19. Munzur Kültür ve Doğa Festivali

Belediye ve Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) 19. Munzur Kültür ve Doğa Festivali’ne ilişkin hazırlanan program ve çağrı metnini paylaştı.

Kültür Sanat 17.07.2019, 19:52 17.07.2019, 19:52
13092
19. Munzur Kültür ve Doğa Festivali

Belediye ve DEDEF tarafından hazırlanan çağrı metninde şunlar kaydedildi: “Uzun süreden beri yoğun emek harcayarak hazırlıklarını yapmış olduğumuz 19. Munzur Kültür ve Doğa Festivali programı tamamlanmış olup, oluşturulan program için ilgili makamlara gerekli bildirimlerde bulunulmuştur.

“Dersim'e, İnancına, Diline, Kültürüne Sahip Çık, Yaşa ve Yaşat” şiarı ile dört günlük süreye yayılan festival günleri programımız; müzikten ekolojiye, felsefeden güzel sanatlara, tiyatrodan sinemaya, kadın atölyesinden çocuk atölyesine kadar birçok etkinlikle sizlerle buluşmaya hazırlanıyor. Festival programı hazırlık sürecinde bizim yanımızda olan, dilimize, kültürümüze, inancımıza katkı sunan sanatçı, aydın, yazar, akademisyen ve diğer sanat dallarından bize destek olan doğa ve sanatsever bütün dostlarımıza teşekkür ederiz. Munzur Kültür ve Doğa Festivali, bir halkın tarihine, kültürüne, inancına, diline ve doğasına sahip çıkma çabasıdır. Tüm Dersimlileri ve Dersim dostlarını 25-28 Temmuz tarihleri arasında yapılacak olan 19. Munzur Kültür ve Doğa Festivali’ne davet ediyoruz.”

Metinde ayrıca 24 Temmuz 2019 tarihinde Düzgün Baba anma etkinliklerinin gerçekleştirileceği de belirtildi.

Festivalin ana ve çocuk programı şu şekilde:

19. MUNZUR KÜLTÜR VE DOĞA FESTİVALİ

25-26-27-28 TEMMUZ 2019

25 TEMMUZ PERŞEMBE (I. GÜN)

KARŞILAMA

PÜLÜMÜR MERKEZ-PERTEK FERİBOTU-SEYİTLİ KÖPRÜSÜ

SAAT: 09.00

AÇILIŞ PROGRAMI

AKTULUK VE CEMEVİ KAVŞAĞINDA BULUŞMA-KENT MERKEZİNE HAREKET

SAAT: 11.00

ÇILA UYANDIRMASI

ANADİLİMİZDE GULBANGLARLA NİYAZ

AÇILIŞ KONUŞMALARI (DERSİM BELEDİYE BAŞKANI, İL MİLLETVEKİLLERİ)

VARVARA HALK OYUNU

YER: SEYİT RIZA MEYDANI

SAAT: 12.30-14.30

SERGİ AÇILIŞI:

FOTOĞRAF SERGİSİ: “DERSİM’İN SAKLI YERLERİ”

DÜZGÜN BOZAY, MURAT CAN TOPRAKÇI, SEVİM AYDOĞAN

YER: YERALTI ÇARŞISI ÜSTÜ

SAAT: 15.00

CEM

YER: DÜZGÜN BABA CEM EVİ

SAAT: 18.00

PANEL:

DERSİM’DE EKOLOJİK YAŞAM VE ÇEVRE İÇİN NELER YAPILABİLİR?

MODERATÖR: HASAN ŞEN (MUNZUR KORUMA KURULU)

ALİ YILDIZ (MUNZUR ÇEVRE DERNEĞİ BŞK. VEKİLİ)

CEMALETTİN KÜÇÜK (METALÜRJİ YÜKSEK MÜHENDİSİ-TMMOB YK)

TALAT ÇETİNKAYA (MEZOPOTAMYA EKOLOJİ HAREKETİ AKTİVİSTİ)

BARIŞ YILDIRIM (AVUKAT)

YER: SANAT SOKAĞI

SAAT: 16.30-18.30

AÇILIŞ KONSERİ:

