TÜİK verileri baz alınarak açıklanan zam oranlarına karşı, KESK Dersim'de basın açıklaması yaptı.

KESK Dersim Şubeler Platformu, TÜİK’in gösterdiği düşük enflasyon rakamları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı memur ve emekli maaş zammına tepki göstermek için Sanat Sokağı’nda basın açıklaması yaptı.

Milletvekili Şaroğlu’ndan bir dizi ziyaret Milletvekili Şaroğlu’ndan bir dizi ziyaret

‘TÜİK’in sahte verileri maaşlarımızı eritiyor’ ve ‘Sefalet ücretini kabul etmiyoruz’ pankartı açıldığı açıklamayı Büro Emekçileri Sendikası (BES) Dersim Şube Başkanı Sinan Ulu okudu.

“ALIM GÜCÜ ERİDİKÇE ERİMEKTEDİR”

İbretlik bir iktidar ve yandaş sendikacılık ile karşı karşıya olduklarını belirten Sinan Ulu, “6,5 milyon kamu emekçisi ve emekli, yandaş konfederasyonların ve iktidarın sahte enflasyon rakamlarını bir kuruş aşmayan TİS mutabakatlarının bedelini yıllardır ödemeye devam etmektedir. İktidarın açıklamalarının, cumhurbaşkanının sahte TÜİK rakamlarının üzerine birkaç puan koymaktan ibaret “müjdesinin” yaşadığımız gerçek enflasyon ve alım gücünün korkunç erimesinin karşısında hiçbir karşılığı yoktur. En küçüğünden en yaşlısına, işsizinden çalışanına, öğrencisinden esnafına kadar tüm halk TÜİK rakamlarının yalan, yoksulluğun gerçek olduğunu bizzat yaşayarak görmektedir. İşte bu yüzdendir ki, her gün şapkadan tavşan çıkarırcasına açıkladıkları “müjdelere” rağmen ücretler, alım gücü eridikçe erimektedir” dedi.

“HAYAT PAHALILIĞINI İLİKLERİMİZE KADAR YAŞAMAYA DEVAM EDİYORUZ”

Yıllardır emeği ile geçim mücadelesi verdiklerini ancak gittikçe artan hayat pahalılığını iliklerine kadar yaşamaya devam ettiklerini ifade eden Sinan Ulu, “Geldiğimiz noktada yıllardır sahnelenen bu oyunların sonuçlarını gizlemek artık mümkün değildir. Tüm kamu emekçileri ve emeklileri %30’luk artışın yaşanan hayat pahalılığının sürdüğü koşullarda kısa sürede eriyeceğini bugüne kadar defalarca tecrübe etmiştir. İktidarın sermayeden yana politikalarının ağır sonuçlarını yaşayan tüm kesimlerle birlikte mücadele ederek insan onuruna yaraşır bir yaşamı inşa edeceğiz. KESK olarak, iktidarlardan icazet beklemek yerine her zaman olduğu gibi tüm kamu emekçilerini ve emeklilerini bugünün acil talebi olan en az asgari ücret artışı talebine olduğu kadar, en temel talebimiz olan insanca yaşamaya yetecek yoksulluk sınırı üzerinde ücret talebine sahip çıkmak için omuz omuza vermeye çağırıyoruz” diye konuştu.