BOLU (AA) - Olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonu milli güreşçi Yaşar Doğu'nun Ankara'daki evinin, aslına uygun yeniden inşa edilip müze haline getirilmesi kararı, bu doğrultuda yoğun çabaları olan oğlu Gazanfer Doğu'yu memnun etti.

Yaşar Doğu'nun, Altındağ ilçesi İsmetpaşa Uzunyol Caddesi'nde bulunan ve çok sayıda güreşçi yetiştirdiği evi, mülkiyeti Ankara Büyükşehir Belediyesine ait 1800 metrekarelik alanda aslına uygun yeniden inşa edilerek, "Yaşar Doğu Evi ve Türk Güreş Müzesi" olacak.

Yaşar Doğu'yu ve başarılarını gelecek nesillere tanıtmak amacıyla kurulacak müzede, Türk güreşine antrenör olarak da emek vermiş usta sporcuya ait eşyalar sergilenecek.


- "Şampiyon olabilecek yeteneklere, 'Ankara'ya gel, beni bul' dermiş"


Yaşar Doğu'nun oğlu Gazanfer Doğu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, baba evinin Türk güreşine hizmet edecek olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Doğu, babasının bu evi çocuklarının iyi şartlarda eğitim görmesini istediği için aldığını ve kendisinin de bu evde doğduğunu anlattı.

Babasının Anadolu'yu gezerken güreşlerde pehlivanlar tespit ettiğini aktaran Doğu, şunları kaydetti:

"Şampiyon olabilecek yeteneklere, 'Ankara'ya gel, beni bul.' dermiş. Ankara'da garajlarda inen pehlivanlar, 'Beni Yaşar Doğu'nun evine götür.' dediği zaman bizim evimize gelirlerdi. Müştemilat dediğimiz 4-5 odada da yatırırlarmış. Babam geldiği zaman onlara antrenman yeri planlar, işe sokar, geleceklerini garanti ederdi. Onlar içinden 10'dan fazla dünya ve olimpiyat şampiyonu çıktı. Mustafa Dağıstanlılar, Tevfik Kışlar, hep oralardan geçti. Dolayısıyla bu ev, Türk güreşinin geçmişi için çok önemli bir merkez."

Doğu, ülkenin değerlerinin geleceğe taşınmasının önemine değinerek, "Gelecek nesle değerlerimizi iyi anlatabilmemiz için geçmişi kullanmamız lazım. Geçmişi de en iyi anlatmanın yolu; kitaplar olabildiği gibi müze uygulamaları da." ifadelerini kullandı.