Oltası yüksek gerilim hattıyla temas edince akıma kapılarak yaralandı Oltası yüksek gerilim hattıyla temas edince akıma kapılarak yaralandı

Dersim’de iki çocuğu istismar ettiği suçlamasıyla yargılanan S.Y. hakkındaki duruşma dün görüldü. Sanık ve yakınları, mahkeme çıkışında duruşmayı takip eden gazeteduvar muhabiri Duygu Kıt ve tanık Sevgi Kızıl’a saldırıda bulundu. Adliye önünde bulunan avukatlar ve güvenlik görevlileri saldırıya engel oldu. Kıt ve Kızıl konuyla ilgili emniyette ‘kasten yaralamaya teşebbüs’ten suç duyurusunda bulundu. 
Dersim Kadın Platformu ile gazeteciler olaya ilişkin açıklama yaptı.
‘BASKILAR BİZİ YILDIRAMAZ, ÖZGÜR BASIN SUSTURULAMAZ’
Cihan Berg, gazeteciye yapılan saldırıyı kınarak, “ 12 Mart günü Tunceli Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yaklaşık iki yıldır sürmekte olan çocuğa yönelik istismar davası görüldü. Haber takibi için davayı izleyen basın emekçisi arkadaşımız Duygu Kıt ve mahkemeye tanık olarak katılan Sevgi Kızıl, mahkeme bitiminde sanık ve sanık yakınlarının sözlü şiddetine ve saldırısına maruz kaldılar. Konuyla ilgili arkadaşlarımız emniyet müdürlüğüne  giderek şikayette bulunmuş ve savcılık tarafından konuyla ilgili ‘kasten yaralamaya teşebbüs suçu’ndan soruşturma başlatılmıştır. Kadına ve çocuğa yönelik şiddet sistemin en büyük sorunlarından biri. Her gün onlarca kadın sistematik olarak eziyete, tacize, tecavüze maruz bırakılıyor. Çocuklar cinsel istismara maruz bırakılıyor. Bu konuda toplumsal duyarlılığın oluşturulması için elimizden geleni yapmaya, Dersim'de kadına yönelik şiddetin, çocuk istismarının önüne geçmeye ve söz konusu davalara katılım göstermeye, takibini yapmaya devam edeceğiz. Buradan bir kez daha söylüyoruz; basın emekçisi arkadaşımız Duygu ve tanık Sevgi yalnız değildir. Kadına yönelik şiddete son, arkadaşlarımız yalnız değildir. Baskılar bizi yıldıramaz, özgür basın susturulamaz” dedi.
Dersim Kadın Platformu olarak açıklama yapan Handan Kahraman Şanlı, “ Hozat’taki çocuğa istismar olayını platform olarak ilk günden beri takip ediyoruz. Dün duruşma sonrasında olayı takip eden gazeteci arkadaşımız Duygu Kıt ile tanık Sevgi Kızıl’a sözlü ve fiziki saldırımı girişiminde bulundular. Biz platform olarak bu olayı kınıyor, arkadaşlarımızın yanında olduğunu belirtmek istiyoruz” şeklinde konuştu.