Dersim’in Pertek ilçesinde Pertek İttifakı’nın seçim bürosunun açılışı gerçekleşti. Açılışa yüzlerce kişi katıldı. Seçim bürosu önünde gerçekleşen buluşmada ittifakın temsilcileri ve Emek Partisi adayı Kenan Çetin konuşmalar gerçekleştirdi. Yapılan konuşmalarda, Dersim’in toplamında oluşmuş ittifakın önemine vurgu yapılarak halkla birlikte yönetme vurgusu yinelendi. 

‘FARKLI MİLLİYETLERİN, İNANÇLARIN BİR ARADA YAŞADIĞI BİR İLÇE’ 

Buluşmanın coşkusunun Dersim merkez ve ilçelerine de etki edeceğini söyleyen EMEP il başkanı Ergin Tekin, yerel seçimlere Dersim merkezde ve ilçelerinde ittifakla girdiklerini söyleyerek “Güçlü girmeye çalışıyoruz” dedi. AKP iktidarının; işçilere, emekçilere, kadınlara, gençlere bir bütün olarak halka hep işsizlik, yoksulluk ve açlıkla dayattığını söyleyen Tekin “Yetmedi, demokratik talepleri için sokaklara çıkanlara terörist dedi. Halende diyor. Özellikle bunu seçim zamanları daha da arttırıyor. Halkımızı kutuplaştırmaya, ayrıştırmaya çalışıyor. Irkçı şoven söylemlerini devam ettiriyor” dedi. Bu söylemlerin Pertek halkı nezdinde bir karşılığının olmadığını söyleyen Tekin  “Pertek yıllardır farklı milliyetlerden, farklı inançlardan insanlarımızın yan yana yaşadığı, kardeşçe yaşadığı ilçelerimizden biri. Kürt’ü, Türk’ü, Alevisi, Sunnisi ile birlikte beraber, kardeşçe eşit bir şekilde yaşıyoruz burada. İktidarın ayrıştırıcı politikalarına karşı her zaman yan yana dayanışma içerisinde oluyor halkımız. Sorunlarımız ortak. Farklı milliyetlerden, farklı inançlardan olunsa bile ortak sorunlarımız var” diye konuştu. 
‘EKSİKLİKLERİMİZDEN DERS ÇIKARACAĞIZ’

Geçtiğimiz on yılın 5 yılını AKP’nin, 5 yılını da CHP’nin yönettiğini söyleyen Tekin, bu on yıldaki yönetim için “halktan kopuk, halkın ihtiyaçlarını gözetmeyen bir yönetim” tanımlamasında bulundu. Tekin konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şurası açık ki geleneği güçlü olan bir partiyiz Pertek'te. Elli yılı aşkındır burada demokrasi, barış, sosyalizm mücadelesini yükseltmeye çalışıyoruz. Bu süreç içerisinde pratik olarak belediye yönetiminde aldık. On yıl boyunca belediyecilik yaptık. Olumlu yaptığımız şeyler yanında eksik kaldığımız yanlar da var. Bunlardan ders çıkararak hareket ediyoruz. Şunu iyi biliyoruz ki eksikliklerimizi gördükçe ama olumlu olan yanlarımızı da daha da büyüttükçe gelişeceğiz ve bunu büyüteceğimize söz veriyoruz. O yüzden bu sefer ittifak ittifaklarımızın da sözü olan halkın yönetime katılacağı bir yönetim kurmak açısından geçmişten aldığımız birikimlerle, deneyimlerle ve eksikliklerimizi görerek ileride halk meclisleriyle birlikte halkın en üst organ olarak karar verdiği bir yönetim kurmaya çalışacağız.  Bizim belediyecilik, yerelyönetim anlayışımızın en büyük müjdelerinden biri, en büyük iddialarından biri halkın yönetime katılması, halkla birlikte bu yönetimi sürdürmek, alınan her kararda halkımızın karar organı olması ve bunun bir parçası olmasıdır.” 

‘BU BİRLİK ÖRNEK OLSUN’ 

DEM Parti MYK üyesi Yüksel Mutlu, Pertek’teki ittifakın herkese örnek olması gerektiğini belirterek “Ne kadar güzel bir birlik ve beraberlik örneği. İşte sizin bu birlik ve beraberlik örneğiniz Türkiye'ye örnek olsun. Bu ittifak örneği herkese örnek olsun” dedi. 31 Mart yerel seçimlerinin, bundan önceki seçimleri aşan bir seçim olduğunu ifade eden Mutlu “Bir rejim seçimidir. Ya biz bu seçimde gerçekten demokrasiyi seçeceğiz, insan hakları diyeceğiz, Kürt sorununun çözümünden yana tavır alacağız. Alevilerin özgür eşit yurttaşlık hakkını savunacağız. Ya da uzun yıllar faşizme teslim olacak bu ülke” dedi. 

‘BU BİR FIRSAT’ 

Pertek’te tüm farklıkların, inançların, Türklerin, Kürtlerin, Alevilerin, Sünnilerin bir arada yaşadığı güzel bir ilçe olduğunu söyleyen Mutlu  “31 Mart öncesi her birimizin yönetici olsun olmasın, aday olsun olmasın, herkesin Kenan Çetin arkadaşımızın ve onun yanındaki ekibiyle birlikte seçilmesi için her birimizin çok çalışması lazım. Sadece sizin oyunuz yetmiyor. Bütün toplumu etkileyecek bir yerel yönetim modelini Pertek'te açığa çıkarabilir miyiz? Halkın kendini ifade ettiği yeni bir yerel yönetim modeli açığa çıkarmak için bu bir fırsattır” dedi. 

