EMEP’Lİ ÜYELER, “TAHRİBATIN HESABINI SORMAK İÇİN ADIM ATILMADI”

Emek Partisi (EMEP) üyesi belediye meclis üyeleri, 31 Mart yerel seçimlerinden bugüne belediye meclis çalışmalarına ilişkin il binasında açıklamalarda bulundu. Belediye Meclis Üyeleri Elif Özer, Bedri Kaya ve Yaşar Çiçek ile partililerin katıldığı açıklamada konuşan Elif Özer, “Belediye yönetimi bugünkü ekonomik çıkmazını; kayyumun bıraktığı tahribatın hesabını sormak adına bu güne kadar bir adım atamamıştır” dedi.

Gündem 17.12.2020, 13:23 21.12.2020, 12:30
6884
EMEP’Lİ ÜYELER, “TAHRİBATIN HESABINI SORMAK İÇİN ADIM ATILMADI”

TAHRİBATIN HESABINI SORMAK ADINA BİR ADIM ATILMAMIŞTIR

Göreve başladıkları ay itibarıyla kayyumdan devralınan belediyenin bütün kalemlerinin araştırılması ve özellikle mali tablonun incelenerek yapılan usulsüzlüklerin halka açıklanmasını, tespit edilen usulsüzlükler hakkında yasal sürecin işletilmesi yönünde adım atılmasını önerdiklerini söyleyen Belediye Meclis Üyesi Elif Özer “Bu anlamda durumu araştırmak üzere oluşturulan komisyonda görev alarak çalışmamızı bir rapor halinde belediye meclisine sunduk. Tespit ettiğimiz usulsüzlüklerin dışında, incelemenin konunun uzmanları tarafından daha detaylı ele alınmasını raporumuzda önerdik. Belediye yönetimi tarafından çağrılan uzman kişi veya kişilerin incelemesi sonucu hazırlanan raporda da önemli sayıda usulsüzlükler tespit edilmiştir. Ancak belediye yönetimi bugünkü ekonomik çıkmazlığını kayyumun bıraktığı tahribatla izah ederken -ki doğrudur, ama yaratılan tahribatın hesabını sormak adına bu güne kadar bir adım atılamamıştır. Tespit edilen bütün usulsüzlükler Dersim halkı adına gerekli yasal işlemler başlatılmalı ve yetkili mercilere suç duyurusunda bulunulmalıdır” diye konuştu

USULSÜZLÜKLERE VE TALANA SESSİZ KALINMIŞTIR

Munzur kıyısında bulunan ve kullanım hakkı protokol ile belediyenin kullanımına bırakılan bungalov tipi evlerin yerinin hem DSİ tarafından ihale edilişindeki iddia edilen usulsüzlükler ve aynı zamanda bu alanın talana sunulmasına sesiz kalındığını iddia eden Özer, “Kayyum tarafından bu alan kendi yandaşına peşkeş çekilmiştir. Zira mecliste bu alanın tekrar belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere belediye meclisinin oybirliği ile alınmış kararı mevcuttur. Karara rağmen, alandaki tüm yapım işlemleri yerel seçim sonrasını izleyen aylarda hayata geçirilmiştir” şeklinde konuştu.

YANLIŞTA ISRAR EDİLDİ; BU ISRARDAN VAZGEÇİLMELİDİR

Yeraltı Çarşısı üstünde yapılan işyerinin kayyum tarafından ihale ediliş haliyle sonuca bağlandıktan sonra, işyeri önündeki halka açık alanın işyerine dahil edilmesinin ihale sonrası kayyum tarafından yapıldığını aktaran Özer “Meclis üyeleri olarak bu uygulamanın kişiye rant sağladığını ifade ederek bu alanın halkın kullanımına açık kalmasını önerdik. Ancak uygulamanın yanlışlığında ısrar edilmiştir. Belediye Başkanlığı tarafından meclis gündemine getirilen öneri doğrultusunda, Cumhuriyet caddesi boyunca alt kısımda kalan şehir merkezi ve Munzur suyu kıyısındaki park alanlarını da içine alacak şekilde içkili bölgeler krokisine dâhil edilmek istenmiştir. Bu öneri EMEP ve HDP gurubu tarafından reddedilmiştir. Ancak buna rağmen bahsi geçen yerlerin içkili bölgelere dâhil edilmesi için öneriyi ısrarla meclis gündemine getiren Belediye yönetimi, bu alanların halk için spor, gezi ve dinlenme alanları olarak ayrıldığının bilinciyle sosyal yaşamı da gözeterek bu ısrarından vazgeçmelidir” ifadelerini kullandı.

