Dersim’de eş başkanlar mazbatalarını aldı Dersim’de eş başkanlar mazbatalarını aldı


Sayıları en fazla olan kuş türleri arasında yer alan su kuşlarının da başta küresel ısınma olmak üzere, avcılık ve yaşam alanlarının bulunamaması gibi nedenlerle sayılarında azalma olacağının uzmanlarca belirtilmesi üzerine, Vali Bülent Tekbıyıkoğlu’nun talimatıyla Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Şube Müdürlüğü ekiplerince su kuşlarına yönelik ilk kez envanter çalışması yapıldı. Çalışma, Keban Barajı ve onu besleyen Uzunçayır Baraj Gölü çevresinde yapıldı. Çalışmada, Sakarmeke, Karabatak, Büyük Akbalıkçıl, Gri Balıkçıl, Yeşilbaş Ördek, Küçük Kuğu, Turna, Angıt Ördeği, Van Gölü Martısı, Karabaş Martı ve Büyük Karabaş Martı türünden sayıları 10 bini bulan 11 su kuşu türü tespit edildi. Bu türler içerisinde en çok sayıya sahip olan kuş türü Sakarmeke’nin sayısının yaklaşık 3 bin olduğu belirlendi. Gelecek yıl yapılacak olan envanter çalışmasıyla, bu yıl yapılan çalışma kıyaslanarak, yol haritası belirlenecek. Ayrıca, türlerin korunması için su üzerinde ve kıyılarda kaçak avcılıkla mücadele edilirken, su kuşlarının yoğun olduğu kıyı şeritlerine de fotokapanlar yerleştiriliyor. 

Çemişgezek ilçesine bağlı Kıraçlar Köyü’nde Keban Baraj Gölü üzerinde sakarmeke sürüsünün yüzme ve uçma anları da dron ile havadan görüntülendi. Sakarmekelerin su üzerinden havalanışları ve oluşan dalgalar seyirlik görüntü oluşturdu.

‘AVCILARA KARŞI YAŞAM MÜCADELESİ VERİYORLAR’

Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kılıç, sulak alanlarda sürü halinde yaşayan Sakarmekelerin çevresi sazlıklarla kaplı olduğu alanlarda ürediğini ve küresel ısınmadan dolayı, su kaynaklarının ve sazlık alanların azalmasından dolayı sayılarında düşüş olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Ahmet Kılıç, “Ülkemizin birçok bölgesinde su kuşlarına rastlıyoruz. Bu bizim su zenginliğimizi gösteriyor. Yalnız ülkemizde son dönemlerde yaşadığımız, dünyanın da yaşadığı küresel ısınmaya bağlı değişiklikler var. Su kuşları maalesef üreyebilecekleri, barınabilecekleri mekanlarını yani habitatlarını kaybediyorlar. Yeterince üreyemedikleri için de birey sayısında azalma var. Kışın da farklı bir sorunla karşılaşıyorlar. Özellikle avcılara karşı, deyim yerindeyse yaşam mücadelesi veriyorlar. Avcılık günümüzde bir ihtiyaç değil, hobi olarak yapılıyor. Avcılık baskısından dolayı canlarını ortaya koyuyor ve ciddi kayıplar yaşıyor. Bir taraftan da yeni yavrular yetiştiremiyorlar. Çünkü yaşam alanlarını kaybediyorlar. Bu kritik dönemde av yasağının mutlaka uygulanması lazım. Bu işi hobi ve spor olarak yapmaktan vazgeçmeleri lazım. Su kuşlarımız içinde sayısı en fazla olan sakarmekeler var. Birey sayıları düşüyor. Böyle olunca da bunların ortadan kalkma riski yüksek olur. Bu yüzden hepimize görev düşüyor” diye konuştu.

SAKARMEKE SÜRÜSÜ DRON KAMERASINDA

Diğer yandan Çemişgezek ilçesi Kıraçlar köyünde Keban Baraj Gölü üzerinde bulunan sakar meke sürüsü, dron ile görüntülendi. Sakar mekeleri görüntüleyen Hasret Özcan,  "Tunceli, doğal güzellikleri ve yaban hayatı bakımından çok zengin bir şehir. 5 yıldır profesyonel olarak dron pilotluğu yapmaktayım. Keban Baraj Gölü kıyısındaki Kıraçlar köyüne sakar meke ve karabatak kuşlarını görüntülemeye geldim. Saatlerce bekleyişin ardından kuşların su üzerindeki hallerini görüntüledim. Ortaya çok güzel görüntüler çıktı. Tabii kuşları çekerken dronla uzaktan çekmeye çalıştım. Böylelikle onları rahatsız etmemiş oldum" diye konuştu.