EMEP’Lİ ÜYELER, “TAHRİBATIN HESABINI SORMAK İÇİN ADIM ATILMADI”

Emek Partisi (EMEP) üyesi belediye meclis üyeleri, 31 Mart yerel seçimlerinden bugüne belediye meclis çalışmalarına ilişkin il binasında açıklamalarda bulundu. Belediye Meclis Üyeleri Elif Özer, Bedri Kaya ve Yaşar Çiçek ile partililerin katıldığı açıklamada konuşan Elif Özer, “Belediye yönetimi bugünkü ekonomik çıkmazını; kayyumun bıraktığı tahribatın hesabını sormak adına bu güne kadar bir adım atamamıştır” dedi.

Gündem 17.12.2020, 13:23 21.12.2020, 12:30 Serhat Ozan Yıldırım
6761
EMEP’Lİ ÜYELER, “TAHRİBATIN HESABINI SORMAK İÇİN ADIM ATILMADI”

TAHRİBATIN HESABINI SORMAK ADINA BİR ADIM ATILMAMIŞTIR

Göreve başladıkları ay itibarıyla kayyumdan devralınan belediyenin bütün kalemlerinin araştırılması ve özellikle mali tablonun incelenerek yapılan usulsüzlüklerin halka açıklanmasını, tespit edilen usulsüzlükler hakkında yasal sürecin işletilmesi yönünde adım atılmasını önerdiklerini söyleyen Belediye Meclis Üyesi Elif Özer “Bu anlamda durumu araştırmak üzere oluşturulan komisyonda görev alarak çalışmamızı bir rapor halinde belediye meclisine sunduk. Tespit ettiğimiz usulsüzlüklerin dışında, incelemenin konunun uzmanları tarafından daha detaylı ele alınmasını raporumuzda önerdik. Belediye yönetimi tarafından çağrılan uzman kişi veya kişilerin incelemesi sonucu hazırlanan raporda da önemli sayıda usulsüzlükler tespit edilmiştir. Ancak belediye yönetimi bugünkü ekonomik çıkmazlığını kayyumun bıraktığı tahribatla izah ederken -ki doğrudur, ama yaratılan tahribatın hesabını sormak adına bu güne kadar bir adım atılamamıştır. Tespit edilen bütün usulsüzlükler Dersim halkı adına gerekli yasal işlemler başlatılmalı ve yetkili mercilere suç duyurusunda bulunulmalıdır” diye konuştu

USULSÜZLÜKLERE VE TALANA SESSİZ KALINMIŞTIR

Munzur kıyısında bulunan ve kullanım hakkı protokol ile belediyenin kullanımına bırakılan bungalov tipi evlerin yerinin hem DSİ tarafından ihale edilişindeki iddia edilen usulsüzlükler ve aynı zamanda bu alanın talana sunulmasına sesiz kalındığını iddia eden Özer, “Kayyum tarafından bu alan kendi yandaşına peşkeş çekilmiştir. Zira mecliste bu alanın tekrar belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere belediye meclisinin oybirliği ile alınmış kararı mevcuttur. Karara rağmen, alandaki tüm yapım işlemleri yerel seçim sonrasını izleyen aylarda hayata geçirilmiştir” şeklinde konuştu.

YANLIŞTA ISRAR EDİLDİ; BU ISRARDAN VAZGEÇİLMELİDİR

Yeraltı Çarşısı üstünde yapılan işyerinin kayyum tarafından ihale ediliş haliyle sonuca bağlandıktan sonra, işyeri önündeki halka açık alanın işyerine dahil edilmesinin ihale sonrası kayyum tarafından yapıldığını aktaran Özer “Meclis üyeleri olarak bu uygulamanın kişiye rant sağladığını ifade ederek bu alanın halkın kullanımına açık kalmasını önerdik. Ancak uygulamanın yanlışlığında ısrar edilmiştir. Belediye Başkanlığı tarafından meclis gündemine getirilen öneri doğrultusunda, Cumhuriyet caddesi boyunca alt kısımda kalan şehir merkezi ve Munzur suyu kıyısındaki park alanlarını da içine alacak şekilde içkili bölgeler krokisine dâhil edilmek istenmiştir. Bu öneri EMEP ve HDP gurubu tarafından reddedilmiştir. Ancak buna rağmen bahsi geçen yerlerin içkili bölgelere dâhil edilmesi için öneriyi ısrarla meclis gündemine getiren Belediye yönetimi, bu alanların halk için spor, gezi ve dinlenme alanları olarak ayrıldığının bilinciyle sosyal yaşamı da gözeterek bu ısrarından vazgeçmelidir” ifadelerini kullandı.