KAT SAYISININ ARTTIRILMASINI HALKIN TAKDİRİNE BIRAKIYORUZ

Belediyenin en çok dikkat etmesi gereken konulardan birinin ilin imar planı olduğunu vurgulayan Özer, “İmar Plan Notunda; ‘5000 metre kare ve üzeri parsel oluşturulması veya ada bazlı uygulama yapılması halinde plan üzerinde verilen emsal değerine % 10 ilave edilerek uygulama yapılacaktır’ denilmektedir. Ancak mecliste yapılan müzakereler sonucunda, plan notunun değiştirilmesi karşıt oylarımıza rağmen kabul edilmiştir.  Önce kişi isteği olarak meclis gündemine gelen bu öneri ret edilmiştir. Daha sonra öneri İmar Müdürlüğü tarafından yeniden aynı biçimiyle gündeme getirilmiş bu defa karşıt oylarımıza rağmen öneri kabul edilmiştir. yüzde 80 yapılaşmanın tamamlandığı bu bölgelerde emsal değere yüzde 10 ilave edilerek ve bodrum artı beşten, bodrum artı altı kata çıkarılmasını halkımızın takdirine bırakıyoruz” dedi.

İLAVE KATLAR HAKKINDA AÇIKLAMA YAPILMALI

Bir süredir şehir merkezinde otel amaçlı yapılan ve dönüştürülen iki yapının üstlerine demir konsorsiyumla yapılan ilave katların halkın tepkisini çektiğine vurgu yapan Elif Özer, “Resmi izini kimler tarafından verilirse verilsin, ciddi anlamda şehrin görünümünü bozmaktadır. Hem belediyenin hem de belediye tarafından oluşturulan İl Estetik Komisyonunun mevcut durum hakkında halka bir açıklamada bulunmaları bizce önemlidir” diye konuştu.

OLUMSUZ GÖRÜŞE RAĞMEN KABUL EDİLDİ

Şehirdeki tartışma konularından birinin de Sihenk (Atatürk) Mahallesi’nde bir kişinin petrol ofisi açma isteği olduğunu aktaran Özer “Bu konu meclis gündemimize gelerek değerlendirilmiştir. İlk görüşmede konunun detaylı araştırılması için imar komisyonu görevlendirilmiştir. Yapılan çalışmada ve kurumlardan Petrol istasyonun yeri ile ilgili istenen raporlarda Karayolları ve İl Şehircilik Müdürlüğü ( ki bunlar temel belirleyici kurumlar) olumsuz görüş bildirmişlerdir. Mecliste konu ile ilgili yapılan görüşme sonucu EMEP ve HDP’nin ret oylarına karşın bu gündem kabul edilmiştir” şeklinde konuştu.

HALK MECLİSLERİNDE İLERLEME SÖZ KONUSU DEĞİL

Emek Partili belediye meclis üyeleri olarak; Belediyelerin demokratik ve halkçı bir anlayışla yönetilmesini esas aldıklarını belirten Özer şöyle devam etti: “Bunun en temel kriterlerinden biri de halka dayanmak, halkın iradesini esas almaktır. Halk iradesinin etkin olmasının yolu, çeşitli kademelerde örgütlenmiş halkın ( Gençler, Kadınlar, Çocuklar ) kentin temel sorunları ve çözüm önerileri üzerinden fikir üreten, tartışan ve toplamında karar alan Halk Meclisleridir.  Belediyemizin genel çağrısıyla yapılan kadın ve gençlik toplantılarında bir işleyişe oturmamış şekli düzeyde kalan kadın ve gençlik meclisi bulunmaktadır. Eksik hazırlıkları ile birlikte Halk Meclisi oluşumu için yapılan ilk toplantıdan bu yana,  halen ilerleyen bir gelişme söz konusu değildir. Önerimiz; Toplumsal muhalefeti kapsayan bütün kesimlerden oluşan Halk Meclisinin bir an önce hayata geçirilmesidir. Bütün saldırıları ve çıkmazları aşabilmenin yolunun buradan geçtiğini bir kez daha hatırlatırız.”

SÖZ YETKİ KARAR DERSİM HALKINA DEĞİLMİŞ!

Vatandaşlar tarafından kendilerine sürekli belediyeye el altından işçi alındığı yönünde şikayetlerde bulunduğunu belirten meclis üyeleri, “25 kişi ilan yapılarak alındı fakat sürekli bize de el altından işçiler alındığı söyleniyor. Biz de bu durumu sorduğumuzda böyle bir durumun söz konusu olmadığı ifade edildi. Ancak sürekli vatandaşlar arasında böyle bir söylentiler var. Ayrıca halk meclisleri deniliyor fakat bu göstermelik oldu. Halkın sorunları bilmediği sadece duyduğu ve çözümüne ortak olmadığı bir süreç yaşanıyor. Halk meclisleri işleyişe geçmedi. Sonuçta halkla birlikte yöneteceğiz diye iktidara geldiler fakat bu sözde kaldı” iddiasını dile getirdi.

