İSTANBUL (AA) - Türkiye'deki hava kirliliğinin artması, iç hava kalitesini daha da önemli hale getirdi.

Daikin açıklamasına göre, Temiz Hava Hakkı Platformu'nun (THHP) yayımladığı "Kara Rapor 2022" raporu, Türkiye'deki hava kalitesinin karnesini ortaya koydu.

Rapora göre, Türkiye'de 2021 yılında 42 binden fazla kişi hava kirliliği nedeniyle hayatını kaybetti. Raporda, Türkiye genelinde hava kirliliğinin Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kılavuz değerlerinin 4 katına çıktığı belirtildi.

Hava kirliliğinin Türkiye genelinde tüm yaşlar için ölüme ve sakatlığa yol açan ilk 10 risk arasında 2009'da 6'ncı sıradayken, 2019'da 5'inci sıraya yükseldiği hatırlatıldı.

Hava kirliliğinin kanser, kalp-damar, KOAH gibi hastalıklarla birlikte ruh sağlığı ve uyku düzeninde olumsuzluklara yol açtığına ve Türkiye'nin açık hava kalitesi karnesinin her geçen yıl kötüleştiğine dikkati çeken uzmanlar, iç mekan hava kalitesine de vurgu yapıyor. Bu durumda iç ortamların hava kalitesini artırmaya yardımcı, hepa filtresi olan hava temizleme cihazlarının kullanımı daha da önem kazanıyor.

Daikin, patenti kendisine ait flash streamer teknolojisine ve elektrostatik hepa filtreye sahip hava temizleme cihazlarıyla kullanıcılara temiz hava imkanı tanıyor.

- En yenilikçi hava temizleme teknolojisi

Daikin'in üstün flash streamer teknolojisine ve elektrostatik hepa filtreye sahip hava temizleme cihazları ve bu cihazların en yenisi MC30Y, kullanıcılara kaliteli hava sunuyor.

Flash streamer teknolojisi; yüksek hızlı elektronlarla toz, polen, küf, koku gibi istenmeyen faktörlerin moleküllerini ayrıştırarak yok edilmesi esasına dayalı olarak çalışıyor. Bu teknoloji sayesinde partiküller daha ilk aşamada yok olmaya başlıyor. Daikin hava temizleme cihazları, elektrostatik hepa filtreyle de güçlerini üst düzeye çıkarıyor. 0,3 mikron partiküllerin yüzde 99,97'sini yakalayan elektrostatik hepa filtrenin diğer hepa filtrelere göre daha düşük basınç kaybı özelliği bulunuyor. Bu da daha iyi temiz hava anlamına geliyor.

Bir insan saç telinin 50-70 mikron, bir kum tanesinin ise 90 mikron çapında olduğu göz önüne alındığında, Daikin hava temizleme cihazlarının küçük partikülleri yakalamadaki teknolojik üstünlüğü ortaya çıkıyor. Cihazlar için tasarlanmış filtreler, 10 yıl süreyle kullanılabiliyor ve tüketiciler, bu 10 yıl boyunca filtre değişim maliyetinden etkilenmiyor.

- Nem verme ve sessiz çalışma özelliğiyle öncü

Daikin hava temizleme cihazları su haznesi destek özelliği sayesinde iç ortam havasında ideal nem oranı sağlıyor. Bu özelliği sunan ürünlerden biri olan MCK55W hava temizleme cihazı, hava kuruluğuna ve zararlı partiküllere karşı koruma için güçlü nemlendirme sunuyor; cildi, boğazı ve burun deliklerini kuruluğa karşı korumada destekleyici bir teknolojik ürün olarak öne çıkıyor.

Daikin, daha az hacim kaplayan ve daha hafif ürünleriyle de evler, ofisler, hastane odaları, kreşler, sınıflar, toplantı odaları gibi alanlara uygun büyüklüklerde cihazlar sunuyor. 19 Db(A) sessizliğinde çalışan hava temizleme cihazları, kullanıcılara konforlu kullanım sağlıyor.

Şirket, iç ortamda hava kalitesini artırmaya yönelik ürünlerini geliştirirken, çevreyi koruma sorumluluğuyla tüm politika, uygulama ve süreçlerinin merkezine çevresel sürdürülebilirliği koyuyor. 2050'ye kadar tüm faaliyetlerinde, sattığı ürün ve çözümlerinde sera gazı emisyonlarını net sıfıra indirmeyi hedefleyen Daikin, geri dönüşümü ve yeniden kullanımı kolay olan R-32 soğutucu akışkanını ürünlerine adapte ediyor, yüksek enerji verimliliği sağlayan ve ozon tabakasına zarar vermeyen R-32 soğutucu akışkanını klimalarda kullanıyor.