Gazetemizin ortaya çıkardığı Hozat ilçesinde ücretli öğretmen alımında usulsüzlük haberinden sonra CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu harekete geçerek soru önergesi verdi. Ön lisans mezunu kişiler dururken İlçe Milli Eğitim Müdür vekilinin ücretli öğretmen olarak ön lisans mezunu olan eşinin kardeşini işe almasından kaynaklı hak ihalelerini  Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in yanıtlanmasını istedi. 
Milletvekili Şaroğlu, "Tunceli Hozat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yeni eğitim-öğretim yılında norm açıgı olan okullarda Özel Eğitim branşında öğretmen ihtiyacını gidermek amacıyla gerçekleştirilen ücretli öğretmen alımında, öncelik olarak 4 yıllık üniversite mezunu ve formasyon alan kişiler aranmasına rağmen bunun yerine ön lisans mezunu 2 kişinin ücretli öğretmen olarak işe başladığına dair haberler basında yer almıştır. Habere göre, Ercan Doğan Ortaokulu ile Mohaç İlkokulu'na ataması yapılan 2 kişiden birinin, Hozat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevine vekaleten bakan Yeliz Balık'ın, aynı zamanda AK Parti Hozat İlçe Gençlik Kolları Başkanı olan Eren Balık'ın eşinin olduğu, işe aldığı kişinin ise eşinin kardeşi olduğu iddia edilmektedir. Usulsüz bir biçimde ücretli öğretmen olarak göreve başlayan Mertcan Balık'ın başvurusunu da 14 Eylül 2022 tarihinde yapmış olmasına karşın 7 Eylül 2022 tarihinde Ercan Doğan İlk Okulu'nda görevlendirilmesinin yapıldığı aynı iddialar arasındadır" ifadelerine yer verdi.

CHP’li Şaroğlu, soru önergesinde şu sorulara cevap istedi:

1-    Hozat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ücretli öğretmen alımında tercihen 4 yıllık üniversite mezunu ve formasyon alan kişiler aranmasına rağmen bunun yerine ön lisans mezunu 2 kişinin ücretli öğretmen olarak göreve başlatılmasının gerekçesi nedir? Başvuru önceliği ortada iken ön lisans mezunu kişilerin ataması yapılarak, lisans mezunu adayların hakkının gasp edilmesi doğru mudur?

2-    Ön lisans mezunu olmasına rağmen ücretli öğretmen olarak göreve başlayan Mertcan Balık’ın, başvuru tarihinin 14 Eylül 2022 olmasına karşın 7 Eylül 2022 tarihinde Ercan Doğan İlk Okulu’nda görevlendirilmesinin yapıldığı iddiaları doğru mudur?

3-    Söz konusu usulsüz görevlendirmeyle ilgili olarak sorumluluğu bulunan kamu görevlileri hakkında çok yönlü bir soruşturma başlatılmış mıdır?

4-    Hozat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevine 40 gün süreyle vekaleten bakan Yeliz Balık hakkındaki usulsüzlük iddialarıyla ilgili olarak bir soruşturma başlatılmış mıdır? Söz konusu kişi bugün itibariyle hangi görevde bulunmaktadır?

5-    Ülkemiz koşullarında işsizliğin tavan yaptığı, binlerce öğretmenin atama beklediği ve bu sebeplerden dolayı sayısız insanın yaşamına son verdiği böylesi bir süreçte, adam kayırmacılığa ve partizanlığa konu olan söz konusu usulsüz atamaları iptal edecek misiniz?