SERHAT OZAN YILDIRIM

Dersim, el değmemiş akarsuları, derin vadileri, milli parkı ve kanyonlarıyla göz kamaştırıyor. Doğaseverler özelikle bu mevsimde karların geç eridiği zirve ve yaylalarda doğa yürüyüşü yapıyor. Doğa yürüyüşü yapan vatandaşlar, yaklaşık 10 metre yüksekliğinde ve 100 metre uzunluğundaki kanyonda yer yer 3 metre derinliğe ulaşan suda serinleniyor. Az kişi tarafından bilindiği için ‘gizli kanyon’ adı verilen kanyonun tahribata uğraması için bilenler konumunu paylaşmıyor. Yöre halkı fırsat buldukça, engebeli yolları aşarak, dik yamaçlardan inerek 2 saatlik yürüyüşün ardından burada yüzmenin keyfini yaşıyor.

'KİRLETMESİNLER DİYE KONUM VERMİYORUZ'

Ali Hıdır Çelik, kanyonun kirlenmesinden korktukları için konumunu kimseyle paylaşmadıklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı: "2 saatlik bir yürüyüşün ardından ulaştık buraya. Gayet güzel, kanyonun içi kısa olmasına rağmen çok güzel. Burayı 'Gizli Kanyon' olarak adlandırdık. Çünkü insanlar doğanın güzelliğini ne kadar gördülerse o kadar da kirlettiler. Biz 3 bin rakımlı Munzur Dağları'nın zirvesine de çıkıyoruz. İnsanlar oraya kadar bile çöp götürüyor. Yangınlar bunlardan dolayı çıkıyor. Kanyonu aslında buralarda yaşayan insanların bazıları biliyordu. Biz de buranın konumunu, yol tarifini bundan dolayı vermiyoruz. Onun için adı 'Gizli kanyon’. Burası çok hoşumuza gitti ve buraya gelmek için 2 saat yürüyoruz. Buraya ulaştığımızda büyük bir keyif alıyoruz. Sıcaklığın arttığı bu günlerde buraya gelip serinliyoruz. Suyu pırıl pırıl, taşlardan doğal iskeleler var ve buralardan suya atlıyoruz."

Kadir Gezmiş ise, serinlemek için saatlerce yürüdüklerini dile getirerek, "Hava oldukça sıcak ve 2 saatlik bir yürüyüşün ardından buraya varıyoruz. Buraya gelmek için 4 saat yürümem gerekirse yine yürürüm. Buradan çok keyif alıyoruz. İnsanın sudan çıkası gelmiyor. Büyük taşlar var ve bunların üzerinden suya atlıyoruz. Bu kanyon kimse tarafından bilinmediği için 'Gizli kanyon' diyoruz ve yol tarifi vermiyoruz. 100 metre uzunluğuna sahip. Serinlemek ve doğanın keyfine varmak için saatlerce yürüyoruz" dedi.