Yorumlar (12)
vatandaş 10 ay önce
maksat laf olsun, torba dolsun..
Vatandaş Abuzer 10 ay önce
Oldukça önemli bir açıklama. Bu kadar pohpolanan bir belediyenin, halkın sesine nasıl göz yumduğunun göstergesidir bu açıklama!
gül 10 ay önce
Çok ciddi olarak söylüyorum.Bu siyasi guruplarla Tunceli gelişmez..Her türlü yeniliğe karşılar..Artık kendinizi yenileyin, fikirleriniz bayatladı, çürüdü.
hesene seydi 10 ay önce
Gül doğru söylüyorsun... boş eylemler, toplantılar, gereksiz konuşmalar.aldığınız oy kadar konuşun..yüzde sıfırsınız..
Ali rıza 10 ay önce
Mesela ne gibi yenilik? Örnek verebilir misin?
Mehmet Bidav 10 ay önce
Otellere dönük kat sayısının arttırılması sizin zamanınızda olmuştu ki, yanlış bir karar da değil. Şaroğlu ve Demir Otel için alınan karar emsal oteller için de alınmıştı. Bu bahsi geçen otellere de uygulanmış. Burada mevcut meclisin veya belediyenin bir hatası yok. Ayrıca doğru karar.
bilgi ağacı 10 ay önce
Halk meclisi palavra...Eğitim düzeyi düşük toplumlarda halk ne söyleyebilir ki..6. kata karşı gelmek çağdışılıktır.Demek ki Tunceli de on katlı bina bile yapılamaz..Tunceli bu kafayla gelişmez.
mahmut 10 ay önce
Çağ dışı sizin düşünceleriniz. Mevzu kat sayısına karşı çıkmak mı? o zaman 50 katlı binalar yapılsın! Deprem kuşağında yer alan bu şehirde kat sayısını sınırlamak, daha ferah ve estetiğe uygun bir kent istemekten daha doğal ne olabilir ki?
Ali Rıza 10 ay önce
Söylediklerini beğenmedim yanlışlıkla beğendim butonuna bastım. Halk meclisi ile ilgi bir şey bildiğin yok, sallıyorsun. İşiniz gücünüz zenginlerin, emlak baronlarının sözcülüğünü yapmak. Gelişmek bina yapmakla mi ilgili? Nasıl bir akıl izan tutulmasıdır?
aliş 10 ay önce
Helal olsun valla, başka da böyle açıklama yapan yok. Sanki her şey güllük gülistanlık
Emek 10 ay önce
Eleştirilerin hepsine katılıyorum doğru söyleniyor peki açıklamayı yapan siyasi parti yaklaşık 10 yıl ortak olduğu yerel yönetim sürecinin özeleştirisini neden vermiyor. Mesela hep bahsettiği iş, ekmek , özgürlük ilkelerine neden uymamış neden taşeron şirket işçilerin toplu iş sözleşmesini imzalamamış bunun da özeleştirisini versin
Dersim 10 ay önce
Belediyenin durumu belli kendi siyasi çizgisini kaybetmiş bir partiden başka bişe beklenemezdi
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
10
açık
İstatistikler
Gösterim Tekil IP
Dün 15308 2576
Bugün 2131 724
Toplam 2478697 115232
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Altay 7 15
2. Beşiktaş 7 14
3. Trabzonspor 6 14
4. Hatayspor 6 13
5. Fenerbahçe 6 13
6. Konyaspor 6 12
7. Alanyaspor 6 12
8. Karagümrük 6 11
9. Kayserispor 6 10
10. Gaziantep FK 6 8
11. Galatasaray 6 8
12. Sivasspor 6 6
13. Adana Demirspor 6 6
14. Malatyaspor 6 6
15. Göztepe 6 5
16. Kasımpaşa 6 5
17. Antalyaspor 6 5
18. Başakşehir 6 3
19. Giresunspor 6 1
20. Rizespor 6 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 6 16
2. Ankaragücü 6 12
3. Eyüpspor 6 12
4. Erzurumspor 6 12
5. Tuzlaspor 6 11
6. Kocaelispor 6 10
7. Bandırmaspor 6 9
8. Manisa FK 6 9
9. Boluspor 5 7
10. Samsunspor 5 7
11. Altınordu 6 7
12. Menemenspor 6 7
13. Adanaspor 6 6
14. Balıkesirspor 5 6
15. Denizlispor 6 6
16. Bursaspor 6 5
17. Gençlerbirliği 6 5
18. İstanbulspor 5 4
19. Ankara Keçiörengücü 6 4
Takımlar O P
1. Chelsea 5 13
2. Liverpool 5 13
3. M. United 5 13
4. Brighton 5 12
5. Man City 5 10
6. Everton 5 10
7. Tottenham 5 9
8. West Ham 5 8
9. Brentford 5 8
10. Aston Villa 5 7
11. Watford 5 6
12. Leicester City 5 6
13. Arsenal 5 6
14. Crystal Palace 5 5
15. Southampton 5 4
16. Wolverhampton 5 3
17. Leeds United 5 3
18. Newcastle 5 2
19. Burnley 5 1
20. Norwich City 5 0
Takımlar O P
1. Real Madrid 6 16
2. Atletico Madrid 6 14
3. Real Sociedad 6 13
4. Sevilla 5 11
5. Valencia 6 10
6. Rayo Vallecano 6 10
7. Barcelona 5 9
8. Real Betis 6 9
9. Athletic Bilbao 6 9
10. Osasuna 6 8
11. Mallorca 6 8
12. Villarreal 5 7
13. Espanyol 6 6
14. Cádiz 6 6
15. Elche 6 6
16. Levante 6 4
17. Celta de Vigo 6 4
18. Granada 6 3
19. Getafe 6 0
20. Deportivo Alaves 5 0