HDP, DBP ve TJA Dersim’de Sanat Sokağı’nda okulların açılmasıyla birlikte ana dilde eğitim ve zorunlu din dersleri konularına dikkat çekmek için basın açıklaması yaptı. Kırmanckî yapılan açıklamada, “Ana dilde eğitim hakkı herkesin hakkıdır ve son yıllarda inancımız üzerinde artan asimilasyon politikaları devam ediyor. Bu kadar zulüm yeter” denildi.

HDP, DBP ve TJA Dersim’de Sanat Sokağı’nda 2022-2023 eğitim yılının başlamasıyla ana dilde eğitim ve zorunlu din dersleri konularına dikkat çekmek için Kırmanckî basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasını HDP Dersim İl Eş Başkanı Ferhat Yıldız okudu. Açıklamada, ‘Ma Perwerdeyê Zonê Kırmanckî Wazanime’ ve ‘Kürt Dili Eğitim Dili Olsun’ yazılı pankart açıldı.

“BU KADAR ZULÜM BU HALKA YETER”

2022-2023 yılında okula korkuyla ve endişeyle gidenlerin kendi ana dilinde eğitim alınmasından mahrum bırakılan Kürtlerin ve diğer halkların çocukları olduğunu vurgulayan HDP Dersim İl Eş Başkanı Ferhat Yıldız, “Bu zulüm asırlardır devam ediyor, 2023 yılında 100 yaşına girecek Cumhuriyet döneminde bizi katlettiler, bizi sürgün ettiler, ana dilde eğitim hakkımızı elimizden aldılar, inancımızı inkâr ettiler ve bizi asimile ettiler” dedi.

Vatandaş, ’40 günlük iş 1 haftada bitti’ açıklamasına gülüp geçti! Vatandaş, ’40 günlük iş 1 haftada bitti’ açıklamasına gülüp geçti!

Yıldız, konuşmasını şu şekilde bitirdi:

 “Ana dilde eğitim hakkı herkesin hakkıdır ama bizim hakkımız yasaklandı. Dersim bir Alevi kentidir ve son yıllarda inancımız üzerinde artan asimilasyon politikaları devam ediyor. Elektrik direklerine hoparlör koyarak günde beş kez ezan dinletiyorsunuz, bu halka yaşatılan bir zulümdür, işkencedir. Bizi asimile etme çabanızdan vazgeçin, bu kadar zulüm bu halka yeter.”