelerini kullandı.

Yağışlar nedeniyle kaygan hale gelen zeminlerde güvenli sürüş için mutlaka kış lastiği kullanılması gerektiğini vurgulayan Boran, şu bilgileri aktardı:

"Araçlarda kış lastiğine geçmek için kar yağmasını beklememek gerekiyor. Hava sıcaklıkğı 7 derecenin altına düştüğünde yaz lastikleri sertleştiği için yol tutuşları düşüyor. Bu nedenle ticari araçlar için yasal zorunluluk kapsamında 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında kış lastiklerine geçilmesi gerektiği gibi yasal zorunluluk kapsamında olmayan özel araçlarda da sürücülerin güvenlikleri için kış lastiği kullanmaları öneriliyor. Bununla birlikte lastiklerin hava basıncının da hava sıcaklığından etkilendiğini unutmamak gerek. Lastik performansının ve sürüş güvenliğinin düşmemesi adına mutlaka lastik basınç seviyeleri kontol ettirilmeli. Lastik diş derinlikleri de kontrol edilerek, aşınmış lastikler yenileriyle değiştirilmeli."

- Akü ve antifriz ihmal edilmemeli

Kış lastiğinin taşıması gereken işaretlere de değinen Boran, "Lastiğin kış lastiği olduğunu gösteren Üç Zirveli Kar Tanesi (veya 3PMSF-Three Peak Mountain Snow Flake) işareti, bağımsız kuruluşlar tarafından gerçek kış koşullarında test edildikten sonra lastiğe verilen bir kış lastiği sertifikasıdır ve lastiğin yanak bölgesinde yer alır. Bu işaret lastiklerin kar üzerinde, buzlu yollarda ve düşük sıcaklıklarda güvenlik ve kontrol açısından yüksek performans sağladığının göstergesidir. Ağır kış koşullarının hüküm sürdüğü coğrafyalarda Üç Zirveli Kar Tanesi işaretli lastikler kullanılmalıdır." değerlendirmesini yaptı.

Boran, düşen hava sıcaklığının araçlarda motor ve akü gibi hayati parçaları da etkilediğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Kışlık bakım kapsamında radyatör sistemindeki suyun donmaması için antrifiz kullanılmalı. Yoğun kış şartlarında aracınızla ilgili sorun yaşamamak için kışa girmeden akünüzün şarj seviyesi ve korozyona karşı kutup başlarının da kontrol edilmesi gerekir. Cam suyu antfrizlerini de hatırlatmakta fayda var. Silecek suyunun donmasını önleyen bu sıvılar sayesinde görüş mesafesinin düşmesini önleyebilirsiniz."