Eski TBMM Başkanvekili ve eski CHP’den 7 dönem Tunceli milletvekilliği yapan Kamer Genç, vefatının 7’nci yıl dönümünde memleketi Nazimiye ilçesi Ramazan köyündeki kabri başında düzenlenen törenle anıldı. Anma törenine CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP İstanbul milletvekilleri Ali Şeker, CHP Bursa milletvekili Orhan Sarıbal, CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu, CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Genç'in akrabaları, ilçe belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Genç için, alevi dedesi tarafından Kur'an-ı Kerim okundu, ardından dua edildi, hak lokması dağıtıldı. Anmaya katılanlar bir dakikalık saygı duruşunda bulunarak Genç'in mezarına karanfil bıraktı.

Kamer Genç’in, Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı olmasını istediğini belirten CHP Genel Başkan vekili Veli Ağbaba, “Kamer abi aslında Türkiye’nin ikinci yüzyılında kurmamız gereken düzeni bize anlatıyor. Maalesef aslında liyakatın yok edildiği sadece belli çevrelerin devletle görev aldığı haksız bir sistem yaratıldı. Kendisine oy verse bile yakın değilse işe alınmadığı bir sistem yaratıldı. Bugün yapmamız gereken en önemli şey fakir fukara çocuklarının tekrardan işe almak yani liyakatın hakim kılmak birinci görevimiz. Kamer abi bugün yaşasaydı en büyük hayali ve amacı 2023’te yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde demokrasiyi, laikliği savunan yani onun çok inandığı ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerini ve inancı taşıyan birinin cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturmasını isterdi. Bugün yaşasa kuşkusuz en büyük hayali bu topraklarda yani Dersim’de yoksul bir ailenin çocuğu olarak doğmuş kendi emeğiyle, inancıyla, dürüstlüğü ve namusuyla bugünlere gelmiş CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı olmasını isterdi. Bizimde görevimiz Kamer Genç’in bu amacını Türkiye’de hakim kılmak. Sadece kendimiz için değil ülkede yaşayan herkes için muhafazakardan, milliyetçisine ve yoksulu için bu devleti ayağa kaldırmak. Kimseyi ayırmadan kimseyi dışlamadan cumhurbaşkanı yapmaktır. Bu duygularla Genç ailesine taziye diliyorum” dedi.

‘SENEYE BU MEZARDA CUMHURBAŞKANI VE BAKANLAR OLACAK’

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Kamer Genç’in bir sonraki anma törenine cumhurbaşkanı ve bakanların katılacağını söyleyerek, “Ona söz verdiğimiz gibi gücümüz yettiğince, sağlığımız el verdiğince hangi makamlarda olursak olalım mutlaka onu mezarı başında anlamaya devam edeceğiz. Tunceli’de her yıl yani 8 yıl bugün buradayım ve buradayız. İki buçuk metre kar fırtınasının içinde geçip geldiğimiz günlerde oldu bugün gibi adeta bahar havasında olduğu gibi günlerde de burada olduk, olmaya da devam edeceğiz. Bugün şöyle düşündüm seneye burada kimler olacak diye. Masala bugün burada vali yok, yardımcısı yok oysa danışma kurulundan beri başlayan ve Tunceli’de bu kadar önemli görevler yapmış mecliste bu kadar uzun yıllar milletvekilliği yapmış kimse yoktur. Belki Isparta’da Süleyman Demirel bu kadar uzun süre milletvekilliği yapmıştır. Böyle bir devlet adamına sahip çıkmayacak mı devlet diye düşündüm. Zaman zaman kaymakam oluyordu ve bu durumu da önemsiyorduk. Seneye kimler gelecek demiştim. Kamer beyin savunduğu cumhuriyeti var eden değerler, yoksul bir ailenin çocuğunun yükselip cumhurbaşkanı olabildiği cumhuriyetin değerlerini ve ikinci yüzyılında halkımız tekrar iktidar yaparsa anma törenlerine cumhurbaşkanları, bakanlar gelecek. O zaman burada devlet olacak. Biz bugün ki yalnız bırakılmışlığı manalı buluyoruz. Bunu bir tercih olarak görüyorum” İfadelerine yer verdi.

‘CUMHURBAŞKANI 80 İLE 409 SEYAHAT YAPTI HİÇ TUNCELİ’YE GELMEDİ’

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın 9 yıllık cumhurbaşkanlığı görevinde 80 ile 409 seyahat düzenlediğini fakat Tunceli’ye hiç gelmediğini vurgulayan Özel, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçildiğinden beri 9 yıldır görevde. Ne demişti öyle yerinde oturan değil, gezen dolaşan cumhurbaşkanı olacağım. Öylede oldu dünyayı da gezdi Türkiye’yi de gezdi. 80 ile 409 seyahat yapmış. Kimine 8 kez kimine 11 kez, hiç gitmediğine 2 kez gitmiş. Elazığ’a 5 kez gitmiş, Erzincan’a 2, Siirt’e 4 kez gitmiş ama Tunceli’ye hiç gelmemiş. Cumhurbaşkanı olarak hiç buraya adım atmamış. Onun bu Kamer Genç’in devleti yalnız bırakması onun Tunceli’yi yalnız bırakmasıdır. Kamer abinin duasını okuyan dedenin bizim lokmasını yediğimiz cem evine cümbüş evi diyen anlayış gün geldi. Elektriğinizi, suyunuzu ödeyelim ve alevi çalıştayız yapalım dedi. Çalıştayı yapmak fatura ödemekle olmaz, gönülleri açmakla olur. Para ölçülmeyecek değerleri var alevilerin bu topraklarda. En başta dürüstlük, iyi insan olma, insan sevgisi, ayrımcı olmama ve ötedekine kendinden çok sahip çıkma gibi. İşte alevilere verdiği değeri burada altını kalın çizerek söylüyoruz.”