banner14

Munzur festivaline kısmi yasağa tepki: “Etkinlikleri değiştirmeden programımızı uygulayacağız”

Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde ki yasaklamalara dair Dersim Belediyesi salonunda basın açıklaması yapıldı. Tertip komitesi ve Dersim Emek ve Demokrasi Platformunun ortak metnini okuyan Dersim Belediye başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, festivale dönük ortaya çıkan bu yasakçı zihniyetin yasaklamalarını kabul etmediklerini belirterek “Geçmişten bugüne kadar doğanın, dilin, kültürün, sanatın savunucusu olan bizler; festival programında yer alan etkinlikleri değiştirmeden fiili ve meşru olarak programımızı uygulamaya devam edeceğiz” dedi.

Gündem 19.07.2022, 13:02 19.07.2022, 13:17
621
Munzur festivaline kısmi yasağa tepki: “Etkinlikleri değiştirmeden programımızı uygulayacağız”

SERHAT OZAN YILDIRIM

20. Munzur Kültür ve Doğa Festivali’ne ilişkin geçtiğimiz günlerde program içeriği açıklanmış, festivalin 21-22-23-24 Temmuz tarihlerinde yapılacağı duyuruldu. Tunceli Valiliği, Tunceli Belediyesine festivale 3 gün kala resmi yazı gönderdi. Gönderilen yazıda 20. Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde sahne alacak Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi konserlerinin uygun görülmediği belirtildi. Ayrıca ‘maden projelerine’ karşı yürüyüşün de yasaklandığı, stadyumda verilecek konserler için stadyumun tahsis edilmeyeceği de bildirildi.

Aralarında Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, ilçe belediye başkanları, Tertip Komitesi, Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri,  STK’lar ve siyasi parti temsilcilerin bulunduğu bir grup valiliğin almış olduğu karara tepki göstererek belediye binasında açıklama gerçekleştirdi. Katılanlar adına açıklamayı okuyan belediye başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, “ Pandemi sebebiyle son iki yıldır gerçekleştirilemeyen ve bu yıl 20.si yapılacak olan Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin programı “Madencilik yağmasına karşı doğayı, talana karşı yaşamı, yasaklara karşı sanatı savunuyoruz’ ’şiarıyla geçtiğimiz günlerde kamuoyu ile paylaşılmıştı. 20.si yapılacak olan Munzur Kültür ve Doğa Festivali programının içeriğine ilişkin bilgilendirmeyi ve oluşan tertip komitesinin bilgilerini 30.06.2022 tarihinde mülki idare amirliğine iletmiştik. 18 Temmuz tarihinde valilik makamınca tertip komitesi başkanlığına gönderilen üç yazıyla kısmi yasaklamalar olduğu tarafımıza bildirilmiştir. Yapılan bildirimde stadyumun tadilatta olduğu, pansiyonların eğitim-öğretime hazır hale getirilmesi için süren onarımlar, yoksulluğa- yozlaşmaya- asimilasyona- doğa katliamlarına karşı yürüyüş ile basın açıklamasının yasaklandığı ve Grup Yorum ile Grup İsyan Ateşi’nin konserlerine izin verilmeyeceği ifade edildi. Bizler biliyoruz ki pansiyonlar, milli eğitim bakanlığınca okul–aile birlikleriyle beraber okul bütçelerine katkı sunmaları açısından yaz tatili döneminde genel olarak ücretli şekilde halkın kullanımına açıktır. Ayrıca bu güne kadar pansiyonlar tur şirketlerine ve dışarıdan ilimize gelen görevli memur ve turistlere açık iken neden Dersimlilere ve Dersimin dostlarına kapatılmıştır” dedi.

