banner14

Munzur Kitap Günleri Başladı

Belediye ve Yay-Koop ortaklığıyla gerçekleştirilen ‘Munzur Kitap Günleri’ başladı. “Kitapla Yaşa, Kitapla Yaşat" sloganıyla düzenlenen Munzur Kitap Günleri 13- 20 Temmuz arasında 84 yayınevinin katılımıyla Yeraltı Çarşısı üzerinde gerçekleştirilecek.

Kültür Sanat 14.07.2022, 18:26
415
Munzur Kitap Günleri Başladı

ERCAN TOPAÇ 

Açılışa Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu,  Belediye Başkan Yardımcıları Canan Ay, Ümüy Kaya, Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun, Pertek Belediye Başkanı Ruhan Alan, Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül katılım gösterdi.
Yeraltı Çarşısı üzerinde başlayan ‘Munzur Kitap Günleri’ açılış konuşmasını Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu yaptı. Başkan Maçoğlu, kitap tanıtım programın içeriğine dair bilgi aktarımının ardından sözlerine şöyle devam etti: "Günümüz dünyasında bir yandan, çeşitli teknolojik gelişmelerle bilgiye erişim oldukça kolaylaştı. Diğer yandan ise korkunç bir bilgi kalabalığı söz konusu. Ayrıca ifade özgürlüğü, yazarlar ve kitaplar üzerinde uygulanan pervasız baskılar sürüyor. Kitapları yasaklamak, yakmak, yazarları öldürmek, hapse atmak, sürgüne göndermek gibi uygulamalar hiç de yabancı olmadığımız konular. Pek çok yazarı, susturmak, sindirmek için Ceza Kanunu’nun çeşitli maddeleri kullanılıyor. Onlarca yazar ve gazeteci mahkemelerde yargılanıyor, mahkûm ediliyor. Bu ortamda artık sadece okumak yetmiyor arkadaşlar. Okuduğunu eleştiri süzgecinden geçirmek gerekiyor."
Ardından Türkiye’de en çok kitap okuyan şehirlerarasında ilimizin olduğunu vurgulayan Başkan Maçoğlu, “Ne yazık ki Dersim’de bugüne dek kitap günleri düzenlenmiş değil. Bu bakımdan biz Dersim Belediyesi olarak, Dersim halkını ilk kez kitap günleri ile buluşturmanın mutluluğunu duyuyoruz. Umarım gelecek sene bu önemli etkinliğin ikincisini de gerçekleştirebiliriz"  dedi.
Açılış konuşmasının ardından ‘Hapisteki Yazarlardan Mektup Var’ başlığıyla yapılan panelde Tayfun Kahraman, Alp Altınörs, Resul Sarıgül ve Cengiz Sinan Çelik'in mektupları okundu. Gültan Kışanak'ın mektubu ise etkinliğe ulaştırılamadı.
Merdan Yanardağ’ın ‘Türkiye Nereye Gidiyor’ oturumuyla düzenlenen panelin ardından'Munzur Kitap Günleri' birinci günü etkinliği sona erdi.

Yorumlar (4)
ÖZGE 1 ay önce
KİTAP ALACAK PARA YOK..BÖYLE FESTİVAL OLMAZ..GEREKSİZ SİYASİ FESTİVAL..SORUN İŞSİZLİK, GÖÇ ,FAKİRLİK..AÇ İNSAN KİTAP OKUMAZ..SORUNLARIMIZ ÇÖZÜLMELİ..NE YAPAYIM KİTABI..
Ayşe 1 ay önce
TUNCELİ DE BELEDİYE YOK..HER TARAF PİSLİK İÇİNDE..AĞAÇLAR, ÇİÇEKLER SULANMADIĞI İÇİN KURUDU..KALDIRIM YOK, ASFALT YOK..
ÖĞRENCİ 1 ay önce
KİTAP OKUMAK LÜKS OLMUŞ..KİTAPLAR ÇOK PAHALLI ALMIYORUZ..ZATEN FAKİR BİR TOPLUMUZ.
liberal düşünce yaşasın.. 3 hafta önce
kitaplarınız ne yazıyor ki moooo..muuu...
24
açık
İstatistikler
Gösterim Tekil IP
Dün 10691 1785
Bugün 1667 716
Toplam 7267766 227113