Dersim’de 5 Ocak 2020 tarihinden itibaren kendisinden haber alınamayan Munzur Üniversitesi Öğrencisi Gülistan Doku üç yıldır kayıp. Geçen üç yılda “Gülistan Doku nerede?” sorusu cevapsız kalırken akıbetine dair yürütülen soruşturmada bir ilerleme kaydedilmedi.

HDP Dersim Milletvekili Alican önlü, soruşturmaya ilişkin hazırlanan ilk tutanağın ise baş şüpheli Zaynal Abarakov’un polis babası Engin Yücer’in de içerisinde olduğu Asayiş Şube tarafından hazırlandığı ortaya çıktığını hatırlatarak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması için TBMM’ye bir soru önergesi verdi. Önlü’nün önergesinde bilirkişi raporlarında Baş Şüpheli Zaynal Abarokov’un ve ailesinin soruşturma kapsamında verdiği ifadelerinde gerçekten uzak olduğunun iddia edildiğine dikkat çekilerek, “ “Gülistan Doku’nun avukatına göre, Gülistan’ın 4 Ocak tarihinde yani kaybettirilmeden bir önceki gece Zaynal Abarakov tarafından tehditle alıkonulduğu, hazırlanan ilk tutanağın herhangi bir bilimsel veriye dayanmadığı iddia edilmektedir. Dersim gibi özel güvenlik bölgesi olan bir kentte her köşesi 24 saat kameralarla gözetlenen bir kentte bir kadının kaybolamayacağı ancak bilinçli ve organize bir şekilde ortadan kaldırılabileceğine dair ciddi bir kanı oluşmuştur. Alican Önlü ayrıca Gülistan Doku’nun arama çalışmaları sırasında dönemin Tunceli Valisi Tuncay Sonel adına Gülistan’ın ailesiyle görüşme gerçekleştiren Tunceli İŞKUR Müdürü Ö.A ve valilik çalışanı F.G tarafından ailenin basınla görüşmemesi ve demeç verilmemesi yönünde baskı yaptığı iddialarının da olduğunu hatırlatarak “Kentte Gülistan Doku’nun akıbetini soran ve bunun için eylem örgütleyen kişilere açılan soruşturmalar da olayın kapatılmak ve gündemden düşürülmek istendiğine yönelik iddiaları güçlendirmektedir” ifadelerine yer verildi.

ÖNLÜ: GÜLİSTAN DOKU NEDEN BULUNAMIYOR?

HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, yazılı soru önergesi hazırladı ve 3 yıldır şüpheli şekilde kaybettirilen Gülistan Doku’nun akıbetini sordu. Önlü’nün soruları şöyle:

*Aradan geçen 3 yıla rağmen Gülistan Doku neden bulunamıyor?

*Gülistan Doku kim ve kimler tarafından kaybettirildi

*Gülistan Doku’ya ilişkin yürütülen soruşturma şu anda ne aşamadadır? Soruşturmaya ilişkin yeni bir bilgi, bulgu, delil ve veriye ulaşıldı mı?

*Gülistan Doku’nun şüpheli bir biçimde kaybettirilmesinden bir gün öncesinde Zaynal Abarakov tarafından alıkonulduğu ortaya çıkmışken Zaynal Abarakov ve ailesi kimler tarafından korunuyor?

*Zaynal Abarakov ve ailesinin olay gününe dair verdiği ifadelerin birbiriyle çelişmesinin üzerine neden gidilmiyor?

*Gülistan Doku’nun “intihar” ettiğine yönelik algı oluşturan ilk tutanağın Zaynal Abarakov’un babasının da içerisinde yer aldığı asayiş şube tarafından hazırlandığı doğru mu?

*Gülistan Doku’nun intihar ettiği algısı üzerinden yürütülen arama çalışmalarına gösterilen özen neden cinayet şüphesi üzerinden devam ettirilmiyor?

*Gülistan Doku’nun akıbetini soran kişilere neden soruşturma açılıyor?

*Gülistan’ın akıbetini soran kadın öğrencilerin burslarının kesildiği ve yurtlardan çıkarıldıkları iddiaları doğru mu?

*Dersim’de olayla ilgisi olan ve bilgi sahibi olan birçok kamu çalışanının tayin olup Dersim’den ayrıldığı iddiaları doğru mu?

*Tunceli İŞKUR Müdürü Ö. A. ve valilik çalışanı F.G. tarafından Gülistan’ın ailesinin basına konuşmaması ve twitler atmaması yönünde “baskı ve tehdit” edildiği iddiaları doğru mu? Bu kişiler hakkında bir soruşturma başlatıldı mı?