banner14

MUNZURLULARIN MUNZUR’LA SAVAŞI

Mehmet Yürek " Dersimli Çoban'ın" Kaleminden....

Kültür Sanat 21.08.2020, 20:46 21.08.2020, 20:46
12687
MUNZURLULARIN MUNZUR’LA SAVAŞI

“Evliyalar saygı görmedikleri diyarlardan ya göçerler ya da kendilerine saygısızlıkları yapanları göçertirler.”
Önce çeyrek asra yaklaşan Munzur Baba için verdiğim mücadelelerimden kısaca birkaç başlık aktarayım. 
1.    1992 Yılı DYP, SHP ortaklığı hükümetinde Turizm Bakanı dostum Sayın Abdulkadir Ateş ile Marmaris Mares otelde TURSEB Türkiye Turizm toplantısında karşılaştım. Kokteylde bir fırsatını bulup beni bir kenara çekerek; “Mehmet, bizim bu Demirel ile ortaklığımızın nereye ve ne zamana kadar gideceği belli değil. Sen derhal Ovacık’a git bir proje yaparak Belediye veya Kaymakamlık adına getir de şu Munzur Gözelerine bir şeyler yapalım. Ben Ovacıklı bir anne (yengesi) tarafından büyütüldüm. Oraya akde vefa borcum var” dedi. Hay hay dedim. Marmaris’te topoğrafik olarak Munzur’a benzeyen ABD ve Fransız sermayesi ile Yalancı Boğazda kurulmuş Royal Tatil köyünün projesini alarak Ankara’ya Bakan’ın yanına geldim. Müsteşarı Korel Köymen ve Teknik Daire Başkanını çağırarak birlikte dosyayı ve projeyi inceledik. Teknik Daire Başkanının önerisiyle Dersim kışına ve doğa özelliklerine uygun değişiklik önerilerini alarak Dersim’e geldim. Bu arada Sayın Bakan o günkü Tunceli Valisi Aslan Yıldırım beyi telefonla arayarak adımı verip bu amaçla geleceğimi ve yardımcı olmasını istedi. Oradan hemen Tunceli’ye gelip Vali beyle görüştüm. Yakın ilgi ve alaka gösterdi. Görüşmemiz esnasında o günkü Ovacık İl genel meclisi üyesi Şahin Dokur Bey de girdi tanık oldu. Proje taslaklarını alarak Ovacık Belediye Başkanı Süleyman Akgül beye geldim. Durumu izah edip projede yapılacak değişiklikleri de teknik yetkili Yalçın Çetin beyinde olduğu görüşmede izah ederek teslim ettim. Munzur doğasını bozmadan, mağara şeklinde dağa gömülmüş altmış apart ile sosyal tesisler, konferans salonu ve Munzur zirvesine kurulacak teleferik sistemi vardı. Yaklaşık otuz milyon dolarlık bir proje idi. Projeden ayrıca Munzur gözelerinden başlayarak bizim Karataş köyü ile Eğin’in Baş Bağlar köyünden geçip Arapkir’e geçip Malatya’nın çıkışında bizi batı yoluna bağlayacak bir yol yapılacaktı. Ankara, İstanbul yolu ile ulaşımımızı 225 kilometre kısaltacak bir proje. Başta o günkü Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Kocademir olmak üzere tüm Tunceli illeri gelenleri karşı çıktılar. Bana söyledikleri şu idi. Mehmet eğer o yol açılırsa Ovacık’ın Tunceli ile irtibatı koparsa Tunceli ölür. Bir köye dönüşür. Mazgirt, Pertek, Hozat ve Çemişgezek’in irtibatı ve alışverişleri Elazığ ile oluyor. Nazımiye ve Pülümür’de Erzincan ile iş ve alışverişte. Bu altı ilçe buraya yalnız resmi işleri için geliyorlar. Tunceli’yi besleyen tek ilçe Ovacık’tır. Onu da sen koparırsan Tunceli biter. Tuncelilerin engellemeleri bu projeyi engelledi.b17dd202-fafa-47a3-9d07-13d65ab6c28b.jpg
2.    2009 da Onur Öymen’nin TBMM söylediği, “ Atatürk Dersim’de analar ağlamasın dedi mi? Siz neden Dersimlilerin analarını ağlatmıyordunuz?” anlamındaki sözlerinden sonra Dersim meselesi gündeme oturdu. Kuzenim Dilaver Eren’nin organizasyonuyla Dersim Vakfı başkanımız Kazım Arık beyin Başkanlığında 1 Aralık 2009 da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın TBMM’deki ofisinde iki saat kırk beş dakika süren bir görüşme yaptık. On kişilik heyetimizde Dersim’den gelen tek kişi ben olduğum için bana üç kez söz hakkı verildi. Ben yalnızca Munzur konusunu anlattım. Mealen şöyle dedim. “ Sayın Başbakanım, Dünya Müslümanları için Mekke ve Kâbe ne ifade ediyorsa Dersim Alevileri için Munzur’da aynı şeyi ifade ediyor. Munzur bizim kutsalımızdır. Şimdi yarım kalmış bir proje nedeniyle kanalizasyonlar Munzur’a karışıyor ve siz de barajlar yaparak Munzur’u yok ediyorsunuz.” Ben bunları söyleyince toplantıda olan Bakanlarına dönerek; arkadaşlar biz niye bu insanların kutsalına dokunuyoruz. Başka su mu kalmadı. Kim yapıyor bu projeyi? Hüseyin Çelik Bey, Orman ve Su işleri Bakanımız Veysel Eroğlu bey dedi. Yeniden bir çalışma yayıp bana getirsin dedi. Ve yarından tezi yok. Hemen bir proje yapılarak Munzur’un iki yakasından başlayarak Tunceli merkeze kadar gidecek kanalizasyon şebekesini yapalım dedi. Ben yeniden müdahale ederek, efendim ben gelirken yarım metre kar yağdı. Kışın iki metre kar yağar. Kışın orada çalışılmaz dedim. Başbakan elindeki kalemi not defterinin üzerine atarak; yok canım, o kadar da değil, bizde biliyoruz biraz dedi. O sırada başkanımız Kazım Arık Bey söz alarak, ben orada orman şefliği yaptım. İki metreden de fazla hatta üç metre kar yağar dedi. Efendim Mayıs ayından önce başlanmaz dedim. Peki, o zaman Mayısta başlayalım dedi. Hangi eller nasıl dokunduysa bu projede engellendi.
