Gülistan Doku soruşturmasında, tek tek şüpheli olan, gözaltına alınıp 18 Mart'ta adli kontrolle serbest kalan Zeinal A.'nın, adli kontrol şartı kararının, adreslerinde olmadığı ve telefonlarına ulaşılamadığı gerekçesiyle 6 ay 15 gün boyunca tebliğ edilemediği öğrenildi. HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü,  soru önergesi hazırlayarak Gülistan Doku’nun şüpheli şekilde kaybettirilmesinin baş şüphelisi konumunda bulunan Zeinal Abarakov’un adli kontrol şartlarını neden yerine getirmediğini sordu.
Vekil Önlü, soru önergesinde şu sorulara yanıt istedi:
1- 1000 günü aşkın süredir kendisinden haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun soruşturmasının baş şüphelisi konumunda bulunan ZeinalAbarakov’un 6 aydıradli kontrol şartlarını yerine getirmediği iddiaları doğru mudur?

2- Ceza Muhakemesi Kanunu’nun “Adlî kontrol hükümlerini isteyerek yerine getirmeyen şüpheli veya sanık hakkında, hükmedilebilecek hapis cezasının süresi ne olursa olsun, yetkili yargı mercii hemen tutuklama kararı verebilir.” 112. Maddesi neden ZeinalAbarakov için uygulanmamaktadır?

3- Gülistan Doku hakkında devam eden soruşturma şu anda ne aşamadadır? Soruşturmada yeni bir bilgi, bulgu, delil veya veriye ulaşılmış mıdır?

4- Gülistan Doku’nun şüpheli bir biçimde kaybettirilmesinden bir gün öncesinde ZaynalAbarakov tarafından alıkonulduğu ortaya çıkmışken ZaynalAbarakov’un ailesi hakkında neden bir soruşturma başlatılmamıştır? ZaynalAbarakov ve ailesinin olay gününe dair verdiği ifadelerin birbiriyle çelişmesine rağmen neden soruşturma bu kapsamda ele alınmamıştır? Bu kişi ve polis memuru babasını hangi güçler korumaktadır?

5- Gülistan Doku’nun intihar ettiği algısı üzerinden yürütülen arama çalışmalarına gösterilen özen neden cinayet şüphesi üzerinden devam ettirilmemiştir? Gülistan Doku’nun kaybettirilmesi neden bir cinayet davası olarak değerlendirilmemektedir?

6- ZaynalAbarakovşu an nerede yaşamaktadır? Yurt dışına kaçırıldığı iddiaları soruşturulmakta mıdır?