Dersim'de seyir halindeki otomobilden yolda yürüyen kadını taciz eden ve etrafa ateş açan Onur A. tutuklandı. Onur A., ifadesinde araçta bulunan herkesin alkol ve uyuşturucu madde etkisi altında olduğunu söyledi.

KOCAELİ - Zincirleme trafik kazasında 2 kişi yaralandı KOCAELİ - Zincirleme trafik kazasında 2 kişi yaralandı

28 Ağustos günü gece saat 22.30'da içinde 2 uzman çavuş ve 2 sivil vatandaşın bulunduğu özel bir otomobil Tunceli'de Cumhuriyet Caddesi'nde yolda yürüyen bir kadını sözlü taciz etti. Kadının çığlık atması sonrası olay yerine gelen vatandaşlar aracın içinde bulunan 4 kişiye tepki gösterdi. Araç içindeki bir kişinin ateş açması sonrası arbede yaşandı. Polisin gelmesiyle araç ile 3, yaya olarak da 1 kişi kaçtı. Polis ekipleri kaçanları yakalayarak gözaltına aldı.

ARAÇLARINDA UYUŞTURUCU ÇIKTI

Tunceli Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, 2 uzman çavuş ve iki sivil vatandaşın içinde bulunduğu aracı olaydan sonra Emniyet Müdürlüğü'ne götürerek detaylı aramadan geçirdi. Arama sonrasında arabada esrar çıkarken, uyuşturucudan 4 şahsa işlem yapıldı.

‘ADLİ KONTROL TEDBİRİ BU AŞAMADA YETERSİZ KALIR’

Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı'nın itirazını değerlendirip kabul eden Tunceli Sulh Ceza Hakimliği, dosyada yer alan belgeler incelendiğinde kuvvetli suç şüphesinin var olduğunu, isnat edilen suçlamanın CMK 100/3'de sayılan suçlardan olduğunu, delillerin henüz toplanmamış olduğunu, şüphelinin delilleri karartma, tanık-mağdur ve şikayetçiye baskı yapma ihtimalinin bulunduğunu, suç vasfının mevcut hal itibarı ile şüpheli lehine değişme ihtimali bulunsa dahi şüphelinin eylemine uyan suçlar için de tutuklama şartlarının oluştuğu gerekçeleri ile soruşturmanın halen devam ettiğini, şüphelinin üzerine atılı suç için kanunda öngörülen cezanın alt ve üst sınırı nazara alındığında CMK'nın 109. maddesinde belirtilen adli kontrol tedbirlerinin bu aşamada yetersiz kalacağını ve tutuklama tedbirinin bu aşamada Anayasa'nın 13. maddesi kapsamında gerekli, ölçülü ve orantılı olacağı kanaatine varıldığını belirterek, tutuklama talebinin kabul edildiğini söyledi.

UYUŞTURUCU KULLANDIKLARINI İTİRAF ETTİ

Araçtaki uzman çavuşun beylik tabancası ile kalabalığa ve havaya doğru ateş açan Onur A., (23) emniyette verdiği ilk ifadesi sonrası nöbetçi Cumhuriyet Savcılığı tarafından serbest bırakılmıştı. Ancak Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı Onur A.’nın serbest bırakılmasına itiraz etti. Sulh Ceza Hakimliği, Başsavcılığın itirazını kabul ederek Onur A.’nın tutuklanmasına karar verdi. Onur A. alınan ifadesinde, araçta bulunanların alkol ve uyuşturucu madde etkisi altında olduğunu söyledi. . A. SEGBİS ile bağlandığı mahkemeye şu şekilde savunma verdi:

" Olay günü ben, Arif Uzman, kuzenim Mehmet ve Arif Uzmanın arkadaşı Ahmet ile birlikte birkaç tane bira alıp içtikten sonra müzik eşliğinde yolculuk yapmaktaydık. Sonrasında küfür ve hakaret duymaya başladım. Çevredeki vatandaşlarında olaya dahil olması ile bir anda bulunduğumuz aracın camları kırılmaya ve bize zarar vermeye çalıştılar. Yine aynı anda Arif Uzmanın da vatandaşlar tarafından darp edilip yerde yattığını görünce olayı sakinleştirebilmek amacı ile Arif Uzmanın arabadan inerken bana verdigi silahı alarak havaya bir el ateş açtım. Arif uzman hemen bana müdahale ederek silahı elimden aldı. O sırada kendisini de yaralamış oldu. Olay anında hepimiz alkollü ve uyuşturucu madde etki altındaydık. Ben olay anında kimseyi yaralamak ya da korkutmak istemedim. Sadece olayı sakinleştirebilmek ve Arif uzmanı olay yerinden uzaklaştırabilmek için bir el ateş açtım. Suçsuzum, bu olay nedeniyle Savcılığın hakkımda talep ettiği tutuklama talebinin reddine ve gerekirse adli kontrol hükümlerinin uygulanmasına karar verilmesini talep ederim, ayrıca bu olay nedeniyle hiçbir şekilde kaçmaya çalışmadım. Emniyete kendim geldim ve hakkımda yakalama kararı çıkartıldığını bu şekilde öğrenmiş oldum, bu nedenle kaçma şüphem bulunmamaktadır, bu hususun tutuklama talebi incelenirken dikkate alınmasını talep ederim."