banner14

SES Dersim Şubesi: “Öfkeliyiz!, Yaşatmak için Yaşamak İstiyoruz!”

Konya Şehir Hastanesi’nde çalışan Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ekrem Karakaya’nın bir hasta yakını tarafından öldürülmesini SES Dersim Şubesi tarafından kınandı. İş bırakarak Tunceli Devlet Hastanesi önünde toplanan sağlık çalışanları “Öfkeliyiz!, Yaşatmak için Yaşamak İstiyoruz!” pankartı açtı.

Gündem 07.07.2022, 16:23
358
SES Dersim Şubesi: “Öfkeliyiz!, Yaşatmak için Yaşamak İstiyoruz!”

ERCAN TOPAÇ 

Sağlık çalışanları adına açıklamayı okuyan Dt. Seyfi Burkay İzgi, ”Konya Şehir Hastanesi’nde çalışan Kardiyoloji uzmanı Dr. Ekrem Karakaya hasta yakınının silahlı saldırısına uğradı. Dr. Ekrem Karakaya yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Üzgünüz, öfkeliyiz. Doktor beyin yakınlarına ve tüm sağlık camiasına başsağlığı diliyoruz” dedi.
SAĞLIKTA ŞİDDET ARTARAK DEVAM EDİYOR
Sağlıkta önlenemeyen hatta artarak devam eden şiddetin sorumluları sağlıkta yanlış politikaları sürdürmeye devam ettiklerini söyleyen Dt. İzgi, “Bizleri hasta ve yakınları ile karşı karşıya getirmeye devam ediyor. Şiddeti körükleyen açıklamalardan ve politikalardan geri kalmıyorlar. Hiç bir kuruma silahla girilemezken, hastanelere rahatlıkla girilebiliyor. Defalarca söyledik, muhataplarına sorunumuzu ilettik, çözüm bulun da demedik, çözüm sunduk, sadece “uygulayın” dedik. Ancak Sağlık Bakanlığı hala biz sağlık emekçilerine kulaklarını tıkamaya devam ediyor” diye konuştu.
SAĞLIK KURUMLARI ÇALIŞANLAR AÇISINDAN VERİMLİ, HUZURLU VE GÜVENLİ ORTAM OLMAKTAN ÇIKTI
Sağlık kurumlarının artık çalışanlar açısından verimli, huzurlu ve güvenli ortam olmaktan çıktığını belirten İzgi, “Yoğun iş yükü altında ezildiğimiz, her an şiddete maruz kaldığımız, can güvenliğimizin bulunmadığı sağlıksız yerler haline geldi. Sağlıkta şiddet sağlık çalışanı kıyımına dönüştü!
Sağlık ortamının getirildiği bu nokta bizleri mesleğimize yabancılaştırdı. Performans kaygısı bir yandan, liyakatsız yöneticilerin iktidarın desteğine yaslanarak uyguladıkları mobing, yap-boza çevirdikleri ulaşılamaz-niteliksiz, ücretli hale getirdikleri sağlık sistemindeki tüm sorunların muhatabı olarak sağlık emekçilerini gören, şiddet uygulamayı hak arama zanneden hasta ve hasta yakınlarının şiddeti, her geçen gün daha çok artarak devam ediyor. Yeter artık şiddete maruz kalmak ve ölmek istemiyoruz. Yaşamak ve yaşatmak istiyoruz” şeklinde konuştu.
BU VAHŞET SON BULMAK ZORUNDA
Yaşanan vahşetin son bulması gerektiğini söyleyen Dt. Seyfi Burkay İzgi, “Tüm sağlık emekçilerinin sabrı tükendi. Her ay yurtdışına giden sağlık emekçisi sayısı yüzleri aşıyor, genç hekimler artık Tıpta Uzmanlık değil yabancı dil kurslarına kayıt oluyor. Özel hastane patronlarının yönettiği sağlık politikaları sağlık emekçilerini insanca koşullarda çalışabilmek için özel hastanelere geçmeye zorluyor. Politika yapıcılar, sağlık ortamını günden güne tükettiniz, sağlık emekçilerini tükettiniz, neden hala ve ısrarla önlem almayarak bizleri bu vahşetle yüz yüze bırakıyorsunuz? Görevimiz başında ölüyoruz! Sağlıkta dönüşüm programınız bizleri yaşamdan koparmaya devam ediyor. Sağlık Bakanı ve bürokratları ne yapıyor diye sormak istiyoruz. Pandemi koşullarında her türlü riski göze alarak çalışmış olan sağlık emekçilerinin yani bizlerin hayatı bu kadar ucuz mu? Yükümlülüklerinizi acilen yerine getirmeniz için daha ne kadar ölmeliyiz? Şiddetle ilgili biz sağlık emek meslek örgütleriyle birlikte Acil Eylem Planı hazırlamak için neyi bekliyorsunuz?
Artık yeter! Sağlıkta şiddete karşı hemen, şimdi, amasız, fakatsız önlem alınsın, şiddet uygulayanlar istisnasız cezalandırılsın. İş yerlerimiz güvenli hale gelene kadar, can güvenliğimizin tehdit altında bulunduğu yerlerde gerekirse çalışmaktan kaçınma hakkımızı kullanacağımızı ilan ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (1)
mesude 1 ay önce
milyonluk nüfuslu şehirlerde tıs yok..Ama Tunceli'de yürüyorlar...Tavşan dağa küsmüş dağın haberi olmamış..Ah gaibim kim sizi dinler, kim sizi görür ki?
25
açık
İstatistikler
Gösterim Tekil IP
Dün 12396 1828
Bugün 830 448
Toplam 7303645 227654