3.    2012-2013 yıllarında Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz Bey ile görüşerek Munzur’un kurtarılması ve doğaya uygun olarak proje yapılması için ricada bulundum. Hemen Fırat Kalkınma Ajansına talimat verdi. Bölge Müdürü ve Teknik Koordinatör ile beraber Tunceli ve Ovacık’a geldim. O günkü Vali Mustafa Taşkesen ve İlçe Kaymakamının da onay ve desteğini aldım. Proje yapıp getirin hemen yapalım dediler. Hemen Ovacık evladı olarak peyzaj mimarisinin ilk mezunu olan yetkin hemşerim Kenan Ölçmez’i çağırdım. Beni kırmayarak İstanbul’dan uçağa atlayıp geldi. Kaymakam beyi de alarak gözelere gittik. Günlerce gerekli ölçümler ve çalışmalar yapıldı. Proje tamamlandı. En zor olanı da Erzurum Anıtlar Kurulundan izin almak oldu. Kenan Bey onu da başardı. Tüm bunlar için bir tek kişi ve kurumdan bir tek kuruş alınmadı. Tüm masraf ve harcamaları ben ve Kenan Bey kendimiz yaptık. Munzur’un doğasını koruyup kollayan bir anlayışla yapılacaktı her şey. Ama Ovacık’ta bir dedikodu başlatıldı. Mehmet Yürek ve Kenan Ölçmez Munzur gözelerini alıyorlar. Bu vd engeller bu girişimi de engelledi.
Geçen yılın Valisi Tuncay Sonel beyin sekiz milyon liralık Munzur projesi uygulamaya başlayınca yeniden bir muhalefet korosu başladı. Peki, siz ne istiyorsunuz? Kendiniz bir şey yap(a)mıyorsunuz. Yapılana da engel oluyorsunuz. Böyle giderse Munzur’u pisliklerinizle boğacaksınız. Ben şahsen üç Belediye Başkanı, dört Kaymakamın görev süreleri boyunca Munzur’da dilencilik yaparak gelenleri son derece rahatsız eden bizleri de mahcup ve rencide eden dilencileriyle uğraştım ama engelleyemedim. Sizlerden bu konuda bir şey yapanınız var mı? Bahçemde yetiştirdiğim salkım söğütlerden altı tane götürüp Munzur’a diktim. Ama Gözeler köyü halkının keçileri ve davarı yedi. Sizden Munzur’a bir çalı diken var mı? Veya Munzur’a çöp atmayanınız, balığını yemeyeniniz var mı? Ben içinizde Av Barış Yıldırım haricinde Munzur’a emek veren başka birini göremedim. Arıtma yapın, Munzur’a atıklar karışmasın diyebilirsiniz. Ama hiçbir şey yapma diyemezsiniz. Munzur’un doğasını bozmadan yapın diyebilir, alternatif projeler yapabilirsiniz ama hiçbir şey yapma diyemezsiniz. Bu haliyle zaten Munzur her gün kirlenerek ölüyor. 
Evliya Munzur’un sırrı fiziki ve ruhani piru paklığında, temizliğindedir. Siz de ne kadar temizseniz o kadar Munzur’a yakınsınız. Ne kadar kirliyseniz, Munzur’dan o kadar uzaksınız. 
Nuh Peygamber ile kuşakdaş, İbrahim Peygambere tek koçunu vererek oğlu İsmail’i kurban olmaktan kurtaran ve Hızır ile yoldaş Munzur’a gölge etmeyin, başka ihsan istemez. Nuh’un kuşakdaşı, Hızır’ın yoldaşı Munzur’un makamına Kemalistlerin diktirdiği levhadaki Munzur’u Hacca gönderen yalan tabelasına selam durup saygı duruşunda bulunuyorsunuz ve buna karşı bir tepkiniz yok. Ama Munzur’a yapılacaklara iyi de olsa karşısınız. Sakın bu Munzur’u yok etme maskesi altında Ovacık’ı yok etme projesi olmasın. Baskı olduğu daha dünkü Türkiye’de, Nazımiye ve Pülümürlüler ben Erzincanlıyım derlerdi. Mazgirt, Pertek, Hozat ve Çemişgezekliler biz Elazığlıyız derlerdi. Dersimlilik bir tek Ovacıklılara kalmıştı. Bu günde Tunceli’yi ekonomik olarak besleyen tek ilçe Ovacık. Son yıllarda artan turizm potansiyeli ile ilgi merkezi olan Ovacık’ı kıskanma, engelleme girişimi olmasın? 
Özetle Munzur’un doğasını bozmadan, kirletmeden yapılacak bu vb her projeyi destekliyorum.
Siz de ya yapın. Ya da susun. İlk sözü, içinizden Munzur’a bir ağaç dikmiş, Munzur’dan bir ağaç kesmemiş, Munzur’a bir çöp atmamış, Munzur’un tek balığını yememiş kişi söylesin dersem kaç kişi kalırsınız? 
Gölge etmeyin ihsanınız istemez. Munzur’a insaf edin yeter. 

