Maraş merkezli depremlerde yaşamını yitirenlere adanan 2023 Newroz'u Dersim’de öğlen saatlerinde başladı. Tertip Komitesi’nin çağrısıyla, aralarında siyasi parti temsilcileri, STK’ların ve vatandaşların bulundu kalabalık, Sanat Sokağı’nda bir araya geldi.

Kitle, ellerinde taşıdıkları “ Baskılara, zulme, adaletsizliğe, yasaklara ve sömürüye karşı yaşasın newroz, newroz piroz be, newroz bımberek bo” pankartı ve parti filamanlarıyla Seyit Rıza Meydanı’na kadar yürüdü. Yürüyüşte, sık sık ‘newroz piroz be’ sloganı atıldı.  

Güvenlik kontrolünün ardından alanı dolduran kalabalık, depremde ölen yurttaşlar için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Maraş merkezli meydana gelen depremlerde yaşanan kayıplar sebebiyle meydandaki sahne siyahlarla donatıldı.

Tertip Komitesi adına açıklamayı TMMOB Dersim İKK Sekreteri Uğur Beycan, yaşanan depremde 50 bin vatandaşın yaşamını yitirdiğini belirterek hükümetin politikalarını eleştirdi. Beycan, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü:

“ Newroz, başta Kürt halkı olmak üzere Ortadoğu ve Mezopotamya halklarının yeniden doğuşunun sembolüdür. Newroz, halkların diriliş bayramıdır. Newroz; yaşamdır, özgürlüktür. Newroz, zalim Dehak’a karşı Demirci Kawa’nın önderliğinde halkların özgürlük ve diriliş bayramıdır . Newroz; halkların zalimlere, diktatörlere ve tek adamlara karşı isyan bayrağını yükselttiği mücadele günüdür. Newroz halklarımız için umudun müjdecisi, özgürlüğün ateşidir.  Bu Newrozu hüzünle karşılıyoruz. Bugün acımız derin, içimiz buruk, yasımız, öfkemiz dinç ve büyük.  6 Şubat tarihinde önce Pazarcık daha sonra ise Elbistan merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler 11 ilimizde, Rojava ve Suriye de büyük yıkıma yol açtı. Resmi rakamlara göre 50.000 e yakın insanımızı kaybettik. Suriye ve Rojava da ise 7000 e yakın insan hayatını kaybetti. On binlerce insanımız yaralı ve milyonlarca insanımız göç etmek zorunda kaldı. Bu depremlerden etkilenen on ilde insanlarımız açıkça rant uğruna, imar afları uğruna göz göre göre katledildi. Ve yine deprem bölgesindeki illerimizi vuran sel felaketinde onlarca insanımızı kaybettik.

AKP-MHP ittifakı/iktidarı ekonomik, sosyal, siyasal alanda yaşanan çoklu kriz koşullarında tekçi-şoven-ırkçı politikalara her geçen gün daha fazla sarılıyor. Kürt sorununda inkâr ve imha siyaseti tam gaz yürütülüyor. "Irkçılık ve gericilik kışkırtılmaya çalışılmakta, halklar kutuplaştırılmaya ve birbirine düşman edilmeye çalışılmaktadır! Mevcut sistemin çürümüşlüğü başta kadınlar olmak üzere halkları yoksullaştırmakta ve en temel yaşam ihtiyaçlarını dahi karşılayamayacak hale getirmektedir. Yaşanan felaketler ekolojik tahribat, doğanın talan edilmesi ve rant aracına dönüştürülmesinin sonucudur. Kürt sorunu başta olmak üzere farklı kültür, kimlik ve etnik yapıların yıllardan beri yaşadığı, anayasal eşit yurttaşlık, barış ve diyalog temelinde çözümü mümkün olan her konu şovenizmi körüklemenin, halkları karşı karşıya getirmenin, muhalefeti parçalamanın bir aracı olarak kullanılmak isteniyor. Başta kadim Ortadoğu coğrafyası olmak üzere yeryüzünün büyük bir kısmına yayılan savaş ve çatışmaların bedelini kadınlar, çocuklar, ezilenler, yoksul halklar ve emekçiler ödüyor. Demokratik ve barışçıl yollar yerine savaşa, kutuplaşmaya dayalı politikalar nedeniyle kaynakların silahlanmaya ayrılması sonucunda ülkemiz büyük bir ekonomik krizin içine sürüklenmiştir.

Geçmişten bu yana, dünyada ve özellikle de bölgemizde ezen ve ezilenlerin kavgasında ezilenler büyük direnişlerle kazanılan zaferlerini bayramlarla, halaylarla kutlamış, yüzyıllarca devam ettirerek direniş geleneğini canlı tutmaya, kazanımları korumaya çalışmıştır.

Özünü direnişten alan Newroz bu bayramlardan en köklü geleneğe sahip olanlardandır. 21.yüzyılda da zulüm ve zorbalığın yürütücüsü günümüz Dehaklarına karşı emekçiler ve ezilenler bir kez daha direniş ruhuyla mücadelelerini sürdürüyorlar. Özünü direnişten, mücadeleden alan Newroz önümüzdeki günlere dair umutlarımızın yenilenmesine, yeşermesine ve büyümesine vesile olması ile bir kez daha rolünü oynamaktadır.

Eşit, özgür ve insanca yaşam mücadelesinin ilerleyebilmesi savaş çığlıkları ile değil, emekçiler arasındaki özgürlük, barış ve kardeşlik duygularının güçlenmesi ile mümkündür. Bu Karanlık Dağıtılacaktır. Ülkemiz ve bölgemiz bir kez daha insanlık değerleri adına zulme, zorbalığa ve gericiliğe karşı görkemli direnişlerle karanlığa karşı aydınlık, düşman hukukuna karşı kardeşlik ve bir arada yaşam için büyük bedellerle faşizan kuşatmaları yarmaya, gericiliği püskürtmeye, sömürü çarkını parçalamaya çalışıyor.

Yakın bir gelecekte ülkede bir seçim yaşanacaktır.  Bu seçimde  başta Akp+Mhp faşist iktidarı olmak üzere halklarımız üzerinde 100 yıllık inkar, imha ve asimilasyoncu  politikalarına karşı da halklarımızın özgürlüğünü esas alan çağdaş kavaların ruhuyla hareket ederek özgürlüğü yeşerteceğiz. Umut ve cesaretle örgütlenerek halklarımızın emeğini sömüren saraylarda saltanat sürdüren, depremde halkımızı aç ve açıkta bırakan bu zorba düzeni değiştireceğiz. Çaresiz olmadık, olmayacağız. Ezilenler; Newroz ruhuyla başta Ortadoğu’da olmak üzere geleceklerini emperyalist müdahalelerle değil kendi özgür iradeleriyle belirleyecektir. Günümüz Dehaklarının ve sistemin tüm baskı, zor ve şiddetine karşı direnecek, barışın, özgürlüğün ve demokrasinin egemen olacağı demokratik bir Türkiye ve Ortadoğu’da eşitlikçi, laik, özgürlükçü bir geleceğin inşasını birlikte öreceklerdir. 2023 Newroz’unun barış ve kardeşliğe vesile olmasını umuyor, tüm halkların Newroz’unu kutluyoruz! Newroz bınbarek vo Newroz piroz be Newroz kutlu olsun”

Newroz’da, HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, EMEP, SMF, Partizan, Yeşil Sol Parti’si temsilcileri konuştu.

Konuşmaların ardından, Newroz ateşi sağanak yağışa rağmen yakıldı. Newroz, programı yerel sanatçıların okuduğu ağıtlarla son buldu.