Evin balkonundan düşen sağlık memuru öldü, doktor yaralı Evin balkonundan düşen sağlık memuru öldü, doktor yaralı

‘GERİ ÇAĞIRABİLECEKSİNİZ’

Halkın Pertek’te sadece oy vererek geriye çekilmemesi gerektiğini söyleyen Mutlu “Adayınızı iki yıl sonra yine karşınıza aldığınızda diyeceksiniz ki şu şu şu eksiklerin var bunları tamamla. Bu halkın bu hakkı var. Biz niye alternatif bir belediyecilik, niye alternatif bir yerel yönetim diyoruz? Geri çağırabilirsiniz. Diyebilirsiniz ki ben sizin çalışmalarınızdan memnun değilim. Yeni bir yönetim istiyorum. Bu halkın bu hakkı vardır. Bütün belediyelerimizde bunu savunuyoruz. Dolayısıyla bu aynı zamanda sizin halkın herkesin bu yönetime ortak olması demektir. Siz bu yönetimi seçip bırakmayacaksınız. Bu yönetimin peşine düşeceksiniz” diye konuştu. 

‘UZUN YILLARDAN SONRA EN GENİŞ İTTİFAKI OLUŞTURDUK’

SMF MYK üyesi Mahir Gürz yaptığı konuşmada, yerel yönetimlerin toplumsal mücadelenin bir parçası olduğunu söyleyerek “Birikimlerimize, deneyimlerimize yaslanarak eksikliklerimizi, hatalarımızı görerek Pertek’te yeniden demokratik halkçı yerel yönetimleri daha güçlü bir biçimde daha ileri bir biçimde inşa etme önem ve sorumluluğuyla karşı karşıyayız” dedi.  Uzun yıllardan sonra Dersim merkez ve ilçelerinde geniş bir ittifak oluştuğunu söyleyen Gürz “Kendi içinde oluşum sürecinde hepimizden kaynaklı bir dizi eksikler, hatalar da olsa oluşturduğumuz Dersim ittifakının Dersim halkı ve özellikle Pertek açısından olağanüstü politik bir kazanım olduğunun altını çizmek gerekiyor. Bu anlamda Dersim İttifakımızı, Pertek ittifakımızı halkın birliğini, ittifakını tartıştıran, zayıflatan eksiklerimizi, hatalarımızı, tartışmalarımızı getirip ittifaklarımızın merkezine koyan anlayışlardan, tutumlardan kesinlikle uzak durmamız gerektiğini özellikle belirtmek istiyoruz” diye konuştu. 

‘HER TÜRLÜ PROVOKASYONU YAPABİLİRLER’

Partizan temsilcisi Leyla Elma’nın ve Dersim Belediyesi eski başkanı Mehmet Ali Bul’un selamlamalarının ardından konuşan Pertek İttifakı adayı Kenan Çetin seçim çalışmalarında karşılıklı sevgi ve saygı çerçevesinde gittiklerini söyleyerek “Moralleri bozuk olduğu için her türlü provokasyon hazırlığı yapabilirler. İnanınki kendilerini bile dövdürtebilirler. Ancak biz bugüne kadar provokasyonlara izin vermedik bundan sonra da vermeyiz” dedi. 

‘EKSİKLİKLERİMİZİ TAMAMLAMAYA GELİYORUZ’

Buluşmaya katılan Perteklilere çağrıda bulunan Çetin “Her arkadaşımızın komşusuna bir kez daha gidip buradaki coşkuyu aktarmasını ve sandığa sahip çıkmasını istiyoruz” dedi. Çetin, belediye başkanlığı yaptığı dönemde bazı eksikler yaptıklarını kabul ederek “Geçmişte de ittifak güçlerimizle yönettik bu ilçeyi.  Evet eksik yaptık dostlar. Eksik bıraktığımız şeyler vardı. Eksik yaptık ki kaybettik. Ama bu kez tamamlamaya geliyoruz sizinle. Gezdiğimizde en çok işittiğimiz güzel sözler şuydu: Yaptıklarınız yapacaklarınızın teminatıdır” dedi. 

‘BİRLİKTE KAZANIP, BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ’

Geçmiş dönemde yaptıklarına dair çeşitli işler sıralayan Çetin yeni döneme dair yapacakları konusunda da bazı bilgilendirmelerde bulundu. Belediyeyi halkla birlikte kazanıp halkla yöneteceklerini söyleyen Çetin, Pertek köprüsüne dair takiplerinin devam edeceğini, sokak hayvanları için belediyede birim oluşturacaklarını, insanların tarıma teşviki konusunda çalışmalar yapacaklarını, gençler için çeşitli kültür sanat atölyeleri kuracaklarını, kadın kooperatiflerine dair çalışmalar yapacaklarını, istihdam konusunda da çeşitli işler yapacaklarını söyledi. 

Çetin’in konuşmasının ardından, seçim bürosunun açılışı yapıldı. Ardından büro önünde, halaylar çekildi.