Almanya’da akıllı kapılar, akıllı bürolar, akıllı yollardan sonra şoförsüz ‘otonom otobüs’ projesinde sona yaklaşan Dersimli Prof. Şahin Albayrak, CHP Tunceli belediye başkan adayı Ali Mustafa Çelik’in davetini kırmayarak konferans için memleketine geldi. ‘Kentlerin Kalkınması’ ve ‘Akıllı kentler ve yapay zeka’ konulu panel Hüseyin Güntaş Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Konferansa bir çok vatandaş katıldı.

CHP Tunceli Belediye başkan adayı Ali Mustafa Çelik, kendisini kırmayarak panele katılan Şahin Albayrak’a teşekkür ederek kentte dair bir çok projesini anlattı. 

Şahin Albayrak, teknolojinin önemine değinerek, “Memleketimiz yeniden yapılandırılacaksa yeni teknolojilerin kullanılması zorunlu. Deprem gerçeğinden bahsediyoruz buna ilişkin fiziksel yapıyı tamamen uygulamak lazım. Bunun yanı sıra bir takım teknolojileri de kullanmak zorundayız. Avrupa’da, dünyada bu konuda örnek şehirler var. Almanya’da Heidelberg dünyanın en güzel ve en akıllı şehri. Heidelberg Belediye Başkanı ile konuştum. Kendisi de Tunceli’yi çok seviyor. Tunceli ile Heidelberg’i kardeş yapalım dedik. Ancak bunu geçmişte yapamadık. İnşallah Ali Mustafa Bey ile bunu gerçekleştirebiliriz” dedi.

1260 hektarda mikro bölgelendirme etüt çalışması 1260 hektarda mikro bölgelendirme etüt çalışması