banner14

TBMM Uyum ve Göç Alt Komisyonu üyeleri Van'da temaslarını sürdürdü

- TBMM Göç ve Uyum Alt Komisyonu Başkanı Atay Uslu:- "Türkiye'nin sınırları güvendedir. Bunu net bir şekilde bir kere daha gördük"- "Türkiye geri göndermede dünyanın en başarılı ülkelerinden bir tanesidir. Yakaladığımız göçmenlerin neredeyse yüzde 70'ini geri gönderen bir ülkeyiz"

GENEL 02.11.2021, 17:04
8
TBMM Uyum ve Göç Alt Komisyonu üyeleri Van'da temaslarını sürdürdü

VAN (AA) - TBMM Göç ve Uyum Alt Komisyonu üyelerinin Van'daki temasları ikinci gününde de devam etti.

TBMM Göç ve Uyum Alt Komisyonu Başkanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, CHP Ankara Milletvekili Servet Ünsal ve MHP Eskişehir Milletvekili Metin Nurullah Sazak'tan oluşan komisyon üyeleri temaslarının ikinci gününde ilk olarak İl Göç İdaresi Müdürlüğünü ziyaret ederek, yapılan çalışmalar ve son duruma ilişkin yetkililerden bilgi aldı.

Komisyon üyeleri daha sonra İl Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğüne geçti. İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın, yakalanan düzensiz göçmenlerle ilgili yapılan işlemler hakkında komisyon üyelerine bilgi verdi.

Ardından Van Valiliği'ne ziyarette bulunan komisyon üyeleri, Vali Mehmet Emin Bilmez ile görüştü.

Daha sonra İl Göç İdaresi Kurubaş Geri Gönderme Merkezi'ne geçen komisyon üyelerine Merkez Müdürü Cuma Omurca, kurumun çalışmalarını anlattı.

- "Türkiye'nin sınırları güvendedir"

TBMM Göç ve Uyum Alt Komisyonu Başkanı Uslu, gazetecilere yaptığı açıklamada, çeşitli görüşme ve incelemelerde bulunmak üzere dün Van'a geldiklerini söyledi.

Farklı partilerden milletvekilleriyle yerinde incelemelerde bulunduklarını belirten Uslu, şunları kaydetti:

"Valimizden, göç idaresinden, emniyet ve askeri birimlerden gerekli bilgileri aldık. Şunu ifade edeyim. Türkiye'nin sınırları güvendedir. Bunu net bir şekilde bir kere daha gördük. Daha önceden de sınır güvenliğiyle ilgili her türlü tedbir alınıyordu. Son yıllarda tüm dünyada artan düzensiz göç, kaçakçılık ve terörist hareketleri nedeniyle Türkiye'nin teknik, fiziki ve diğer açılardan yeni önlemler aldığını net bir şekilde sınırda gördük. Sınırda duvarların, sensörlerin, aydınlatma, optik ve gece görüş kamera sistemlerinin, yol devriye güzergahlarının yapıldığını bizatihi gördük. Kahramanlarımız, Mehmetçiğimiz sınır güvenliği için tepe noktalarda, zor koşullarda gece ve gündüz nöbet tutuyor."

- "Güvenlik kuvvetlerimizin alın terine, emeğine saygısızlıktır"

Türkiye'nin sınır güvenliği açısından hem kaçakçılara hem düzensiz göçmenlere hem de teröristlere karşı ciddi önlemler alındığını dile getiren Uslu, medyada bu konuda bazen yalan ve yanlış bilgilerin yer aldığını gördüklerini aktardı.

Yerinde incelemelerde bulunduklarını, devletin sınırda her türlü tedbiri aldığını anlatan Uslu, "Yalan ve yanlış olan bu bilgiler ortaya daha büyük problem çıkartıyor. Üç bin metrede, kış gecelerinde nöbet bekleyen Mehmetçiğimizin motivasyonunu düşürüyorlar. Buna dikkat etmeleri gerekiyor. Biz komisyon olarak geldik, gördük. Herkes gelip görebilir. Türkiye Cumhuriyeti sınırda ne yapıyor? Hangi önlemleri alıyor? Bunu gördükten sonra konuşmak lazım. İstanbul'da, Ankara'da sıcak evlerinde oturan insanların Türkiye'nin sınır güvenliğiyle ilgili laf etmesi güvenlik kuvvetlerimizin alın terine, emeğine saygısızlıktır. Bunu net bir şekilde ifade edeyim." değerlendirmesinde bulundu.

- "İnsani, hukuki ve vicdani vazifemizi yapıyoruz"

Sınıra yapılan duvarların ve diğer sistemlerin teröristlere göçmen ve uyuşturucu kaçakçılarına ciddi bir bariyer oluşturduğunu vurgulayan Uslu, şöyle konuştu:

"Alınan tedbirler sayesinde 2020 yılında yaklaşık 500 bin düzensiz göçmenin Türkiye'ye girişi engellendi. Bu rakamları İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu ifade ediyor. Ciddi bir mücadele var. Bir taraftan düzensiz göçe karşı sınırlarımızda güvenlik önlemlerini alırken, diğer taraftan da yaşamak, can güvenliği için göç eden sığınmacılar var. Onlar için de insani, hukuki ve vicdani vazifemizi yapıyoruz. Türkiye her açıdan dünyaya örnek olacak bir göç yönetimi sergiliyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde bir göç yönetimi sergileniyor. Düzensiz göçle, göçmenle mücadele ediliyor."