‘YÜRÜYÜŞÜMÜZÜ PLANLADIĞIMIZ ŞEKİLDE AYNI GÜN VE AYNI SAATTE GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ’

İki müzik grubuna uygulanan yasağın keyfi olduğunu ifade eden başkan Maçoğlu, “Öte yandan ilimize gelecek olan on binlerce insanın stadyumda müzik dinlemesinin engellendiği, Atatürk Mahallesindeki minibüs esnafı ve diğer esnafın ekonomik olarak faydalanacağı, konser etkinliklerinin yasaklanması bu insanların cezalandırılması anlamına gelmektedir. Tarafımızca stadyumda şu an için bir tadilat-bakım çalışması da gözlemlenmemektedir. Yine müzik gruplarının müzik dinletileri 2911 sayılı toplantı, gösteri, yürüyüşü ve 5442 sayılı il idaresi kanunu kapsamında değerlendirilerek yasaklandığı tarafımıza bildirildi. Adı geçen Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi’nin bundan önce birçok yerde konser verdikleri, çeşitli etkinliklerde dinleti sundukları bilinmektedir. Keyfi kararlarla müzik gruplarının, halk sanatçılarının dinleyicisiyle buluşmasının engellemesini kabul etmiyoruz. Daha önce planlandığı şekilde Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi de Seyit Rıza Meydanı`nda kurulacak sahnede halkın ezgilerini söyleyeceklerdir.  Yine planlanan, yoksulluğa- yozlaşmaya- asimilasyona- doğa katliamlarına karşı festival yürüyüşü ise güzergâhı bahane edilerek yasaklanmıştır. 8 Mart, Nevroz ve 1 Mayıs’ta belirlenen güzergâhta yürüyüş yapılmış ve herhangi bir kamu güvenliği sorunu oluşmamıştır. Yürüyüşün engellenmesi yozlaşmaya, madenciliğe, doğa katliamlarına karşı protesto hakkının engellenmesi demektir. Yürüyüşümüzü planladığımız şekilde aynı gün ve aynı saatte gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

‘YASAKLARA KARŞI SANATI SAVUNUYORUZ’

Yasak kararına rağmen festivalde tüm müzik grupların sahne alacağına belirten Maçoğlu, şu ifadelere yer verdi:

“Belirtmek gerekir ki Munzur Kültür ve Doğa Festivali, Dersimlilerin tarihine,  kültürüne, inancına, diline ve doğasına sahip çıkma çabasının ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Dönem dönem festivalimize dönük ortaya çıkan bu yasakçı zihniyetin yasaklamalarını kabul etmiyoruz. Geçmişten bugüne kadar doğanın dilin kültürün sanatın savunucusu olan bizler; festival programında yer alan etkinlikleri değiştirmeden fiili ve meşru olarak programımızı uygulamaya devam edeceğiz. Müzik dinletileri, paneller, farklı sanat dallarında atölyeler, belgesel gösterimleri, sergiler, ekoloji buluşmaları ve çocuk atölyelerine yer vereceğimiz 20. Munzur Kültür ve Doğa Festivali programımızda buluşmak üzere tüm Dersimlileri ve Dersim dostlarını ilimize davet ediyoruz. Madencilik yağmasına karşı doğayı, talana karşı yaşamı, yasaklara karşı sanatı savunuyoruz.”

Yorumlar (4)
vatandaş 1 ay önce
Böyle festival olmaz.Siyasi ve boş bir festival..Tunceli'nin sorunları belli..İŞSİZLİK VE GÖÇ SORUNU..Tunceli'de isanlar göç ediyor.Bu sorunu çözmek gerekirken" talan malan" gibi boş şeyler ile uğraşıyorlar...Tunceli'nin her tarafı dağ..Ne talanı?..Tunceli'de sanayi yok, ne talan edilmiş..Boş ve komik iddialar..
Munzur Ali 1 ay önce
Dersim'in dilini, kültürünü ,tarihini,inancını inkar edenler siyasi ve ideolojik guruplardır..Dersim gençlerini asimile eden bu siyasi guruplardır..Dersimlileri kendilerine yabancılaştıran bu ideolojik guruplardır.
Gül 1 ay önce
Bu ideolojik guruplar bitmediği sürece Dersim'de huzur olmaz..Boş ideolojilerin halen amigoluğunu yapıyorlar..Çöpe giden ideolojileri savunuyorlar.
Dersimşah.. 1 ay önce
Talan olan Dersim değerleridir.Talan eden bu siyasi guruplardır..Dersim'in hangi sorununu çözdüler?.Üstelik Dersim'e çok zarar verdiler..Dersim bu siyasi guruplar yüzünden gelişemedi..
25
açık
İstatistikler
Gösterim Tekil IP
Dün 12396 1828
Bugün 1210 541
Toplam 7304025 227655