AÇILIŞ KONUŞMASI-DEDEF GENEL BAŞKANI

BEHZAT FİRİK ÇOCUK KOROSU

ERDOĞAN EMİR

BABETNA

MİKAİL ASLAN

GRUP VARDİYA

YER: STADYUM

SAAT: 19.30-24.00

BELGESEL GÖSTERİMİ:

16 TON (VİCDAN VE SERBEST PİYASAYA DAİR BİR FİLM)

YÖNETMEN: ÜMİT KIVANÇ

YER: YERALTI ÇARŞISI ÜSTÜ

SAAT: 21.30

26 TEMMUZ CUMA (II. GÜN)

SERGİ AÇILIŞI:

GÖRÜLMÜŞTÜR SERGİSİ

YER: BELEDİYE BİNASI GİRİŞİ

SAAT: 11.00

PANEL:

ZAZA DİLİNİN (KIRMANCKİ) TARİHİ GELİŞİMİ VE GÜNÜMÜZDEKİ YERİ

MODERATÖR: MERAL EMİR

NETİCE ALTUN DEMİR (ARAŞTIRMACI)

HIDIR EREN (ZAZA-DER)

DR. HÜSEYİN ÇAĞLAYAN

DR. ÖĞR. ÜYESİ İLYAS ARSLAN

YER: BELEDİYE KONFERANS SALONU

SAAT: 13.30-15.30

PANEL: GÜNCEL SİYASAL GELİŞMELER VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

MODERATÖR: SIRMA TAYAM

TAYİP TEMEL (HDP VAN MİLLETVEKİLİ)

MEHMET TÜRKMEN (EMEP GENEL BŞK YRD. )

ÖZLEM GÜMÜŞTAŞ (ESP EŞ GENEL BŞK.)

HÜSEYİN ŞİMŞEK (SMF)

YER: BELEDİYE KONFERANS SALONU

SAAT: 17.00-19.00

“VİRÊ MA.. SAYİRÊ MA..” (HAFIZAMIZ.. OZANLARIMIZ..)

MODERATÖR: CEMAL TAŞ (ARAŞTIRMACI-YAZAR)

YETER ÖZTAN

FATMA DEDE

MEHMET ÇETİN (ŞAİR)

SAİT BAKŞİ (OZAN)

YER: SANAT SOKAĞI

SAAT: 18.30-20.00

TİYATRO JÎN

SEHER

YER: DSİ PARKI- ŞEĞANK

SAAT: 19.00

MÜZİK DİNLETİSİ:

SİNAN SERDAROĞLU

YER: SEYİT RIZA MEYDANI

SAAT: 20:00-21.00

BELGESEL GÖSTERİMİ: 

“TOPRAKTAN GÖĞE DEVRİMCİ HALKÇI YEREL YÖNETİMLER DENEYİMİ”

YÇKM SİNEMA KOLEKTİFİ

YER: YER ALTI ÇARŞISI ÜSTÜ

SAAT: 21.30

27 TEMMUZ CUMARTESİ (III. GÜN)

KENTİMİZİ TEMİZLİYORUZ

YER:  SEYİT RIZA MEYDANI’NDAN MİSKİSAĞ’A KADAR

SAAT: 08.00

PANEL: KADINLAR HAKLARINI VE MÜCADELEYİ KONUŞUYOR

MODERATÖR: DUYGU KURBAN (SES DERSİM ŞB. Y.)

AYLA AKAT ATA (HDP ESKİ MİLLETVEKİLİ)

DİLŞAT CANBAZ KAYA (HDP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ)

İLKE IŞIK (AVUKAT)

YER: SANAT SOKAĞI

SAAT: 15.00-16.30

PANEL: YEREL YÖNETİMLERDE ÜRETİM VE KOOPERATİFÇİLİK

MODERATÖR: KAZIM DOĞAN (ARI YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ TUNCELİ) 

DERYA ÖZ (OVACIK DOĞAL ÜRÜNLERİ KOOP.)

DEVRİM ŞİMŞEK (KRAVGA TARIMSAL KALKINMA KOOP. TEMSİLCİSİ)

HATAYİ DEMİR (PÜLÜMÜR TARIMSAL KALKINMA KOOP. BŞK.)

SEDAT BAŞKAVAK (TÜMKÖYSEN EĞİTİM ÖRGÜTLENME UZM.)

