FEDAŞ elektrik şirket yöneticileri, elektrik arızasının ana enerji nakil hattında dışarıdan müdahalesiyle oluştuğunu ve sabotaj olduğunu iddia etti. Grevdeki işçilerde şirketin yaptığı açıklamaya cevap verdi. İşçiler tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“40 gündür ekmeğimizi bir dilim daha fazla büyütmek ve çalışma koşullarımızın iyileştirilmesini istediğimizi için İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği kanunun 13. maddesi 1. fıkrasınca anayasal olarak taleplerimiz karşılanana kadar işten kaçınma" hakkımızı kullanıyoruz. Fırat Aksa Şirketi'nin iddia ettiği gibi herhangi bir yasadışı durum söz konusu değildir. Her ne kadar şirket bu süreci grev olarak tanımlasa da halihazırda grev değil işten kaçınma hakkımızı kullanmaktayız.

Bu sorunun ortaya çıkmasının ana sebeplerinden biri de Fırat Aksa Elektrik Dağıtım Şirketi'nin eksik personel ile arıza bakım, onarım, açma kapama, ölçüm hizmetleri, sayaç okuma, gibi işlerin hepsini iş tanımı dışındaki işçi arkadaşlarımızın üzerine yükleyip az personel ile birçok işi yaptırmaktaki ısrarıdır.

 Bu süreçte bizim insanlarımızı bizimle karşı karşıya getirmek için insanlara bizi karalayıcı SMS'ler atarak kara propagandalar yapıldı. Herhangi bir delil ve dayanak olmadan mesnetsiz suçlamalarla arızaların sebebi olarak biz FEDAŞ işçileri alenen hedef gösterildi. 

Tunceli İl Müdürlüğü'ne bu süreçte gelen köy ve mahalle muhtarlarından bütün insanlara kadar bize anlatılan da bizim bildiğimiz de yaşanan arızaların şirketin bu zamana kadarki aksaklıkların giderilmesindeki ihmalkârlığıdır. 

Bunun yanında Fırat Aksa Şirketi zaten eksik personel ile birçok iş yaptırdığı yetmezmiş gibi 32 işçisini hukuksuzca işten atarak iş kazalarının artmasına neden olabileceği gibi halkın daha da fazla mağdur olmasına yol açmıştır.

Bingöl’de deprem: Dersim’de de hissedildi Bingöl’de deprem: Dersim’de de hissedildi

Şirketin mesnetsiz sabotaj imalarına karşı olarak da bundan önceki arıza kayıtlarını halka açıklamasını bekleriz.

İddia edildiği gibi belediyeye su şebekeleri için jeneratör temin ettiğini söyleyen Fırat Aksa Şirketi enerji gibi en temel ihtiyaç olan su şebekelerinin enerjisinin kesilmesi yönünde talimatlarını bize bilfiil dayatmıştır. Biz en temel hak olan suyun kesilmemesi yönünde de işverene bunun halk sağlığı sorunu yaratabileceğini ve su şebekelerinin elektriğini kesemeyeceğimizi defaatle bildirmiştik. 

Bu sorunun çözümü işçi sağlığı ve iş güvenliği kurallarını hiçe sayıp dışarıdan zorla işçi getirip müdahale etmek değil, güvenlik koşullarını sağlayıp temel taleplerimizin kabul edilmesidir. Yaşanılan sürecin tek bir sorumlusu vardır. O da Fırat Aksa Elektrik Dağıtım A.Ş'dir.”