CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu, bölge halkı tarafından kutsal kabul edilen Dervişcemal Ziyareti yakınlarında yapımı planlanan taş ocağını meclis gündemine taşıdı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yazılı yanıtlanması istemiyle önerge veren CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu, “Tunceli ilimiz son yıllarda, doğal yaşam alanlarını hedef alan çeşitli yatırım amaçlı projeler ile gündeme gelmektedir. Enerji projeleri ve yatırım amaçlı bu tür projeler, hayata geçirildiği bölgede ekolojik denge ve doğa üzerinde geri dönüşü olmayan ağır bir tahribat yarattığı gibi bölge halkının inancı gereği kutsal saydığı Ziyaret/Ocakların da yok olmasına sebep olduğu geçmişte acı bir şekilde deneyimlenmiştir. Son olarak, Tunceli’nin Hozat ilçesine bağlı Dervişcemal köyü yakınlarında bulunan Dervişcemal Ocağı Kültür Merkezi ve Cemevi’ni de kapsayan bölgede yapılması planlanan taş ocağı projesi, bu konudaki endişeleri bir kat daha arttırmakta ve bölge halkı tarafından tepkiyle karşılanmaktadır” ifadelerine yer verdi.

Milletvekili Şaroğlu, soru önergesinde şu sorulara cevap istedi:

“ 1-Tunceli’nin Hozat ilçesine bağlı Dervişcemal köyü civarında yapımı planlanan taş ocağı projesi hangi firmaya aittir? Taş ocağı projesi için ilgili firmaya ruhsat verilmiş midir? Verilmiş ise ruhsatlandırılan alanın büyüklüğü ne kadardır?

2-Tunceli’nin Hozat ilçesine bağlı Dervişcemal köyünde yapımı planlanan taş ocağı projesiyle ilgili olarak Çevresel Etki Değerlendirme raporları hazırlanmış mıdır? Bu konuda bölge halkını bilgilendirme toplantıları gerçekleştirilmiş midir?

3-Söz konusu taş ocağı projesi, Dervişcemal Ocağı Kültür Merkezi ve Cemevi’ni de kapsayan Ziyaretgah bölgesini de tehdit etmektedir. İnsanların kutsal saydığı değerlerin zarar görmesi, Bakanlığınızın kurumsal politikaları ile örtüşmekte midir? Bu konunun denetimi ve önlenmesi için herhangi bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?

TSO’da devir teslim TSO’da devir teslim

4-Hükümetiniz tarafından Meclis gündemine getirilen son torba yasa ile Cemevlerinin yapım, bakım ve onarımının yapılması ve malzeme desteği sağlanması yasal güvenceye alınıyor iken Alevilerin inanç yerlerinin bu gibi projelerle hedef alınması ile amaçlanan nedir? Bir toplumun inançsal değerleri yandaş bir firmanın ticari kazancından daha mı az değerlidir?

5-Bir taraftan Alevilere dönük düzenlemeler yaptığınızı iddia ediyor, diğer taraftan taş ocağı gibi talan projeleri ile Alevilerin kutsal değerlerini yok ediyorsunuz. Alevi yurttaşları devlet kurumları ile karşı karşıya getirmemek adına söz konusu projeyi iptal etmeyi düşünüyor musunuz?