Munzur Üniversite Çocuk gelişimi bölümü öğrencisi Gülistan Doku, 5 Ocak 2020’de kaldığı Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Kız Yurdu'na geri dönmedi. Ailesi 6 Ocak'ta Emniyet Müdürlüğü'ne kayıp başvurusunda bulundu. Doku'nun bulunması için cep telefonu sinyallerini izleyen polisler, Doku'nun saat 11.29'da, Atatürk Mahallesi'ndeki minibüs durağından üniversite aracına bindiğini tespit etti. Ancak bindiği aracın yol güzergahında bulunan MOBESE kameralarında yapılan incelemelere rağmen araçtan nerede indiği tespit edilemedi. Ayrıca Ailenin ihbarıyla arama çalışması başlatıldı. Araştırmalar sonunda Gülistan Doku'nun cep telefonunun, en son Uzunçayır Baraj Gölü’ndeki Sarı Saltuk Viyadüğü'nde sinyal verdiği belirlendi. Viyadük üzerinden geçen aracın kamerasına da yansıyan Doku'nun son görüldüğü bölgede, AFAD Başkanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ankara, Denizli, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Konya, Malatya, Manisa ve Kahramanmaraş Büyükşehir belediyeleri ile sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve gönüllülerden oluşan 542 kişilik personel, 88 araç, 38 bot, 10 ROV cihazı, 6 dron, 4 sonar ve 3 arama köpeğiyle yapılan aramalara rağmen Gülistan'a ait ize rastlanmadı ve çalışmalar sonlandırıldı.

VALİ VE EMNİYET MÜDÜRÜYLE GÖRÜŞÜLDÜ

Gülistan Doku’nun kayboluşunun bin 402’nci gününde Gülistan’ın ablası Aygül Doku, Diyarbakır’dan Dersim’e  gelerek 10 Ağustos Resmi Gazete'de yayımlanan Valiler Kararnamesi’yle kente atanan Tunceli Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu ile ağustos ayında kentte atanan İl Emniyet Müdürü Hakan Duman'la valilikte görüştü. Görüşme sonrasında abla Aygül Doku açıklamada bulunarak, görüşmenin ayrıntılarını anlattı.

'BU ADIM BİZE UMUT OLDU'

Dosyanın baştan sona kadar yeniden inceleneceğini ve bu adımın kendilerini umut olduğunu belirten abla Aygül Doku, “Bugün Gülistan’ın olmayışının bin 402’inci günü. Bugün kentte atanan yeni valiyle de görüştük. Gülistan kaybolmasının ardından görüştüğümüz 3’üncü vali oluyor. Kendisiyle görüşüp bir umut istedik. Yanında il emniyet müdürü de vardı. Kendileri de bana karşı samimi davranıp iyi karşıladılar. O da dosyanın baştan ele alınacağını, kolektif bir şekilde araştırma yapacaklarını söyledi. Valiyle, emniyet müdürü sizin kadar bizlerde Gülistan’ı bulmak istiyoruz dedi. Dosyanın tekrardan kapsamlı bir şekilde, ilk günden bugüne kadar yapılmayan ne varsa bütün soru işaretlerinin giderileceğini, Gülistan’a ne olduğunu bir an önce bulmak istediğini söyledi. Dosya kapsamlı bir şekilde özel ekiple dosya araştırılacak. Bu dosyanın sıfırdan yani geçmişten bu yana araştıracakları için valiye ve emniyet müdürüne çok teşekkür ediyorum. Bu adım gerçekten bize umut oldu. Bir an önce kardeşime ne olduğunun sorusunu istiyorum. Yeri geldiğinde aile avukatımızın dosyaya müdahale edeceğini, dosyayı baştan nerede ne eksiklik varsa, ne yapılmamışsa onun üzerine gidileceğini dile getirdiler. İnanın her yeni gelen kişi bize bir umut oluyor. Gülistan bin 402 gündür karanlıkta. Onun karanlıktan çıkmasını istiyoruz” dedi.

YENİ İÇİŞLERİ BAKANINA SESLENDİ

Gülistan Doku’nun akıbetinin anlaşılacağı noktalarda kameralar bozuk, tutanaklar çelişkili Gülistan Doku’nun akıbetinin anlaşılacağı noktalarda kameralar bozuk, tutanaklar çelişkili

İçişleri bakanı Ali Yerlikaya’ya seslenen abla Doku, “Biz bu süreçte iki üç kere dönemin içişleri bakanı Süleyman Soylu’yla görüştük hatta son Diyarbakır’a gelişinde sayın cumhurbaşkanıyla gelmişti. Bizi cumhurbaşkanıyla görüştüreceğim demişti fakat biz görüştürmeyeceğini biliyorduk ve görüştürmedi. Yeni içişleri bakanı Ali Yerlikaya’nın atanmasıyla benim annemin ve babamın gözleri ışıldadı. Çünkü ülkenin 81 ilinde her sabah operasyon haberleriyle uyanıyoruz. Cinayet, uyuşturucu, silah kaçakçılığı, kara para, çeteye yapılan operasyonları görüyoruz. İstiyoruz ki 3 buçuk yıldır adalet arayan ailenin yeni içişleri bakanından talebidir. Gülistan Doku dosyasıyla ilgilenmesi ve olayla adı geçen kişileri araştırmasıdır. Dosyanın şüphelisi Zeynal Abarakow’un daha telefon imajı elimizde yok. İnanın her şeyi araştıran bir bakan Gülistan Doku dosyasını neden araştırmasın” şeklinde konuştu.