KAT SAYISININ ARTTIRILMASINI HALKIN TAKDİRİNE BIRAKIYORUZ

Belediyenin en çok dikkat etmesi gereken konulardan birinin ilin imar planı olduğunu vurgulayan Özer, “İmar Plan Notunda; ‘5000 metre kare ve üzeri parsel oluşturulması veya ada bazlı uygulama yapılması halinde plan üzerinde verilen emsal değerine % 10 ilave edilerek uygulama yapılacaktır’ denilmektedir. Ancak mecliste yapılan müzakereler sonucunda, plan notunun değiştirilmesi karşıt oylarımıza rağmen kabul edilmiştir.  Önce kişi isteği olarak meclis gündemine gelen bu öneri ret edilmiştir. Daha sonra öneri İmar Müdürlüğü tarafından yeniden aynı biçimiyle gündeme getirilmiş bu defa karşıt oylarımıza rağmen öneri kabul edilmiştir. yüzde 80 yapılaşmanın tamamlandığı bu bölgelerde emsal değere yüzde 10 ilave edilerek ve bodrum artı beşten, bodrum artı altı kata çıkarılmasını halkımızın takdirine bırakıyoruz” dedi.

İLAVE KATLAR HAKKINDA AÇIKLAMA YAPILMALI

Bir süredir şehir merkezinde otel amaçlı yapılan ve dönüştürülen iki yapının üstlerine demir konsorsiyumla yapılan ilave katların halkın tepkisini çektiğine vurgu yapan Elif Özer, “Resmi izini kimler tarafından verilirse verilsin, ciddi anlamda şehrin görünümünü bozmaktadır. Hem belediyenin hem de belediye tarafından oluşturulan İl Estetik Komisyonunun mevcut durum hakkında halka bir açıklamada bulunmaları bizce önemlidir” diye konuştu.

OLUMSUZ GÖRÜŞE RAĞMEN KABUL EDİLDİ

Şehirdeki tartışma konularından birinin de Sihenk (Atatürk) Mahallesi’nde bir kişinin petrol ofisi açma isteği olduğunu aktaran Özer “Bu konu meclis gündemimize gelerek değerlendirilmiştir. İlk görüşmede konunun detaylı araştırılması için imar komisyonu görevlendirilmiştir. Yapılan çalışmada ve kurumlardan Petrol istasyonun yeri ile ilgili istenen raporlarda Karayolları ve İl Şehircilik Müdürlüğü ( ki bunlar temel belirleyici kurumlar) olumsuz görüş bildirmişlerdir. Mecliste konu ile ilgili yapılan görüşme sonucu EMEP ve HDP’nin ret oylarına karşın bu gündem kabul edilmiştir” şeklinde konuştu.

HALK MECLİSLERİNDE İLERLEME SÖZ KONUSU DEĞİL

Emek Partili belediye meclis üyeleri olarak; Belediyelerin demokratik ve halkçı bir anlayışla yönetilmesini esas aldıklarını belirten Özer şöyle devam etti: “Bunun en temel kriterlerinden biri de halka dayanmak, halkın iradesini esas almaktır. Halk iradesinin etkin olmasının yolu, çeşitli kademelerde örgütlenmiş halkın ( Gençler, Kadınlar, Çocuklar ) kentin temel sorunları ve çözüm önerileri üzerinden fikir üreten, tartışan ve toplamında karar alan Halk Meclisleridir.  Belediyemizin genel çağrısıyla yapılan kadın ve gençlik toplantılarında bir işleyişe oturmamış şekli düzeyde kalan kadın ve gençlik meclisi bulunmaktadır. Eksik hazırlıkları ile birlikte Halk Meclisi oluşumu için yapılan ilk toplantıdan bu yana,  halen ilerleyen bir gelişme söz konusu değildir. Önerimiz; Toplumsal muhalefeti kapsayan bütün kesimlerden oluşan Halk Meclisinin bir an önce hayata geçirilmesidir. Bütün saldırıları ve çıkmazları aşabilmenin yolunun buradan geçtiğini bir kez daha hatırlatırız.”

SÖZ YETKİ KARAR DERSİM HALKINA DEĞİLMİŞ!

Vatandaşlar tarafından kendilerine sürekli belediyeye el altından işçi alındığı yönünde şikayetlerde bulunduğunu belirten meclis üyeleri, “25 kişi ilan yapılarak alındı fakat sürekli bize de el altından işçiler alındığı söyleniyor. Biz de bu durumu sorduğumuzda böyle bir durumun söz konusu olmadığı ifade edildi. Ancak sürekli vatandaşlar arasında böyle bir söylentiler var. Ayrıca halk meclisleri deniliyor fakat bu göstermelik oldu. Halkın sorunları bilmediği sadece duyduğu ve çözümüne ortak olmadığı bir süreç yaşanıyor. Halk meclisleri işleyişe geçmedi. Sonuçta halkla birlikte yöneteceğiz diye iktidara geldiler fakat bu sözde kaldı” iddiasını dile getirdi.

