banner14

Yaban hayatının zenginliği fotokapanlara yansıdı: Vaşaklar, ayılar ve birçok hayvan var

Türkiye'nin en zengin yaban hayatına sahip illerinin başında gelen Dersim’de yaban hayatının izlenmesi amacıyla kentin dört bir yanına yerleştirilen fotokapanlara 3 vaşak, bozayı, kurt, domuz, yaban keçisi ve çengel boynuzlu dağ keçisi gibi türler takıldı.

GENEL 24.05.2022, 11:06 24.05.2022, 11:20
2902
Yaban hayatının zenginliği fotokapanlara yansıdı: Vaşaklar, ayılar ve birçok hayvan var

SERHAT OZAN YILDIRIM

Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü'nce Türkiye’nin alan bakımından en büyük ikinci, yaban hayatı ve endemik türleri bakımından da en zengin milli parkı olan Munzur Vadisi Milli Parkı'na yerleştirilen fotokapanlardan elde edilen görüntüler incelenerek yaban hayatının varlığı, türlerin yayılış alanları, popülasyon dinamikleri, yoğunlukları, hayvanların beslenme alanları ve nasıl beslendikleri tespit ediliyor. Ayrıca kaçak avcılıkla mücadelede de kullanılıyor. Ekipler tarafından elde edilen fotokapan görüntülerinde, hayvanların doğal yaşamına ilişkin ilginç anları görüntülendi. Görüntülerde nesli tükenme tehlikesi altında bulunan vaşak, bozayı, kurt sürüleri, yaban domuzu, yaban keçisi, çengel boynuzlu dağ keçileri gibi birçok hayvanın görüntüsüne rastlandı. Ayrıca bir fotokapanda vaşak, bozayı, kurt ve yaban keçisinin aynı yol güzergahını kullanarak alana geldiği de fark edildi. ,

Yetkililer bu durumu, tüm yaban hayvanlarının orman içinde oluşturdukları patikaları içgüdüsel olarak tehlike saçmadığı için tercih ettiklerini aktardı.

Yorumlar (0)
17
açık
İstatistikler
Gösterim Tekil IP
Dün 15292 2325
Bugün 3750 1137
Toplam 6721412 217844