Doktor İsmail H. hakkında 2008’de İzmir’in Karşıyaka ilçesi, Cengizhan Mahallesi'nde aile sağlığı merkezinde görev yaparken muayeneye gelen hastalara cinsel tacizde bulunduğu iddia edildi. 37 kişinin bir araya gelip imza atarak İl Sağlık Müdürlüğü'ne dilekçeyle verdiği şikayetin ardından yürütülen idari soruşturma kapsamında, İsmail H.’ye ‘Hizmet içerisinde devlet memurunun itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarda bulunmak’ suçundan maaştan para kesme cezası verildi. İzmir’deki görevinin ardından 2009’da Tunceli’nin Ovacık ilçesine tayin edilen İsmail Hakim, buradaki görevi sırasında da hastaların şikayeti üzerine Hozat ilçesine görevlendirildi. Hozat'ta çalıştığı sırada da kadın hastalar, taciz iddialarıyla tekrar şikayette bulundu. İki kez hasta yakınları tarafından dövülen Hakim, bunun üzerine il merkezine alındı. Ardından, Pertek ilçesine görevlendirildi.

Pertek 70'inci Yıl Cumhuriyet İlçe Devlet Hastanesi'nde aile hekimi olarak görev yapan İsmail H., 16 Şubat 2022’de iddiaya göre kendisine muayeneye gelen kadın hastasına tacizde bulundu. Hastasının şikayeti üzerine doktor, gözaltına alındı. Hastanede çalışan bir kadın personel de, aynı durumla karşılaştığını ileri sürerek suç duyurusunda bulundu. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen İsmail H., 18 Şubat 2022'de çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Savcılığın adli soruşturmasının yanı sıra Tunceli Valiliği’nin yargılama izniyle İl Sağlık Müdürlüğü de iddialara ilişkin idari soruşturma başlattı. Yürütülen idari soruşturma kapsamında, taciz iddialarıyla gündeme gelen doktor bu kez Ağrı'ya görevlendirildi. Yapılan görevlendirmenin haksız olduğu gerekçesiyle doktor, mahkemeye başvurdu. Mahkeme de, daha önce görev yaptığı Pertek ilçesinde görev yapmasına karar verdi. Pakistan uyruklu doktor hakkında adli süreç yürütülürken şikayetçi kadınlar, bu sırada şikayetlerinden vazgeçti. Beraat eden doktor, taciz iddialarıyla gündeme geldiği hastanede bugün göreve başladı. Bunun üzerine ilçe sakinleri, Sivil Toplum Kuruluşları (STK), SES Dersim Şubesi, Dersim Kadın Platformu ile bazı siyasi parti temsilcileri, yürüyüş yaparak duruma tepki gösterdi.

DOKTOR İHRAÇ EDİLMELİDİR’

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Dersim Şubesi Eş Başkanı Serap Kahraman, hastanenin önünde yaptığı açıklamada, doktorun ihraç edilmesi gerektiğini ifade ederek, “2015 yılında Pertek 70'inci Yıl Cumhuriyet İlçe Devlet Hastanesi'nde çalışmaya başlayan İsmail Hakim, çalıştığı süre boyunca hastalarını taciz etmekle gündeme gelmiştir. Bu tacizler defalarca basın yolu ile kamuoyunda gündem olmuştur. En son olayda tacize uğrayan  İki  kadın hastanın savcılığa başvuru yapması neticesinde şahıs nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanmıştır. 05 Haziran 2023 günü göreve başlatılan Hakim'in  çalıştığı her hastanede kadın hastaları taciz ettiği bilinmektedir. 2008 yılında görev yaptığı İzmir'de 37 kadın hasta tarafından şikayet edilmiş, ancak adli soruşturma başlatılmadan sadece idari soruşturma yapılmış ve maaş kesim cezası verilmiştir. 24 Nisan 2008 günü İzmir İl sağlık müdürlüğüne verilen ifadeler raporlaştırılmış ancak Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmemiştir. Hakim'in o dönem ilişkisi olduğu FETÖ tarafından olayın üstünün kapatıldığı iddia edilmiştir. 2009 yılında Tunceli Devlet Hastanesi'nde acil serviste çalıştığı esnada taciz ettiği kadın hastaların yakınları tarafından dövülmüş ve Ovacık’a ardından da Hozat'a geçici görevle gönderilmiştir. Hozat'ta bir çok kadın hastayı taciz etmiş, verilen 3 şikayet dilekçesi ise işleme konulmamıştır. Kadın hastaların ve yakınlarının tepkisine sessiz kalınmış ve sadece ihtar ve puan silme cezası verilmiştir. Son olarak Pertek'te çalıştığı sırada taciz ettiği kadın hastaların şikayeti ile tekrar gündeme gelen İsmail Hakim, Asliye Ceza Mahkeme’sinin beraat kararı ve idarenin onayıyla görevine başlaması halkta tepki ve endişeye yol açmıştır. Çalıştığı her hastanede kadın hastaları taciz eden ve hakkında toplam 52 şikayet bulunan bu kişinin göreve başlaması hele ki ödül gibi aynı hastanede göreve başlaması insanlık onuruna, kadın ve çocuk sağlık hakkına erişimine, fiziksel ve ruhsal sağlığa dönük bir baskılama ve görmezden gelmedir. Mesleğini kullanarak kadın hastaları taciz eden İsmail Hakim, 657 sayılı devlet memurları kanununun 125/E göre ihraç edilmeli ve yargılanmalıdır. Bu kişi burada olduğu sürece kadınlar ve çocuklar tehdit altındadır. Bir kız kardeşimizin, bir kadın arkadaşımızın daha cinsel tacize maruz kalmasına tahammülümüz yok. Kadın düşmanı politikalar bitene, haklarımızı kazanana kadar mücadeleye devam edecek, bu durumun takipçisi olacağız. Yaşasın Kadın Dayanışması, yasasın mücadelemiz” dedi.

Öte yandan göreve başlayan doktorun, 3 gün mazeret izni aldığı öğrenildi.