YER: BELEDİYE KONFERANS SALONU

SAAT: 17.30-19.00

MÜZİK DİNLETİSİ:

KEREM SEVİNÇ

YER: SEYİT RIZA MEYDANI

SAAT: 20:00-21.00

BELGESEL GÖSTERİMİ VE SÖYLEŞİ:

“130 CANIN GÜLÜŞLERİNİ UNUTMAYACAĞIZ”

“CUMARTESİ ANNELERİ BELGESELİ”

KATILIMCILAR: 10 EKİM AİLELERİ, SURUÇ AİLELERİ, CUMARTESİ ANNELERİ

YER: YERALTI ÇARŞISI ÜSTÜ

SAAT: 20.30

28 TEMMUZ PAZAR (IV. GÜN)

LGBTİ+ KAVRAM ATÖLYESİ

ELİF ÇOBAN

HAKAN AKSU

ZARİFE AKBULUT

YER: ZEMBUL KAFE

SAAT: 13.00-16.00

PANEL:

HUKUK, İNSAN HAKLARI VE DERSİM

MODERATÖR: KENAN ÇETİN (TUNCELİ BAROSU BAŞKANI)

EREN KESKİN(AVUKAT-İHD EŞ GENEL BŞK.)

MERAL HANBAYAT (AVUKAT)

GÜLSEREN YOLERİ (AVUKAT- İHD İST. ŞB. BŞK.)

CAFER DEMİR

YER: BELEDİYE KONFERANS SALONU

SAAT: 16.00-17.30

BASIN AÇIKLAMASI: DERSİM KADIN PLATFORMU

YER: SEYİT RIZA MEYDANI

SAAT: 18.00

ÇEVRE YÜRÜYÜŞÜ:

SEYİT RIZA MEYDANI’NDAN GOLÊ ÇETU’YA YÜRÜYÜŞ

SAAT: 18.30

KAPANIŞ KONSERİ:

KAPANIŞ KONUŞMASI (DERSİM BELEDİYE BAŞKANI)

TERTİP KOMİTESİ METNİ

YASEMİN GÖKSU

MAVİŞ GÜNEŞER-METİN-KEMAL KAHRAMAN

GRUP MUNZUR

ZELAL GÖKÇE

VERADARDZ FOLK ENSEMBLE

YER: STADYUM

SAAT: 19.30-24.00

SUNUCU: FETİYE YILDIRIM

MEHMET ÇETİN

ÇOÇUK ŞENLİĞİ

25 TEMMUZ PERŞEMBE

ZAZA-DER’DEN HIDIR EREN EĞİTMENLİĞİNDE

15.00-16.00: SELAM DAENE BE GURETENE/SELAMLAŞMA

SAVAŞ KARA EĞİTMENLİĞİNDE

16.00-17.00: TANIŞMA, ISINMA VE UYUM ÇALIŞMALARI

AŞKIN AYRANCIOĞLU EĞİTMENLİĞİNDE

17.00-18.00: KARİKATÜR NEDİR, NASIL ÇİZİLİR?

ERGÜN DEMİR EĞİTMENLİĞİNDE

18.00-19.00: YÜZ BOYAMA ETKİNLİĞİ

YER: MAMEKİ PARKI

26 TEMMUZ CUMA

ZAZA-DER’DEN HIDIR EREN EĞİTMENLİĞİNDE

15.00-16.00: NASKERDENE/TANIŞMAK

SAVAŞ KARA EĞİTMENLİĞİNDE

16.00-17.00: BİRLİKTE HAREKET ETME, HAYAL GÜCÜ, EYLEME DÖKME

AŞKIN AYRANCIOĞLU EĞİTMENLİĞİNDE

17.00-18.00: ÇİZGİ ÇALIŞMALARI- KARİKATÜR ÇALIŞMALARI

YER: MAMEKİ PARKI

27 TEMMUZ CUMARTESİ

ZAZA-DER’DEN HIDIR EREN EĞİTMENLİĞİNDE

15.00-16.00: XATIR WAŞTENE/VEDALAŞMA

SAVAŞ KARA EĞİTMENLİĞİNDE

16.00-17.00: DOĞAÇLAMA, MİMİK ÇALIŞMALARI

AŞKIN AYRANCIOĞLU EĞİTMENLİĞİNDE

17.00-18.00: ÖZGÜN KARİKATÜR ÇİZİMİ

18.00-19.00: GİNKO TİYATRO- CANAVAR MI YOK MU?

