Deprem felaketinin yaşandığı kentlerde yaşanan eksiklerinin olası bir depremde oluşmaması için Dersim’de bir araya gelen kurumlar, Dersim Kent Koruma Kurulu’nu oluşturdu. Dersim Belediyesi bünyesinde “Kent Konseyi’’ kurulması da karara bağladı.

6 Şubat tarihinde 11 ili ve 13 milyon insanı etkileyen büyük felakete yol açan depremde on binlerce yurttaş hayatını kaybedip, yüzbinlercesi yaralanırken, milyonlarca insan yaşam alanlarını terk etmek zorunda kaldı. Yaşanan deprem felaketi karşısında Dersim halkı ve kurumları büyük bir dayanışma örneği göstererek yaraları sardı, sarmaya devam ediyor.

Dersim’in de birinci derecede deprem alanında bulunması nedeniyle Dersim Emek ve Demokrasi Platformu’nun çağrısıyla 15 Mart 2023 tarihinde il, ilçe belediye başkanları, milletvekilleri, siyasi partiler, sendikalar, meslek odaları, baro, inanç kurumları, çevre dernekleri ve mahalle muhtarlarının katılımıyla Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda bir araya geldi.

Yapılan toplantıda yaşanan sürece ilişkin değerlendirmeler yapılırken, tartışmalar sonucunda Dersim’in olası deprem ve benzeri afetlere hazır hale getirilmesi için “Kent Koruma Kurulu”nun kurulmasına karar verilerek, kurul yürütmesi seçildi.

DERSİM BELEDİYESİ BÜNYESİNDE DE KENT KONSEYİ 

Toplantıda ayrıca en kısa zamanda Dersim Belediyesi bünyesinde “Kent Konseyi” kurulması da karara bağladı.

Milletvekili Saroğlu’ndan yağışlardan zarar gören köylerde inceleme Milletvekili Saroğlu’ndan yağışlardan zarar gören köylerde inceleme

Toplantı sonrası yapılan çağrıda, kurtarma çalışmalarında gönüllü olarak yer alacak insanların  MUDAK, AFAD ve belediyeler bünyesinde yürütülen eğitim çalışmalarına katılması ve yurttaşların Dersim’e sahip çıkması istendi.