banner14

Vahşet! Bacakları kesilmiş ölü sokak köpeği bulundu

İlimizde bir grup hayvansever sokak köpeklerini beslemek için çıktıkları kırsal alanda 4 bacağı da kesik, vücudunda kurşun izine benzer yaralar bulunan ve kemikleri kırılmış, ölü bir sokak köpeğini fark etti. Şikayet üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

Gündem 15.03.2022, 17:20
930
Vahşet! Bacakları kesilmiş ölü sokak köpeği bulundu

SERHAT OZAN YILDIRIM 

Bir grup hayvansever dün akşam saatlerinde sokak hayvanlarını beslemek için İnönü Mahallesi'nde bulundukları kırsal alana gitti. Sokak köpeklerini ve kedileri besleyen hayvanseverler, yol kenarında ölü bir köpeği fark etti. Sokak köpeğinin dört bacağının kesici aletle kesildiğini ve vücudunda kurşun izlerine benzer izler olduğunu gören hayvanseverler, durumu İl Emniyet Müdürlüğü Hayvan Durum İzleme (HAYDİ) ekiplerine bildirdi. İhbarla olay yerine giden ekipler, köpeği alarak Tunceli Belediyesi Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'ne götürdü. Veteriner hekim tarafından incelenen köpeğin vücudunda çok sayıda kemiğin kırıldığı, dört bacağının eklem yerlerinden kesici aletle kesildiği ve vücudunda kurşun izine benzer delikler olduğu tespit edildi. Hayvanseverler İl Emniyet Müdürlüğü'ne giderek, olayı gerçekleştiren ya da gerçekleştirenlerin yakalanması için suç duyurusunda bulundu. Cumhuriyet Başsavcılığı da konuyla ilgili soruşturma başlatılırken, polisin köpeği öldürenlerin yakalanması için yaptığı çalışma sürüyor.

​​​​​​'BUNU ÖLDÜREN İNSANDA ÖLDÜRÜR' 

Dünden beri gözüne uyku girmediğini söyleyen Dilşah Mak, gözyaşlarıyla köpeği bu hale getirenlerin yakalanması gerektiğini belirterek, "Biz bir çocuğumuzun katledilişini kabul edemiyoruz. Biz bunun sonuna kadar peşinde olacağız. Bir tek çocuğun karnı doysun diye günlerce sokak sokak besleme yapıyoruz. Özel hayatımızdan feragat ediyoruz. Bunu insan yapmış olamaz. Bu insan aramızda geziyor olamaz. Daha önceden de burada bir de cinayet oldu. O köpeğin yaşam hakkını, acı çekmeme ve özgürlük hakkını sonuna kadar savunacağız. Ben bu durumu asla kabul edemem. Bunu yapan insan da öldürür, çocuğa tecavüz de eder. Bu canilerin bir an önce bulunmasını istiyoruz. Çok büyük bir acı ki en büyük tesellimiz o hayvanın bacakları kesilmeden önce öldürülmüş olması. Yani biz bu kadar acı bir durumu diliyoruz sadece” diye konuştu.

YILDIZ TİLBEYE'DE TEPKİ

Saldırgan sokak hayvanlarının zehirli etlerle öldürülmeleri gerektiğini savunan bir paylaşım yapan Yıldız Tilbe’ye de tepki gösteren Dilşah Mak, "Sanatçı toplumun aynasıdır derler. Yıldız Tilbe gibi topluma mal olmuş bir sanatçı bile nasıl bir paylaşım yapıyor. Biz onun bu paylaşımını kınıyoruz. Hayvan hakları savunucuları olarak tüm ülkede bu duruma tepki gösterdik. Bu ve bu tarz provoke edici cümleler karşısında asla geri adım atmayacağız" diye konuştu.

' BU DURUM KESİNLİKTE KABUL EDİLEMEZ, MÜCADELEMİZDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ' 

Dersim Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği üyesi Merve Koyun da, köpeğin cansız bedenini görünce büyük bir şoka uğradığını belirterek, "Biz dün dernek olarak beslemeye çıkmıştık. Akşam saatlerinde besleme yaparken öldürülmüş bir sokak köpeğini gördük. Emin olamadık insan mı yaptı hayvan mı yaptı diye. Hemen durumu HAYDİ ekibine bildirdik ve şikayetçi olduk. Olay savcılığı da ulaştı ve soruşturma başlatıldı. Bizler de dernek olarak bu durumun takipçisi olacağız. Cesedini gördüğümüzde 4 ayağının kesildiğini gördük. Ters dönmüş bir şekilde duruyordu. Sokak hayvanları bizlerin çocuklarıdır. Evinizdeki çocuğunuza ve insanlara nasıl yaklaşıyorsanız onlara da o şekilde yaklaşın. Onların da canı, hisleri ve duyguları var. Kesinlikle bu durum kabul edilemez. Faillerin bulunması için mücadelemizi sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

​​​​​​

Yorumlar (0)
12
kapalı
İstatistikler
Gösterim Tekil IP
Dün 14599 2165
Bugün 935 560
Toplam 6035330 202642