İzmir'in Bayraklı ilçesinde geçen hafta kardeşi Haşim Karakoyun’a çarparak ölümüne neden olan alkollü sürücünün tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına tepki gösteren gazeteci Hüsniye Karakoyun, “Bu ülkede adaleti böyle aramak çok feci. Bizim olayda her şey adaletin gözü önünde tecelli etti. Bizler daha acımızı yaşayamadan adalet arıyor olmak çok acı” dedi.

İzmir’de 20 Şubat gecesi Koray T. ve Mehmet Ali T.’nin içinde bulunduğu araç, motosikletle seyir halindeki Haşim Karakoyun’a çarptı. İki çocuk babası Karakoyun olay yerinde hayatını kaybetti. Karakoyun’a çarpan araçta bulunan ve alkollü oldukları belirlenen iki kişi de aracı diğer kişinin kullandığını söyledi. Araçta bulunan iki kişi, savcının tutuklama istemiyle mahkemeye çıkarıldı. Ancak İzmir Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Kazada hayatını kaybeden Haşim Karakoyun’un yakınları dün hem İzmir’deki Bayraklı Adliyesi önünde hem de DİSK Genel İş Sendikası 5 Nolu Şube’de yaptıkları açıklamayla karara tepki gösterdi.

Munzur Çayı taştı, Tunceli- Ovacık karayolu kapatıldı Munzur Çayı taştı, Tunceli- Ovacık karayolu kapatıldı

Haşim Karakoyun’un gazeteci kardeşi Hüsniye Karakoyun, şüphelilerin tutuksuz yargılanmalarının kamu vicdanını yaraladığını ve adalet duygusunu zedelediğini söyledi.

“TRAFİK KAZALARINDA CEZALAR ARTIRILSIN”

Ağabeyinin ölümünün bir milat olmasını dileyen Karakoyun, şunları söyledi:

"Bu ülkede adaleti böyle aramak çok feci. Bizim olayda her şey adaletin gözü önünde tecelli etti. Kaza tutanağında zaten abimin kusurunun olmadığı, karşı tarafta iki şüphelinin tam kusurlu olduğu bilgisi yer alıyor. Mobeselerde bu bilgiler var çünkü araç önce zikzak yapıyor. İki şahıstan bahsediyoruz çünkü şahıslar karşılıklı birbirini suçluyor, ikisi de aracı birbirinin kullandığını söylüyor. Bizler daha acımızı yaşayamadan adalet arıyor olmak çok acı. Adaleti ne zaman arasınız; hiç kimse yanınızda yoktur bir mağduriyet yaşarsınız ve adalet ararsınız. Bizimkinde zaten olay yerine gelen savcı tutuklama talep etmiş, tutanaklarda onların alkollü olduğu belirlenmiş. Daha bir haftadır ağabeyimizi kaybetmişiz. Daha kendimizin hak arama mücadelesinde birkaç gündür sesimizi duyurmaya çalışırken bana gelen mesajlardan birçok insanın trafik kazası sonucu kaybettiği yakınları ve vücut bütünlüğünü kaybettiği yakınları için hak arama mücadelesindeki çaresizliklerini gördük. Ne kadar korkunç bir durum! Meclis'te bu konuda yasal bir düzenleme yapılması gerektiği görülüyor. Bizim ağabeyimizin durumu kaza olarak nitelendirilemez. Bu bir cinayettir çünkü 2.22 promil alkol aldığınızda kendi canınıza ve trafikteki birçok insanın canına kastedeceğinizi bilirsiniz. Biz bu nedenle her iki şüphelinin ‘bilinçli taksirle adam öldürme’ suçundan tutuklu yargılanmalarını istiyoruz. İçine girince şunu fark ettik, Meclis'te bu konuda yasal bir düzenleme yapılması gerektiği görülüyor. Daha alkol vücutlarından çıkmadan evlerine gidip rahat yataklarında uyudular. Biz sakinleştiricilerle ayakta duruyoruz. Buradan bu ülkenin Adalet Bakanı ve Cumhurbaşkanı’na da çağrıda bulunuyorum. Trafik kazalarında cezaların artırılmasını sağlayan yasal bir düzenleme yapılsın ve bu iki şüpheli tutuklu yargılansın."

“DİSK GENEL İŞ SENDİKASI 5 NOLU ŞUBE BAŞKANI SAVAŞ ARAS: “OLAYIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Haşim Konak’ın ölümünü cinayet olarak nitelendiren DİSK Genel İş Sendikası 5 Nolu Şube Başkanı Savaş Aras, düzenlenen basın toplantısında şu ifadelere yer verdi:

"Konak Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde çalışan şubemizin geçmiş dönem Disiplin Kurulu Üyeliği ve iş yeri temsilciliği görevlerini de yürüten üyemiz Haşim Karakoyun 20 Şubat 2023 saat 01:30’da Bayraklı Altınyol'da gece vardiyasından çıkarak evine doğru kendi şeridinde motosikletiyle yol alırken alkollü iki sürücünün işlediği cinayete kurban gitmiştir. İki kuzen Mehmet Ali T. ve Koray T. savcılığın tutuklama talebiyle çıkarıldıkları İzmir 7. Sulh Ceza Hakimliği tarafından usul ve yasalara aykırı bir biçimde mevcut delil durumu, şüphelilerin savunmaları ve bu bağlamda özellikle parmak izi inceleme çalışmasının tamamlanamamış olması dikkate alınarak adli kontrol hükümleri ile serbest bırakılmışlardır. Soruşturma dosyasında bulunan şüphelilere ait alkol rapor sonuçları, olay anını gösteren İZUM kamera kaydını içeren CD, İZUM kamera kaydı görüntü izleme ve çözümleme tutanağındaki fotoğraflar, 20.02.2023 tarihli trafik kazası tespit tutanağı bir bütün olarak ele alındığında alkollü araç kullanarak Haşim Karakoyun’u hayattan koparan kişilerin ‘bilinçli taksirle adam öldürmek’ suçundan tutuklu yargılanmalarını talep ediyoruz. Biz Genel-İş Sendikası olarak bu olayın takipçisi olacağımızı buradan tüm kamuoyuyla paylaşıyoruz."

"TUTUKSUZ YARGILANMALARI KAMU VİCDANINI YARALAMIŞTIR"

Basın açıklamasına katılan Avukat Ulaş Dürmüş de iki şüphelinin tutuksuz yargılanmasının kamu vicdanını yaraladığını söyledi. Olayın meydana gelişi ile sürece dair bilgi paylaşan Dürmüş, "Biz adalet duygusunun toplum nazarında perçinlenmesi için bu kişilerin tutuklu yargılanmalarını istiyoruz. Bu iki şüphelinin tutuklu yargılanmalarını istiyoruz" dedi.

ANKA