Hozat ilçe merkezinde 9 yaşındaki kız çocuğu annesine, 4 yıl önce aile dostları olan S.Y.’nin istismarına uğradığını anlattı. Ancak aile, çocuklarının durumu yanlış anladığını düşündü. Çocuk, durumu okuldaki rehber öğretmenine de anlattı. Rehber öğretmen, tutanak tutarak İl Emniyet Müdürlüğü'ne bildirdi. Bunun üzerine çocuk, Elazığ Çocuk İzlem Merkezi'ne sevk edilip ifadesi alındı. İfade işlemlerinin ardından gözaltına alınan S.Y., çıkarıldığı mahkemece ‘Çocuğun cinsel istismarı’ suçundan tutuklandı.

Tutuklanan S.Y.'nin yakınları, 9 yaşındaki çocuğun ailesine yönelik baskı uygulayınca, aile Tunceli Barosu avukatı Reyhan Helin Bulut'a başvurdu. Aileyle görüşen avukat Bulut, S.Y.'nin aynı yıl, mağdur kızın kuzenine de istismarda bulunduğunu ortaya çıkardı. Şu an 10 yaşında olan ikinci çocuk da önce İl Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki Çocuk Şube Müdürlüğü'ne, ardından da Elazığ Çocuk İzlem Merkezi'ne sevk edilip ifadesi alındı. İki çocuğun ifadesi de tek dosyada birleştirildi.

Oy farkı 4’dü: Akpazar’da seçim yenilenecek Oy farkı 4’dü: Akpazar’da seçim yenilenecek

Tutuksuz yargılandığı davanın duruşması bugün Tunceli Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Mahkeme salonunda iki tarafın avukatları hazır bulunurken tutuksuz yargılanan sanık, hakkındaki iddiaları kabul etmeyerek beraatini istedi.

Sanığın avukatı Mehmet Sıddık Aydın, “Müvekkilimin aleyhindeki iddiaları kabul etmiyoruz, beraatini talep ediyoruz" dedi. Tanıkların müvekkili hakkındaki beyanına dair suç duyurusunda bulunacağını söyleyen avukatın talebi mahkeme heyeti tarafından reddedildi.

Mahkemede sanığın en yüksek halden ceza almasını talep eden çocuğun avukatı Reyhan Helin Bulut şunları söyledi: "Müvekkillerimin mağduriyeti devam ediyor. Aleyhte sunulan beyanları kabul etmiyoruz. Sanığın tutuklu yargılanmasını ve en yüksek halden ceza almasını talep ediyoruz” diye konuştu. 

Mahkeme, eksikliklerin giderilmesi talebiyle duruşmayı 4 Haziran 2024 tarihine ertelendi.

SANIK VE YAKINLARINDAN MAHKEME ÇIKIŞINDA SALDIRI

Duruşmayı takip eden Gazeteduvar muhabiri Duygu Kıt, mahkeme çıkışında sanık ve yakınları tarafından saldırıya uğradı. Adliye önünde bulunan avukatlar ve güvenlik görevlileri saldırıya engel oldu. Kıt, konuyla ilgili emniyette ‘kasten yaralamaya teşebbüs’ten suç duyurusunda bulundu. Saldırı sırasında tanık olarak mahkemeye katılan Sevgi Kızıl da yine sanık ve yakınları tarafından sözlü saldırıya uğradı. Tanık olarak ifade veren ve tehdit edilen Kızıl, emniyete giderek sanık ve yakınları hakkında şikayette bulundu. Konuyla ilgili adli sürecin başlatıldığı öğrenildi. Saldırıya uğrayan Duygu Kıt,” Kadın ve çocuklar yalnız değil olmayacak da haber takibi yapmaya devam edeceğiz” dedi.