MUŞ (AA) - Muş Valiliği koordinesinde, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından 54 araç ve 342 personelin katılımıyla "Yerel Düzey 2022 Masabaşı ve Saha Tatbikatı" düzenlendi.

Afet Koordinasyon Merkezi'nde saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan tatkibatta, AFAD İl Müdürü Taha Yasin Çekiç, Vali İlker Gündüzöz, İl Jandarma Komutanı Albay İlhan Şen, Emniyet Müdürü Engin Kaloğlu, ilçe kaymakamları ve kurum amirlerine brifing verdi.

Daha sonra Murat Nehri'ndeki adacıkta mahsur kalanların kurtarılma anları canlı yayınla Afet Koordinasyon Merkezi'nde ekrana yansıtıldı.

Yapılan bilgilendirmelerin ardından Zafer Mahallesi'ndeki boş alanda devam eden tatbikatta, AFAD, UMKE, Jandarma, Emniyet, sağlık, Van Gölü Elektrik Dağıtım AŞ, Türk Kızılay ve itfaiye ekiplerinin, 6,2 büyüklüğündeki deprem, yangın, göçük altından kurtarma, kimyasal sızıntı, trafik kazalarına müdahalelerine ilişkin sahneleri gerçeği aratmadı.

Vali İlker Gündüzöz, gazetecilere, kentte ilgili kurumların katılımıyla kapsamlı bir tatbikat yapıldığını söyledi.

AFAD'ın üstlendiği tatbikatta, jandarma, sağlık, itfaiye, emniyet, Kızılay, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ve diğer sivil toplum kuruluşlarının yer aldığını belirten Gündüzöz, şöyle konuştu:

"Tatbikatları yapmazsanız afetlere hazırlıklı olamayabilirsiniz. Onun için hem kamuoyunda farkındalığı oluşturmak hem de personeli diri tutmak açısından bu tatbikatlar belli bir düzenleme yapılıyor. Biz afet ülkesiyiz. Afetlere önceden hazır olmak son derece önemli. Planlama afetlere hazırlıklı olma noktasında önemli bir husus. Yangın, deprem, kurtarma ve kimyasal sızıntı senaryoları hazırlandı. Afet sonrasında önlemler alındı. Kızılay aş çadırı ve konaklama çadırları kurdu. Ayrıca UMKE'de sağlık çadırını kurdu. Buradaki amaç deprem anında koordinasyonun mükemmel yapılmasını temin etmek. Allah bu ülkeye afetler yaşatmasın ama her an afet yaşayacakmış gibi hazırlıklı olmamız lazım."

Tatbikatı, Gündüzöz'ün eşi Meşide Gündüzöz, Belediye Başkan Vekili Aydın Özarslan, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Fethi Ahmet Polat, Malazgirt Kaymakamı Yiğit Yaşar Demirer, Korkut Kaymakamı Oğuzhan Ocak ve kurum amirleri izledi.