ERGÜN DEMİR EĞİTMENLİĞİNDE

19.00-21.00: YARATICI DRAMA - OYUN ATÖLYESİ

YER: MAMEKİ PARKI

28 TEMMUZ PAZAR

ZAZA-DER’DEN HIDIR EREN EĞİTMENLİĞİNDE

15.00-16.00: AMORİ BE ROCÊ HEŞTE/SAYILAR VE HAFTANIN GÜNLERİ

SAVAŞ KARA EĞİTMENLİĞİNDE

16.00-17.00: DEĞERLENDİRME VE BEDEN PERKÜSYONU

AŞKIN AYRANCIOĞLU EĞİTMENLİĞİNDE

17.00-18.00: ÖZGÜN KARİKATÜR ÇİZİMİ DEĞERLENDİRME

ERGÜN DEMİR EĞİTMENLİĞİNDE

18.00-19.00: DANS ATÖLYESİ VE MODERN DANS GÖSTERİSİ

YER: MAMEKİ PARKI

KARİKATÜR, TİYATRO VE DİL ÇALIŞMALARI 25 KİŞİ İLE SINIRLIDIR

 

Yorumlar (0)
2
parçalı bulutlu
İstatistikler
Gösterim Tekil IP
Dün 5408 1198
Bugün 1524 393
Toplam 572347 33177
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 9 23
2. Galatasaray 10 20
3. Fenerbahçe 10 20
4. Beşiktaş 9 16
5. Kasımpaşa 10 15
6. Gaziantep FK 10 15
7. Karagümrük 10 14
8. Göztepe 9 14
9. Başakşehir 10 14
10. Konyaspor 9 12
11. Rizespor 9 12
12. Malatyaspor 9 12
13. Hatayspor 7 12
14. Trabzonspor 10 12
15. Antalyaspor 10 10
16. Sivasspor 9 9
17. Erzurumspor 9 9
18. Kayserispor 9 8
19. Denizlispor 9 6
20. Gençlerbirliği 9 5
21. Ankaragücü 8 2
Takımlar O P
1. Altınordu 11 23
2. Ankara Keçiörengücü 11 21
3. Samsunspor 11 20
4. Adana Demirspor 10 18
5. İstanbulspor 10 18
6. Tuzlaspor 10 18
7. Altay 10 17
8. Giresunspor 11 17
9. Bursaspor 11 14
10. Balıkesirspor 11 14
11. Akhisar Bld.Spor 11 13
12. Adanaspor 9 12
13. Menemen Belediyespor 10 12
14. Bandırmaspor 11 11
15. Ümraniye 11 10
16. Ankaraspor 11 8
17. Boluspor 10 7
18. Eskişehirspor 11 1
Takımlar O P
1. Tottenham 10 21
2. Liverpool 10 21
3. Chelsea 10 19
4. Leicester City 10 18
5. West Ham 10 17
6. Southampton 10 17
7. Wolverhampton 10 17
8. Everton 10 16
9. M. United 9 16
10. Aston Villa 9 15
11. Man City 9 15
12. Leeds United 10 14
13. Newcastle 10 14
14. Arsenal 10 13
15. Crystal Palace 10 13
16. Brighton 10 10
17. Fulham 10 7
18. West Bromwich 10 6
19. Burnley 9 5
20. Sheffield United 10 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 11 24
2. Atletico Madrid 9 23
3. Villarreal 11 20
4. Real Madrid 10 17
5. Sevilla 9 16
6. Cádiz 11 15
7. Barcelona 9 14
8. Granada 10 14
9. Athletic Bilbao 10 13
10. Elche 9 13
11. Getafe 10 13
12. Eibar 11 13
13. Deportivo Alaves 11 13
14. Valencia 11 12
15. Real Betis 11 12
16. Osasuna 10 11
17. Real Valladolid 11 10
18. Celta de Vigo 11 10
19. Levante 10 8
20. Huesca 11 7