İSTANBUL (AA) - Metro Türkiye ve Gastronometro, İtalyan Mutfağı Haftası kapsamında Türkiye'nin yerel lezzetleri ile İtalyan yemeklerini buluşturdu.

Metro Türkiye'den yapılan açıklamaya göre, yerel ve coğrafi işaretli ürünler için öncü çalışmalar gerçekleştirmeye devam eden şirket, Türkiye'nin değerlerine sahip çıkma misyonuyla özgün doğa koşullarında yetiştirilen coğrafi işaret tescilli ürünlerin korunmasına, ulusal ve küresel çapta tanıtılmasına öncülük ediyor.

Metro Türkiye, Türk mutfağını geleceğe taşıma ve Türk şeflerini hak ettikleri yere getirme amacıyla hayata geçirdiği Türkiye'nin ilk gastronomi keşif platformu Gastronometro'da şefler ve uluslararası gastronomi dünyası arasında köprü kuruyor. Metro Türkiye ve Gastronometro, İtalya'nın İstanbul Başkonsolosluğu iş birliğiyle bu köprülere bir yenisini daha ekleyerek İtalyan Mutfağı Haftası kapsamında düzenlenen özel akşam yemeğinde İtalyan lezzetleri ile Türkiye'nin yerel lezzetlerini buluşturdu.

İtalyan şefler Claudio Chinali, Giancarlo Gottardo, Matteo Bertuletti, Luca de Astis ve Fabio Brambilla’nın hazırladığı İtalyan lezzetlerinin her birinde Balıkesir'in kıvırcık kuzusu, pastırma, sumak, Anadolu mandalinası ve Ege sızma zeytinyağı kullanıldı.

- Ünlü İtalyan şeflerden Türkiye'ye özgü dokunuşlar

İtalya Dışişleri Bakanlığı ve Uluslararası İş Birliği Bakanlığı tarafından bu yıl 7. kez düzenlenen İtalyan Mutfağı Haftası kapsamında düzenlenen yemeğe İtalya'nın İstanbul Başkonsolosu Elena Clemente ile Metro Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Sinem Türüng de katıldı.

İstanbul'da yaşayan beş ünlü şefin Türkiye'ye özgü dokunuşlarıyla başlangıçtan ana yemeğe ve tatlıya kadar tüm menü, Türk ve İtalyan lezzetlerini buluşturdu.

Menünün ana yemekleri çıtır pastırmalı kabak ve biberiyeli risotto ile gorgonzola fondü ve Kudüs enginar üzerinde kıvırcık kuzu oldu. Kayseri'nin pastırması ile Balıkesir'in kıvırcık kuzusunun kullanıldığı ana yemek öncesi başlangıç olarak konuklara Ege'nin sızma zeytinyağlı sebzeleri ve Anadolu'nun mandalinalarıyla lezzeti artırılmış marine levrek ile Türkiye'nin birçok yerinde yetişen sumakla marine edilmiş kereviz eşliğinde parmesanlı ördek ikram edildi.

Tatlı olarak portakal jölesi ile bademli sabayon soslu kış meyveleri konukların beğenisine sunuldu.

- "İki kültürün yeni tariflerle bir araya gelmesi gurur verici"

Açıklamada konuya ilişkin görüşleri yer alan Metro Türkiye CEO'su Sinem Türüng, Türk mutfak kültürünü geleceğe taşıyacak olan şeflerin her zaman arkasında olduklarını ve destekleyici projelerini sürdürmeye devam ettiklerini bildirdi.

Gastronomi dünyası için bir eğitim, AR-GE ve sektörün buluşma merkezi olarak konumlandırdıkları Gastronometro'da 7 yılı aşan yolculukta sayısız çalışmaya imza attıklarını kaydeden Türüng, bu çalışmaya ilişkin bilgiler verdi.

Türüng, saymakla bitiremeyecekleri daha nice çalışma ve proje sayesinde Türkiye'nin gastronomi ekosistemine değer kattıklarını kaydederek, şu açıklamalarda bulundu:

"Geçtiğimiz ay, Almanya'nın en genç Michelin yıldızlı kadın şefi Julia Komp'u Gastronometro'da ağırladık. Bugün de İtalya Başkonsolosluğu'nun İtalyan Mutfağı Haftası etkinlikleri kapsamında, ünlü İtalyan şefler; Claudio Chinali, Giancarlo Gottardo, Matteo Bertuletti, Luca de Astis ve Fabio Brambilla'yı ağırlamaktan büyük mutluluk duyduk. İki kültürün yeni tariflerle bir araya gelmesi, Türk mutfağının vazgeçilmez değerlerinin İtalyan lezzetlerini süsleyerek sofralarda yer alması gurur verici."