Yorumlar (12)
vatandaş 1 ay önce
maksat laf olsun, torba dolsun..
Vatandaş Abuzer 1 ay önce
Oldukça önemli bir açıklama. Bu kadar pohpolanan bir belediyenin, halkın sesine nasıl göz yumduğunun göstergesidir bu açıklama!
gül 1 ay önce
Çok ciddi olarak söylüyorum.Bu siyasi guruplarla Tunceli gelişmez..Her türlü yeniliğe karşılar..Artık kendinizi yenileyin, fikirleriniz bayatladı, çürüdü.
hesene seydi 1 ay önce
Gül doğru söylüyorsun... boş eylemler, toplantılar, gereksiz konuşmalar.aldığınız oy kadar konuşun..yüzde sıfırsınız..
Ali rıza 1 ay önce
Mesela ne gibi yenilik? Örnek verebilir misin?
Mehmet Bidav 1 ay önce
Otellere dönük kat sayısının arttırılması sizin zamanınızda olmuştu ki, yanlış bir karar da değil. Şaroğlu ve Demir Otel için alınan karar emsal oteller için de alınmıştı. Bu bahsi geçen otellere de uygulanmış. Burada mevcut meclisin veya belediyenin bir hatası yok. Ayrıca doğru karar.
bilgi ağacı 1 ay önce
Halk meclisi palavra...Eğitim düzeyi düşük toplumlarda halk ne söyleyebilir ki..6. kata karşı gelmek çağdışılıktır.Demek ki Tunceli de on katlı bina bile yapılamaz..Tunceli bu kafayla gelişmez.
mahmut 1 ay önce
Çağ dışı sizin düşünceleriniz. Mevzu kat sayısına karşı çıkmak mı? o zaman 50 katlı binalar yapılsın! Deprem kuşağında yer alan bu şehirde kat sayısını sınırlamak, daha ferah ve estetiğe uygun bir kent istemekten daha doğal ne olabilir ki?
Ali Rıza 1 ay önce
Söylediklerini beğenmedim yanlışlıkla beğendim butonuna bastım. Halk meclisi ile ilgi bir şey bildiğin yok, sallıyorsun. İşiniz gücünüz zenginlerin, emlak baronlarının sözcülüğünü yapmak. Gelişmek bina yapmakla mi ilgili? Nasıl bir akıl izan tutulmasıdır?
aliş 1 ay önce
Helal olsun valla, başka da böyle açıklama yapan yok. Sanki her şey güllük gülistanlık
Emek 1 ay önce
Eleştirilerin hepsine katılıyorum doğru söyleniyor peki açıklamayı yapan siyasi parti yaklaşık 10 yıl ortak olduğu yerel yönetim sürecinin özeleştirisini neden vermiyor. Mesela hep bahsettiği iş, ekmek , özgürlük ilkelerine neden uymamış neden taşeron şirket işçilerin toplu iş sözleşmesini imzalamamış bunun da özeleştirisini versin
Dersim 1 ay önce
Belediyenin durumu belli kendi siyasi çizgisini kaybetmiş bir partiden başka bişe beklenemezdi
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-1°
kapalı
İstatistikler
Gösterim Tekil IP
Dün 4325 1074
Bugün 196 133
Toplam 833235 44841
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 20 44
2. Fenerbahçe 20 42
3. Galatasaray 20 39
4. Gaziantep FK 20 35
5. Alanyaspor 20 34
6. Trabzonspor 20 33
7. Hatayspor 20 32
8. Karagümrük 20 30
9. Malatyaspor 20 27
10. Antalyaspor 20 26
11. Göztepe 20 25
12. Kasımpaşa 20 25
13. Rizespor 20 25
14. Sivasspor 20 24
15. Başakşehir 20 24
16. Konyaspor 20 23
17. Kayserispor 20 19
18. Gençlerbirliği 20 19
19. Ankaragücü 20 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 20 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 18 38
2. İstanbulspor 18 37
3. Samsunspor 18 36
4. Altay 18 32
5. Adana Demirspor 18 31
6. Ankara Keçiörengücü 18 31
7. Bursaspor 18 30
8. Tuzlaspor 18 30
9. Altınordu 18 28
10. Bandırmaspor 18 27
11. Adanaspor 18 21
12. Ümraniye 18 20
13. Boluspor 18 19
14. Menemen Belediyespor 18 19
15. Akhisar Bld.Spor 18 16
16. Balıkesirspor 18 16
17. Ankaraspor 18 10
18. Eskişehirspor 18 4
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 19 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Aston Villa 17 29
9. Chelsea 19 29
10. Southampton 18 29
11. Arsenal 19 27
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Burnley 18 19
16. Newcastle 19 19
17. Brighton 19 17
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 18 47
2. Real Madrid 19 40
3. Barcelona 19 37
4. Sevilla 19 36
5. Villarreal 20 34
6. Real Sociedad 20 31
7. Granada 20 28
8. Real Betis 20 27
9. Athletic Bilbao 19 24
10. Celta de Vigo 20 24
11. Cádiz 20 24
12. Levante 19 23
13. Getafe 19 23
14. Valencia 20 20
15. Eibar 20 20
16. Real Valladolid 20 20
17. Osasuna 20 19
18. Deportivo Alaves 20 18
19. Elche 18 17
20. Huesca 20 13
google.com, pub-9896894819952872, DIRECT, f08c47fec0942fa0