ANKARA (AA) - Konaklama, yiyecek-içecek ve ulaşım sektöründeki işletmelere yönelik hijyen eğitimlerini kapsayan "İşimiz Temiz Projesi" ile 60 binden fazla kişiye hijyen eğitimi verildi.

OPET'ten yapılan açıklamaya göre, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü , Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kadın Girişimciler Kurulu ve OPET iş birliğinde hayata geçirilen "İşimiz Temiz Projesi" kapsamında düzenlenen eğitimlerle bugüne kadar 60 binden fazla işletme temsilcisine ulaşıldı.

Konaklama, yiyecek-içecek ve ulaşım sektöründeki mikro işletmelere yönelik 2021 yılında hayata geçirilen proje ile işletmelerin hijyen standartlarının yükseltilmesi, bu işletmelere duyulan güvenin artırılması ve böylelikle işletme gelirlerine destek sağlanması hedefleniyor.

Yeme içme, konaklama ve ulaşım sektörleri işletmecileri ve çalışanlarına yönelik hijyen eğitim içeriklerinin halk sağlığı profesörleri tarafından hazırlandığı projede, eğitimler ücretsiz ve herkese açık olarak halk eğitimi merkezleri tarafından gerçekleştiriliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı ve OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk, proje ile daha sağlıklı, hijyenik ve temiz işletmelerin çoğalması için rehberlik sunduklarını kaydetti.

Öztürk, "Proje eğitimlerini tamamlayan işletmelere her gün yenileri ekleniyor. Bu sonuçlar bizler için son derece mutluluk verici. İşimiz Temiz Projesi kapsamında değerli paydaşlarımızla birlikte titizlikle çalışıyor ve bunun sonucu olarak işletmelerin de ilgisi ve projeyi sahiplenmesiyle başarılı sonuçlar elde ediyoruz. Projemizi tüm Türkiye’ye yayarak mikro işletmelerde hijyen bilinci konusunu güçlendirmeyi hedefliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye genelinde 20 ilde yürütülen proje kapsamında Antalya'da 10 bin 657, Hatay'da 11 bin 619, Bursa'da 7 bin 230, Samsun'da 5 bin 392 ve Gaziantep'te 4 bin 657 kursiyere ulaşıldı.

Tüm Türkiye'ye ulaştırılması hedeflenen projenin yeni döneminde yüz yüze eğitimlere ulaşması güç olan hedef kitle için çevrim içi eğitimler başlatılıyor. Eğitimlerden faydalanmak isteyenlere, e-yaygın sistemi üzerinden üç sektör için hazırlanmış online eğitimlere ulaşma imkanı sunulacak.