banner14

MUNZUR VADİSİ’NDEKİ YANGIN BÜYÜK ÖLÇÜDE KONTROL ALTINA ALINDI

Munzur Vadisi Milli Parkı'nda 3 gündür süren orman yangını, 2 yangın söndürme helikopteri ile havadan AFAD, AFAD gönüllüsü, Orman İşletme, Belediye itfaiye ekipleri, Doğa Koruma ve Milli Parklar, Jandarma ve gönüllü vatandaşlardan oluşun 300 kişilik ekiple karadan müdahalelerle büyük ölçüde kontrol altına alındı.

Gündem 31.08.2021, 19:08 31.08.2021, 20:31
467
MUNZUR VADİSİ’NDEKİ YANGIN BÜYÜK ÖLÇÜDE KONTROL ALTINA ALINDI

SERHAT OZAN YILDIRIM

Yangın bölgesine gelen vali Mehmet Ali Özkan, yangının büyük ölçüde kontrol altına alındığını belirterek, “ Munzur Vadisi Milli Parkı’nda 3 gün önce başlayan orman yangınına bugün itibariylede müdaheleye devam ediyoruz. Alanda Orman işletme müdürlüğü ekipleri, AFAD, AFAD gönüllüleri, belediye çalışanları, gönüllü vatandaşlar, Kızılay, haberleşmeyi sağlayan mobil iletişim araçlarımız, İl Özel İdaresi ve Jandarmamız can siparane mücadeleye devam ediyor. Munzur vadisi milli parkı civarında Fırtına Veli Çeşmesi dediğimiz alanda çıkan yangını genel itibariyle kontrol altına aldık. Şuanda iki helikopterimiz söndürmeden ötesine soğutma işlemi yapıyor. Şuanda 350’ye yakın gönüllülerde dahil oluşan bir mekanizma çalışıyor.Bu alanı insan gücüyle söndürmek çok kolay değildi. Helikopterlerle müdahele çok önemliydi onun için Orman ve İçişleri Bakanımıza şükranlarımızı arz ediyoruz. Alan içerisinde kahraman Jandarmamız  söndürme çalışmalarına 3 gündür katılıyor. Bir kısım komando ekiplerimiz arka taraftan, bir kısım da buradan gönüllerimizle birlikte söndürme çalışmalarına katılıyorlar. Gerçekten hem vatandaşlarımız, hem kurumlarlarımızın katılımıyla koordineli bir çalışma gerçekleşti. Bundan sonra Kutuderesi üzerinde bir yangımız var ancak çok sarp ve dar bir alanda. Helikopterler o alana müdahele edecekler. İnsanımızdan öncelikli ricamız lütfen orman alanlarına bir mevsimde girmesinler. Lütfen zorunlu hallerde çok dikkatli olsunlar. Bir vatandaşımızın en küçük bir hatasını 3 gündür bu alanda bütün helikopterler, vatandaşlar ve iş makineleriyle hepimizin alın teri dökmesine sebebiyet veriyor” dedi.

‘BURADA İNSAN ÜSTÜ BİR MÜCADELE VAR’

Cumhuriyet Halk Partisi Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu, ekiplerin canla başla çalıştığını ifade ederek“ Hozat’taki yangın başlayınca Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun göndermesiyle Veli Ağbaba öncülüğünde milletvekili arkadaşlarımızla buraya geldik. Yangınların söndürülmesi için havadan destek şart diye girişimlerimiz oldu ve havadan müdahale başladı. AFAD’ın öncülüğünde yaklaşık 300 kişi bölgelere dağıtıldı. Gerek yangının çıktığı alana kuzey gerek ise batı kısımdan çıkarak çalışma yürüyüyor. Ciddi bir emek sarf ediliyor. Çünkü gerçekten çok zor bir alan. Dün bende yangın bölgesine çıktım. Rüzgar ve dumanın içinde çalışmak çok zor. Çalışanlar insan üstü mücadele ediyor. İnsanlar bir metrekarelik bir alanın yanmaması için canını tehlikeye atıyor. İnsanlar, ben yanayım ama doğamız yanmasın diyor. Sayın valimiz Mehmet Ali Özkan çok ciddi bir çaba gösterdi havadan müdahelenin yapılması için. Kendisine çok teşekkür ederiz” diye konuştu.
 

Yorumlar (0)
35
açık
İstatistikler
Gösterim Tekil IP
Dün 12396 1828
Bugün 9053 1641
Toplam 7311868 227792