- "Çatışmaların sona ermesi lazım"

Uslu, Avrupa'nın düzensiz göçmenler konusunda sınavda kaldığını, ortada ciddi bir insan hakları ihlalinin söz konusu olduğuna dikkati çekti.

"Bırakın düzensiz göçmeni, sığınmacılar için bile insan hakları ihlallerini görüyoruz." diyen Uslu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Ege'de elleri ters kelepçelenip denize bırakılan göçmenleri görüyoruz. Dünyanın bunları görmesi gerekiyor. Ölen o göçmenler değil, ölen insanlıktır. İnsanların bunu fark etmesi gerekiyor. Akdeniz dünyanın en büyük mezarlığı olmuş durumda. Herkesin elini vicdanına koyup bu konuda insani çalışmalar yapması gerekiyor. Neden bu insanlar Avrupa'ya doğru göç ediyorlar? Bu sorunun cevabını bulmamız lazım. Kaynak ülkelerdeki sorunları çözmeden düzensiz göç sorununa, sığınma süreçlerine çözüm bulma şansımız asgaridir. Önce kaynak ülkelerdeki sorunları çözmemiz gerekiyor. Çatışmaların sona ermesi lazım. Bugün Afganistan'da ciddi bir istikrarsızlık var. Bu insanları fotoğraflarda gördük. Kalkan uçağın tekerleğine yapışarak ülkeyi terk etmek istiyorlar. Bu insanların o uçağın tekerleğinde sağ kalma ihtimali milyonda bir değil. Bunu bilerek yapıyorlar. Çünkü kaldıklarında ciddi bir can güvenliği ve açlık sıkıntısıyla karşı karşıya kalacaklar."

Göçü yönetmek anlamında Türkiye'nin ciddi çalışmalar yürüttüğünün altını çizen Uslu, emniyet ve jandarma birimlerinin düzensiz göçe aracılık eden organizatörlere adeta göz açtırmadığını kaydetti.

- "Göçmenlerin neredeyse yüzde 70'ini geri gönderen bir ülkeyiz"

Düzensiz göçe aracılık eden organizatörlerin çok uluslu bir boyutunun olduğunu dile getiren Uslu, şöyle dedi:

"Dolayısıyla bu konuda ciddi bir iş birliğine ihtiyaç var. Düzensiz göçle ülkelerini terk eden insanlar bir suç işliyorlar. Sınırları gayri hukuki bir şekilde geçiyorlar. Ama unutmayalım ki onlar neticede bir insan. Çaresizlikten dolayı bu uzun yolculuğa çıkıyorlar. İçeride inceledik, sorduk. 50 gündür yollarda olan düzensiz göçmenler var. Afganistan'dan çıkmışlar, Türkiye'ye doğru yolculuk etmişler. Avrupa'ya geçmek isterken Türkiye'de yakalanmışlar. Neticede bunlar evet bir suç işliyorlar. Türkiye bu insanlara gerekli insani yardımı yapıyor. Geri Gönderme Merkezinde yakalanan düzensiz göçmenlerin insani ihtiyaçları, yemek ve sağlık ihtiyaçları gideriliyor. Daha sonra sınır dışı süreçleri başlatılıyor. Afganistan'da bir Taliban rejimi var. Dolayısıyla Afganlıların geri gönderilme süreçleri zor bir süreç ama diğer ülkelerle geri gönderme müzakereleri, Göç İdaremiz, hükümetimiz, Cumhurbaşkanlığımız, İçişleri Bakanlığımız tarafından ciddi bir şekilde yapılıyor. Türkiye geri göndermede dünyanın en başarılı ülkelerinden bir tanesidir. Yakaladığımız göçmenlerin neredeyse yüzde 70'ini geri gönderen bir ülkeyiz."

Aldıkları brifinglerde önemli bilgiler edindiklerini de dile getiren Uslu, şunları kaydetti:

"İran askerleri düzensiz göçmenlere ateş ediyormuş 'Çıkın gidin' diye. Sınırı geçerken de diyorlarmış ki 'Türk askeri size ateş etmez.' Yunanistan bunlara ters kelepçe bağlayıp denize bırakıyor. Öbür taraftan arkasından ateş ediyorlar. Biz öyle bir muamele yapmıyoruz. Düzensiz göçmen de olsa bunların hepsi insan. İnsani muamele yapıyoruz bunun da farkındalar. Afganistan'dan yeni gelmiş düzensiz göçmenlerle görüştük. Neden bu yolculuğa çıktınız? diye sorduk. 'Bir istikrarsızlık var. Afganistan'daki durumumuz ne olacak belli değil. Bu yolculuğa mecburen çıktık. Türkiye'ye geldiğimiz andan itibaren Türkiye'nin büyüklüğünü ve bize yaklaşımını, sıcaklığını hissettik.' dediler."

