İSTANBUL (AA) - Mitsubishi Electric Türkiye Başkanı Şevket Saraçoğlu, Çevresel Sürdürülebilirlik Vizyonu 2050 ile ilgili açıklamada bulunarak, "Bu konudaki en temel hedefimiz karbondioksit (CO2) emisyonunu 2050 itibarıyla yüzde 80'den fazla azaltmak." dedi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, çevre dostu kurumsal bir yurttaş olarak sorumluluklarını yerine getirme kararlığını her fırsatta gösteren Mitsubishi Electric, imza attığı teknolojilerle kaynakların etkili kullanımını ve geri dönüşümünü destekleyecek çözümler sunuyor.

“Çevresel Sürdürülebilirlik Vizyonu 2050” ile çevre sorunlarının uzun vadeli çözümüne ve sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunan şirket, öncelikli olarak tüm değer zincirindeki sera gazı emisyonlarını 2050 yılına kadar net sıfıra indirmeyi amaçlıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Mitsubishi Electric Türkiye Başkanı Şevket Saraçoğlu, Nisan 2021 sonrasındaki uzun bir döneme odaklanan yeni vizyonda çevrenin korunmasının kurumsal öncelik olarak kabul edildiğini belirtti.

Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için hayata geçirdikleri çalışmalar ve şirketin hedeflerini belirleyen çevre vizyonu hakkında bilgi veren Saraçoğlu, "Herkes için daha iyi bir gelecek sunmak amacıyla hava, kara ve su kaynaklarını yüreğimiz ve teknolojilerimizle korumak beyanıyla oluşturulan Çevresel Sürdürülebilirlik Vizyonu 2050, üç çevresel eylem planına dayanıyor." ifadelerini kullandı.

Saraçoğlu, şunları kaydetti:

"Bunlardan ilki çevre sorunlarını çözmek için çok çeşitli iş alanlarında farklı teknolojiler uygulamak, ikincisi gelecek nesiller için iş inovasyonları geliştirmek ve uygulamak, üçüncüsü ise yeni değerleri ve yaşam tarzlarını toplumla paylaşmak. Önceliklerimiz arasında iklim değişikliği tedbirleri, kaynak sirkülasyonları, birlikte yeni değerler yaratmak, insan kaynakları geliştirmek gibi farklı hedefler yer alıyor. Tüm bu hedefler çerçevesinde doğa ile uyum içinde yaşayan, düşük karbonlu ve geri dönüşüm odaklı bir toplum için çalışıyoruz ve şimdiden çok sevindirici sonuçlar almaya başladık. Örneğin, ürünlerimizin kullanımı sırasında oluşan sera gazı emisyonlarında 2001 mali yılına göre yaklaşık yüzde 36’lık bir azalma sağladık. Üretim operasyonları sebebiyle yaşanan CO2 emisyonlarında ise geçmiş yıllara oranla yaklaşık yüzde 56’lık bir azalma kaydettik. Bu konudaki en temel hedefimiz ise CO2 emisyonunu 2050 itibarıyla yüzde 80'den fazla azaltmak."

- "Sanayi 4.0’a yanıtımız dijital fabrika konsepti [email protected]"

Şevket Saraçoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 2016 ila 2030 yılları arasında ulaşılmak üzere küresel çapta belirlenen Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) doğrultusunda çalıştıklarını ifade etti.

Mitsubishi Electric Grubu'nun, sürdürülebilirlik inisiyatiflerini kurumsal yönetiminin temeli olarak gördüğünü ve Kurumsal Felsefe Sistemini oluşturan "Amaç", "Değerlerimiz" ve "Sözümüz" doğrultusunda tüm kurumsal faaliyetlerinde sürdürülebilirlik odaklı çalışmaları hayata geçirdiklerini belirten Saraçoğlu, "İklimlendirmeden sanayiye uzanan çok geniş kapsamlı bir teknoloji şirketi olarak bu hedefler için değer yaratmaya yönelik girişimleri daha da teşvik ederek SKA’ların gerçekleştirilmesine özel bir katkı sağlayacağız. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda şirket içinde eğitimler düzenliyor, sürdürülebilir gelecek farkındalığını şirketimizin her katmanına yaymayı hedefliyoruz." açıklamasında bulundu.

Saraçoğlu, sadece ürünlerinin teknolojisi, güvenilirliği ve kalitesiyle değil çevre duyarlılığı ve enerji verimliliği konusunda da öncü olduklarının altını çizdi.

Sanayi 4.0’a yanıtları olan dijital fabrika konsepti [email protected] ile fabrikalara çok daha hızlı, verimli ve çevreci üretim imkânı tanıdıklarını vurgulayan Saraçoğlu, şöyle devam etti:

"Maliyet tasarrufu sağlayan ve yönetimden üretim katına kadar tüm fabrika katmanlarını optimize etmek için ileri teknolojileri kullanan [email protected], işletmelerin çevreci üretimde bir adım önde olmalarına katkı sağlıyor. Ek olarak enerji verimliliğinin ve kesintisizliğin büyük önem taşıdığı veri merkezi soğutma alanında ise MULTIDENSITY ürünümüzle kolay işletim imkânı tanıyan soğutma sistemleri sunuyoruz. Ayrıca su alanında yaşanan temel sorunları çözmek için geliştirdiğimiz Aquatoria ile şehir suyu yönetimini yapay zekâ ile en uygun hale getiriyor, su yönetimini dijitalleştirerek kısıtlı kaynakları en verimli şekilde kullanmanın önünü açıyoruz."

