Grevdeki işçilerden şirkete cevap Grevdeki işçilerden şirkete cevap


Dersim’de Fırat Elektrik Dağıtım AŞ (FEDAŞ) işçilerinin düşük ücret ve güvencesiz çalışma koşullarına karşı başlattığı eylem 38’inci gününde de devam ediyor. FEDAŞ emekçileri, dün şirketle yapılacak görüşmeden olumlu haber beklerken işten atılan işçilerin haberini aldılar. Şirket tarafından gönderilen mesajla 15 işçinin işten atıldığı duyuruldu. Böylelikle işten çıkartılan toplam işçi sayısı 32 oldu. 

FEDAŞ emekçileri, işten çıkartılmalara tepki göstermek için Sanat Sokağı’nda basın açıklaması yaptı. Sanat Sokağı'na yürüyüş ve slogan atarak giriş yapan FEDAŞ emekçilerine YSP Dersim milletvekili Ayten Kordu, kentteki siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve çok sayıda vatandaşta destek verdi.

“BU TOPRAĞIN ÇOCUKLARI SİZLERE DİZ ÇÖKMEYECEK”

‘İşverenler halen bu mücadelenin bir halk mücadelesi olduğunu görmediler ama görecekler’ diyen DİSK Enerji Sen Genel Sekreteri Emin Atsız, “İlk gün söylediğimiz söz ile bugün söylediğimiz söz aynı. Bugün bu mücadele daha da katmerlenmiştir. Bizim irademiz sizden daha güçlü. Ne bu toprağın çocukları ne de burada çalışan enerji işçileri sizlere diz çökmeyecek” dedi. 

Taleplerinden geri adım atmayacaklarını vurgulayan DİSK/Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin, “Dersim halkını ve işçisini yönetmeye çalışanlar diyorlar ki dışarıdan taşeron işçi getiririz. Varsa yürekleri getirsinler ekmeğimizi elimizden almak için gelenlere bu topraklarda izin vermeyeceğiz. Biz çocuklarımıza, Dersim halkına ve ülkenin birçok yerinde direnen işçi arkadaşlarımıza söz verdik bu direnişi zaferle sonuçlandıracağız dedik. Hak ettiğimizi alana kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

“38 GÜNDÜR ALDIĞIMIZ CEVAP İŞTEN ATILMA OLDU”

FEDAŞ emekçileri adına basın metnini okuyan Şahin Özmen, ise şu şekilde konuştu: 

“Bugün buraya içimizi dökmeye, Kazancı Holding’e bağlı Fırat Aksa’nın il müdüründen en tepedeki yöneticisine kadar yalanlarını, işçisine oynadığı oyunları anlatmaya geldik.

Bu sokaklara gelişimiz ilk değil tabloya bakınca gözüken de o ki son da olmayacak. Fırat Aksa’da oyun bitmiyor. Biz iyi niyet dedikçe biz diyalog dedikçe biz çözüm dedikçe 38 gündür her seferinde aldığımız cevap ya işten atma tebligatları ya karakol ifadeleri oldu. Elazığ’a gelin görüşelim dediler gittik, daha dönüş yolunda 17 işçi arkadaşımızı çıkardıkları mesajını aldık, iki gün önce yine iyi haberlerimiz var Elazığ’a gelin dediler bu sefer de 15 arkadaşımız işten çıkarıldı.

Biz artık Fırat Aksa şirketinde herhangi bir ciddiyet ve samimiyet aramaktan vazgeçtik. Onlar işçilerini ciddiye alıp konuşmuyorsa, onlar bu halkın problemlerini görmezden gelip, halk karanlıktayken fabrikalara sermaye sahiplerine yardıma koşuyorlarsa biz de bu halkı karşısına alanları karşımıza almaktan çekinmiyoruz. Bizim talebimiz Kazancı’nın bir yıllık kârının yüzde 2’si. Her ay yüksek faturalarla cebimizi yakıp bir gün bile gecikse elektriğimizi kestiriyorlar. Ama hakkımızı istediğimiz zaman evimize girecek bir dilim ekmeği bize çok görüyorlar. Biz okyanustan bir damla istiyoruz. Ama onlar artık elimizdeki işimize de göz koydular.

Aksa şirketinden, sarı sendikadan hakkımız olanı istediğimiz vakit bize ülkedeki ekonomik sıkıntılardan bahsediyorlar. Diş sıkın sabredin diyorlar. Bizde ne sıkacak diş ne de sabır bıraktılar. 38 günlük mücadelemizde şu ana kadar toplam 32 arkadaşımızı işten çıkardılar. Şimdi de tebligatlar yollayıp hepimizi işten çıkaracaklarını söylüyorlar. 125 işçiyi işten atıp 125 evi açlıkla yoklukla terbiye edecekler. Bizim yerimize dışarıdan taşeron işçi getirip çalıştıracaklarını söylüyorlar. Bizim birliğimizi dağıtmak için yaptıkları son oyun da bu oldu.

Bundan önce bizi inancımızla, mezhebimizle alevi, sünni diyerek bizzat biz işçilerini ayrıştırmaya çalıştılar. Halka sms atarak bizi kendi insanlarımızla karşı karşıya getirmeye çalıştılar. Tüm iyi niyetimiz karşılığında bunlarla muhatap olduk. Bundan sonra bize ekmek yoksa patronlara da huzur yok. Ölümü gösterip sıtmaya razı edeceklerini sanıyorlar, razı olmayacağız. Bizi ayrıştırarak böleceklerini sanıyorlar, daha da bir olacağız. Fırat Aksa’nın parası olabilir ama bizim gibi onlara sahip çıkan insanları yok. Görecekler birleşmiş bir halkın bir şirketi nasıl yendiğini. Görecekler bir halkın İşçisine nasıl sahip çıktığını. 10 yıl önce birlikte nasıl başardıysak yine başaracağız. Yaptık yine yapacağız. Yaşasın FEDAŞ İşçisinin Onurlu Mücadelesi”