Türkiye'nin dünyanın neresinde olursa olsun mazlumlara elini uzatan bir devlet olduğunu söyleyen Uslu, şu değerlendirmede bulundu:

"Biz insani, hukuki, vicdani ve tarihi görevini her zaman yerine getiren bir milletiz. Tarihte de böyle olmuş. Bundan sonra da böyle olacaktır. Bir milletin büyüklüğü, bir medeniyetin büyüklüğü burada ortaya çıkıyor. Bugün Avrupa yeni tip koronavirüsten korkmuyor, göçmenden korkuyor. Göçü öcü olarak görüyor. Siyasal düzenleri, iç düzenleri bozuluyor. Ama bunun sonu bir dejavudur. İkinci Dünya Savaşı öncesine dönüştür Avrupa için. Avrupa bu süreci yönetmelidir. Bizimle beraber tüm dünya, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği bu süreci birlikte yürütmelidir ve yönetmelidir. Kaynak ülkelerdeki sorunları çözmemiz lazım. NATO gemileri veya Fromteks gemileri Akdeniz'de göçmenleri durdurmak için değil, göçmenlerin üzerine veya insanların üzerine atılan bombaları durdurmak için hareket etmelidir. Suriye'de bombalar atılıyor. Uluslararası hiçbir gücün 'Bu bombaları atmayın' dediğini duyduk mu? Duymadık. Afganistan'da ciddi bir istikrarsızlık var. Önce o bölgeyi karıştırdılar sonra başıboş bir şekilde bırakıp gittiler. Bu bölgelerde istikrarı hep beraber sağlamamız lazım."

- "Güvenli bölge oluştu"

Suriye'nin kuzeyinde güvenli bir bölge oluşturulduğunu anımsatan Uslu, sözlerini şöyle tamamladı:

"O güvenli bölge oluşmasaydı en az 1,5-2 milyon insan daha Türkiye'ye gelecekti. O güvenli bölge oluşmasaydı en az 500 bin çocuk, kadın hayatını kaybedecekti. Güvenli bölge oluştu. Yaklaşık 450 bin Suriyeli güvenli bölgeye döndü. Türkiye'nin Zeytin Dalı'yla, Fırat Kalkanı'yla oluşturduğu güvenli bölgeye yaklaşık 1 milyonun üzerinde Suriyeli geri dönmüş durumda. Güvenli bölge büyürse ben inanıyorum ki tüm göçmenler, tüm Suriyeliler kendi ülkesine dönmek isteyecektir. Biz herkesin kendi ülkesinde huzurlu ve mutlu olmasını isteyen bir devletiz."


Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
İstatistikler
Gösterim Tekil IP
Dün 13226 2065
Bugün 11215 2010
Toplam 3287679 144307
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 14 36
2. Konyaspor 14 26
3. Hatayspor 14 26
4. Alanyaspor 14 24
5. Fenerbahçe 13 23
6. Başakşehir 14 22
7. Karagümrük 14 22
8. Galatasaray 14 22
9. Adana Demirspor 14 20
10. Beşiktaş 14 20
11. Antalyaspor 14 18
12. Gaziantep FK 14 18
13. Altay 14 17
14. Sivasspor 14 16
15. Giresunspor 14 16
16. Kayserispor 14 16
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 13 10
19. Kasımpaşa 14 10
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Ümraniye 13 27
2. Ankaragücü 14 27
3. Eyüpspor 14 27
4. Bandırmaspor 13 25
5. Erzurumspor 12 25
6. İstanbulspor 13 20
7. Tuzlaspor 12 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Samsunspor 13 19
10. Adanaspor 14 18
11. Menemenspor 13 17
12. Gençlerbirliği 13 17
13. Boluspor 13 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 14 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Chelsea 13 30
2. Man City 13 29
3. Liverpool 13 28
4. West Ham 13 23
5. Arsenal 13 23
6. Wolverhampton 13 20
7. Tottenham 12 19
8. M. United 13 18
9. Brighton 13 18
10. Leicester City 13 18
11. Crystal Palace 13 16
12. Brentford 13 16
13. Aston Villa 13 16
14. Everton 13 15
15. Southampton 13 14
16. Watford 13 13
17. Leeds United 13 12
18. Burnley 12 9
19. Norwich City 13 9
20. Newcastle 13 6
Takımlar O P
1. Real Madrid 14 33
2. Atletico Madrid 14 29
3. Real Sociedad 15 29
4. Sevilla 14 28
5. Real Betis 15 27
6. Rayo Vallecano 15 24
7. Barcelona 14 23
8. Athletic Bilbao 14 20
9. Espanyol 15 20
10. Valencia 15 19
11. Osasuna 14 19
12. Villarreal 14 16
13. Celta de Vigo 15 16
14. Mallorca 15 16
15. Deportivo Alaves 14 14
16. Granada 14 12
17. Cádiz 15 12
18. Elche 14 11
19. Getafe 15 10
20. Levante 15 7