Yorumlar (17)
Ali 1 yıl önce
Sende herseyi yapmışsın kimsenin haberi olmamış
Celal Sever 11 ay önce
Teşekkürler gerçekten Munzur gözelerinin hem inançsal hemde sağlık açısından ziyarete gelenlerin sağlıklı bir ortam ve temiz bir ortamda oturup yemek yiyecekleri yerlerin yapılması lazım,ben Tuncelili değilim 2017 yazında İstanbuldan gezmeye gelmiştik çok ilkel bir ortamla karşılaştık oturup dinlenmek için bir yer bulamadık insanlar gözelerin en üst tarafına gidip ayakları ile suya giriyorlar aşağılarda bazıları su içiyorlar,her halde yeniden bir düzenleme yapılacaktır.
Yapılırsa iyi olur.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
6
kapalı
İstatistikler
Gösterim Tekil IP
Dün 13708 2042
Bugün 12868 1964
Toplam 3374070 146722
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 15 39
2. Konyaspor 14 26
3. Hatayspor 15 26
4. Başakşehir 15 25
5. Fenerbahçe 14 24
6. Alanyaspor 15 24
7. Galatasaray 15 23
8. Karagümrük 15 22
9. Beşiktaş 15 21
10. Adana Demirspor 15 20
11. Sivasspor 15 19
12. Giresunspor 15 19
13. Kayserispor 15 19
14. Altay 15 18
15. Antalyaspor 15 18
16. Gaziantep FK 14 18
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 14 11
19. Kasımpaşa 15 11
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Erzurumspor 13 28
2. Ümraniye 14 27
3. Ankaragücü 14 27
4. Eyüpspor 14 27
5. Bandırmaspor 14 25
6. Samsunspor 14 22
7. Tuzlaspor 13 21
8. İstanbulspor 14 20
9. Kocaelispor 14 20
10. Gençlerbirliği 14 20
11. Boluspor 14 19
12. Adanaspor 15 19
13. Bursaspor 14 17
14. Menemenspor 13 17
15. Manisa FK 15 17
16. Denizlispor 14 15
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 15 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Man City 15 35
2. Liverpool 15 34
3. Chelsea 15 33
4. West Ham 15 27
5. Tottenham 14 25
6. M. United 15 24
7. Arsenal 14 23
8. Wolverhampton 15 21
9. Brighton 15 20
10. Leicester City 14 19
11. Brentford 15 17
12. Crystal Palace 15 16
13. Aston Villa 14 16
14. Leeds United 15 16
15. Southampton 15 16
16. Everton 14 15
17. Watford 15 13
18. Burnley 14 10
19. Newcastle 15 10
20. Norwich City 15 10
Takımlar O P
1. Real Madrid 16 39
2. Sevilla 15 31
3. Real Betis 16 30
4. Atletico Madrid 15 29
5. Real Sociedad 16 29
6. Rayo Vallecano 16 27
7. Barcelona 15 23
8. Osasuna 16 21
9. Athletic Bilbao 15 20
10. Espanyol 16 20
11. Valencia 15 19
12. Mallorca 16 19
13. Villarreal 15 16
14. Celta de Vigo 15 16
15. Granada 15 15
16. Elche 16 15
17. Deportivo Alaves 15 14
18. Cádiz 16 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 16 8