Hakkari Belediyesi, 31 Mart seçimi sonrası kayyum atanan ilk belediye oldu. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, "demokrasiyi, halk iradesini ve belediyelerimizi savunmak için" "kesintisiz nöbet eylemleri" başlatma kararı aldığını duyurmuştu. Dersim'de Dersim Belediyesi'nin önünde, bugünden itibaren nöbet eylemi başladı. Eyleme belediye eş başkanları Birsen Orhan ile Cevdet Konak, belediye başkan yardımcıları, Siyasi Parti Temsilcileri ve STK’lar katıldı. Nöbette sık sık ‘Hakkâri bizimdir, bizim kalacak’ sloganları atılırken eylemin her gün saat 17:00 ile 24:00 saatleri arasında her gün devam edeceği belirtildi. 

'HAKKARİ EMEKÇİ KÜRT VE TÜRK HALKLARININDIR' 

Nöbet eyleminde konuşan Dersim Belediyesi eş Başkanı Cevdet Konak, kayyumların gasp ettiği yerlere, ekonomik, sosyal, politik saldırılarla yıkmaya çalıştıklarını söyleyerek "Kayyumun gaspını Peri Beldemizden biliyoruz. Kayyumun gaspını, talanını, yağmasını kimliğimize, kültürümüze, tarihsel değerlerimize olan düşmanlığını iki bin on altı yılı on altı Kasım'd Dersim'de açığa çıkarmış olduğu kazanımlarını yok ederken de gördük. Biz kayyumları görev yaptığı süreç içerisinde Sayıştay'ın, İççişleri Bakanlığının müfettişlerinin raporlarından gördük" dedi. Hakkari halkının iradesi olan Hakkari Belediyesinij gasp edildiğini söyleyen Konak "Yapılan demokrasiye bir saldırıdır. insan haklarına, halkın iradesine bir saldırıdır. Bunu bir saldırı olarak görüyoruz.Ve buradan Hakkari Belediyemizin, Hakkari halkımızın sesiyiz. Hakkari Belediyesi Kürt halkınındır. Hakkari Belediyesi ezilenlerindir, devrimcilerindir, sosyalistlerindir, yurtseverlerindir, emekçi Kürt ve Türk halklarınındır" dedi. 

Valilik 7 günlük eylem yasağı getirdi Valilik 7 günlük eylem yasağı getirdi

'KAYYUMLAR TÜM HALKLARIN KAZANIMLARINA SALDIRIDIR' 

Konak'ın ardından konuşan eş başkan Birsen Orhan da 31 Mart'ta yenilen AKP iktidarının her seferinde varlığını Kürt halkının iradesini gasp ederek kendini yaşatmaya çalıştığını söyleyerek "Kayyumlar ekonomik talandır. Kayyumlar kültürel kıyımdır. Kayyumlar kadın, gençlik tüm halkların kazanımlarına birer saldırıdır" şeklinde konuştu. 

Editör: Mehmet Zafer Ağar