- "İklimlendirmede doğa dostu çözümlerle fark yaratıyoruz"

Mitsubishi Electric Türkiye Başkanı Şevket Saraçoğlu, imza attıkları iklimlendirme sistemleri ile yüksek düzeyde enerji verimliliği sağladıklarını belirterek, enerji tüketiminin yoğun olduğu iklimlendirme sektöründe geleneksel yaklaşımlar ve teknolojilerle tam verim elde etmenin zor olması sebebiyle daha inovatif ve yenilikçi bir anlayışı önemsediklerine değindi.

Bunun için tüketicilerle yapay zekâ teknolojileriyle desteklenmiş ve sistem ömrünü tamamlayana kadar çevreye dost bir yaklaşım sergileyen bir ürün yelpazesi sunduklarını hatırlatan Saraçoğlu, şu bilgileri verdi:

"A+++ sınıfının özelliklerini aşan Legendera serisi, A+++ soğutma ve A++ ısıtma verimliliğine sahip EnviroME serisi klimalarımızla konutlarda verimliliği en üst seviyeye çıkarıyoruz. HareME serisi duvar tipi klimalarla ise düşük CO2 eşdeğeri ile çevreci yaklaşımımızı devam ettiriyoruz. Doğa dostu R32 soğutucu akışkan kullanılan serimizde, yüksek sezonsal verimlilik değerleri ve düşük enerji tüketimine imkân tanıyor, klima alanında yüzde 94’e varan geri dönüşüm oranıyla gezegenimize ve geleceğimize sahip çıkıyoruz. Çevreye herhangi bir olumsuz etkileşimi bulunmayan karbondioksit akışkanlı sistemleri tasarlayan bir teknoloji şirketi olarak sadece çözüm sunmuyoruz, gezegenimizin geleceği adına bu gazın daha yaygın kullanılması için de her alanda çalışıyoruz. Buradaki temel hedefimiz, daha az soğutucu akışkan kullanarak verimi artırmak, karbon emisyonunu kısıtlamak ve karbon ayak izini küçültmek."

- "Geleceğin yeşil yapıları için bütünsel çözümler sunuyoruz"

Şevket Saraçoğlu, verimli, güvenilir ve uzun ömürlü olacak şekilde tasarlanmış, sınıfının en iyi bina sistemleriyle geleceğin yeşil binaları için bütünsel çözümlere imza attıklarını belirtti.

Veri merkezlerinden otellere kadar birçok alanda tercih edilen iklimlendirme çözümlerinden tek bir noktadan farklı lokasyonlardaki birden fazla yapıyı kontrol eden bina yönetim sistemine, enerji tüketimini azaltan elektrik sistemlerinden asansör ve yürüyen merdivenlerine kadar uzanan geniş bir hizmet ağı sunduklarını aktardı.

Saraçoğlu, "Bunun yanı sıra AVM’ler, gökdelenler ve hastaneler gibi çok yüksek oranda enerjiye ihtiyaç duyan yapılarda kontrollü enerji yönetim sistemlerimizle dikkat çekiyoruz. Doğaya saygılı, ekolojik denge ile uyumlu, verimliliği ve enerji tasarrufunu esas alan iklimlendirme, bina yönetim ve elektrik sistemlerinin yanı sıra asansör ve yürüyen merdiven çözümlerimizle geleceğin yapılarını bugünden inşa edecek teknolojiler sunmayı hedefliyoruz. Bu konuda yakın bir zamanda çok önemli bir yatırıma imza attık ve sıfır enerjili bina konseptinin yaygınlaştırılması hedefiyle SUSTIE Merkezi’ni hayata geçirdik. Geleceğin enerji verimli şehirleri için Japonya Kamakura'daki Bilgi Teknolojileri AR-GE Merkezi’nde kurulan SUSTIE, sıfır enerjili bina uyumlu enerji tasarrufu teknolojilerinin geliştirilme ve test aşamalarını kolaylaştırmayı amaçlıyor." ifadelerini kullandı.

Ekolojik hassasiyeti teknolojik gelişmelerden bağımsız düşünmediklerini ve bu kapsamda fikri mülkiyet girişimlerinin çok değerli olduğuna inandıklarını vurgulayan Saraçoğlu, "Sürdürülebilirlik çalışmalarımız kapsamında WIPO GREEN teknoloji platformuna partner statüsüyle dahil olduk. Bu sayede çevre dostu teknolojilerimizi açık inovasyonu desteklemek için de kullanmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda iklim değişikliği faaliyetleri konusunda gösterdiğimiz başarımızdan ötürü uluslararası kâr amacı gütmeyen CDP’nin en yüksek sıralama olan A Listesi’nde yer aldık. Amacımız bu başarıyı daha ileriye taşıyarak geleceğimiz ve gezenimiz için daha yaşanabilir bir dünya bırakmak." değerlendirmesinde bulundu.